Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna
Mark Twain (p)
Mistrovská díla pro děti, spisovatele Marka Twaina, čte celý svět již po dvě století. Mezi jeho romány pak zvláště vynikají dva: Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Tato vrcholná práce americké literatury 19. století o osudech dvou podnikavých chlapců je nabitá napětím, humorem a neodolatelnou hravostí. Zvláště v Hucku Finnovi vytvořil autor typ nekonvenčního klukovského hrdiny, který s vtipem řeší podivné události, jichž se stává svědkem při své cestě po řece Mississippi. Vítězí nad podvodníky a gangstery a v napínavé spleti převleků, komické nadsázky a gagů , spolu s kamarádem Tomem, osvobozuje uprchlého černocha Jima. Dva bezstarostné, trochu lehkomyslné a rošťácké přátele, Toma a Hucka, v této dramatizaci, plné twainovského humoru, představují Jiří Ornest a Michal Pešek. Humor a napětí v příběhu dobrodružstvím posedlých klukovských kamarádů.... celý text
Přidat komentář
Čím to je, že některé knihy zůstanou v paměti člověka po celý život. Dobrodružství Toma a Hucka jsem četla, když mi bylo kolem deseti a tito dětští hrdinové mě stále provázejí. V těch deseti jsem jim záviděla to jejich přátelství, upřímnost, zážitky, ale zároveň s každou stránkou jsem jejich dobrodružství prožívala s nimi. Úžasná kniha a já jenom doufám, že v dnešním digitálním světě chytne za srdíčko i mou vnučku. Nečíst Twaina znamená být ochuzen po zbytek života. Doporučuji pro všechny věkové kategorie.
Mark Twain patří mezi nejvýznamnější americké spisovatele 19. století. Své dětství prožil v tichém městečku Hannibal na Mississippi. Když mu bylo 12 let, zemřel mu otec a musel se postarat sám o sebe. Vyučil se nejprve sazečem, později byl lodivodem na Mississippi, účastnil se občanské války Severu proti Jihu, byl zlatokopem v Nevadě, a nakonec žurnalistou v San Francisku. Zde se projevil jeho spisovatelský talent.
V této knize se nachází 2 romány. V tomto souboru jsem četl jen DOBRODRUŽSTVÍ HUCKLEBERRYHO FINA. DOBRODRUŽSTVÍ TOMA SAWYERA jsem četl v jiném vydání (Mladá fronda, 1964). Překladatelem obou vydání je František Gel. Obě knihy jsem přečetl poprvé v roce 2024. Knihy lze číst samostatně, ale asi je lepší číst knihy postupně, tj. nejprve začít Tomem Sawyerem a následně se pustit do Huckleberryho Fina. Myslím si, že se knihy můžou líbit také dnešním dětským čtenářům.
Od autora jsem již v minulosti četl knihu PRINC A CHUĎAS / YANKEE Z CONNECTICUTU NA DVOŘE KRÁLE ARTUŠE.
Hlavní postavou románu je HUCKLEBERRY FIN, kamarád Toma Sawyera, který nemá jednoduchý život. Jeho táta je alkoholik, mlátí ho, a proto se rozhodne, že od něj uteče. Na své cestě potkává černocha JIMA, kterého vezme s sebou. Postupně se z nich stanou přátelé. Jim věří na pověry. Plují na voru a na loďce na řece Mississippi a zažívají nespočet dobrodružství. Setkávají se také s vévodou a králem. Huckleberry Fin se také setká s dívkou MARY JANE a s tetou SALLY a strýcem SILASEM. V závěru románu se Huckleberry Fin setkává s Tomem Sawyerem a společně se podílejí na jedné akci.
Mnohdy jsem se pousmál, jak Huckleberry Fin si vymýšlel před lidmi různé báchorky, aby se neprozradil. Líbilo se mi, jak se zachoval v určité situaci.
Kniha je napsána podobně jako Dobrodružství Toma Sawyera a celkově se mi kniha líbila.
Citáty:
Když nikdo člověka nenaučí jednat správně, dokud je malý, nemá člověk potom žádnou čáku. Když pak jde do tuhého, nemá, oč by se opřel a co by ho přidrželo na správné cestě, a tak se dostane na scestí.
Musím přiznat, že v jinošském věku jsem četbě tolik nedal, ušla mi tak spousta zásadních děl z oblasti literatury pro děti a mládež - mayovky, verneovky, ale třeba i tvorba Marka Twaina. Beru to tak, že četbou souhrnného svazku Dobrodružství Toma Sawyera/Dobrodružství Huckleberryho Finna jsem splatil jeden ze svých dluhů.
K románům: lepší (stylisticky i jazykově = ich forma, lexikum bezprizorného, tj. nevzdělávaného chlapce; kompozičně = cesta po Mississippi; tematicky - kupř. otrokářství) mně přišlo Dobrodružství Huckleberryho Finna, ovšem s tím, že ani Dobrodružství Toma Sawyera není kvalitativním úkrokem, určitě i ono stojí za to číst, minimálně proto, aby si člověk udělal obrázek o tom, čím žili (jakými zábavami) chlapci na americkém maloměstě v druhé polovině 19. století a kde se (z)rodili Páni kluci (1975) Věry Plívové-Šimkové. ;-)
Jinak musím ještě zmínit, že mě zaujalo, jakou důležitost přisuzovali chlapci (ale třeba i otroci, viz Jim v DHF) pověrám a z nich vycházejícím rituálům. Když toto Mark Twain reflektuje, blíží se jeho text takřka vědeckosti, za některé popisy "primitivního myšlení dospívajících Američanů" by se nestyděl ani Claude Lévi-Strauss.
7,5/10
Moje nejoblíbenější kniha na celém světě! Miluju humor M. Twaina. Když je člověku hrozně, tyhle 2 knihy mi pomůžou... DOPORUČUJU!!!
Dobrodružná kniha hlavně pro děti o přátelství mezi kamarády Huckem, Tomem i Joem, kteří neradi chodí do školy, radši se poflakují po ulici a zažívají svoje chlapecká dobrodružství. Jejich život v 19. století kolem řeky Mississippi plyne líně, ovšem oni vše prožívají s plnou vervou ať je to hledání pokladu či plavbu po řece. Skvěle popsaná atmosféra tehdejší doby, dodávají knize naprosto autentičnosti, kdy se člověk přenese na jih Ameriky a doslova cítí teplo slunce a vůni řeky.
Víc se mi líbila kniha s Huckleberry Finnem, i když i Tom Sawyer byl pěknej, ale přišlo mi to víc takový pro děti, Huck byl o dost dospělejší, ač to autor sám zmiňuje. Možná i díky tomu, že jsem už starší se mi to líbilo víc.
Každopádně Tom Sawyer je spíš o páchání různejch klukovin a alotrií, kdežto Huckleberry Finn je už řádný dobrodružství, samozřejmě je to pro mládež, takže všechno dobře dopadne, což tady samozřejmě vůbec nevadí.
Zajímavá je i postava černocha Jima, kde se zřejmě ukazuje postoj Marka Twaina k otroctví, kde ukazuje, že i černoši jsou lidi, ne jenom pracovní síla. Netušim, jakej byl postoj lidí v době vydání. Docela dobře to vystihuje úryvek z knihy, kde Huck vykládá, že bouchlo ložisko na parníku a zabilo jednoho černocha, načež paní reaguje slovy, že to ještě dobře dopadlo, taky tam moh umřít člověk :D
Jinak ten závěr a "osvobozování" Jima mi přišel šíleně překombinovanej a docela už mi i Tom štval, bych to udělal jako Huck, prostě jednoduše :)
Četla jsem několikrát jako malá. Vždycky jsem měla radši Toma Sawyera, přece jen mi byl bližší společensky a jeho příběhy mi byly jaksi přijatelnější, uchopitelnější, víc jsem se do nich uměla vžít. U Hucka jsem prostě ve své dětské hlavičce nedokázala pobrat, že nějaké dítě může žít takhle zvlčile a rodiče ho nechají... Nu, takže radši Tom.
Vrcholem byla příhoda, kdy se s Becky ztratili v jeskyni... tam se mi tajil dech, byla jsem napjatá jako struna a spoustu motivů si dodnes pamatuju nesmírně živě. Kousek perníku, o který se Tom hrdinsky dělil s Becky, i když měl sám hlad... tápání potmě bez svíčky... a pak záchrana a nález Joe Indiána, který v jeskyni zůstal a zoufale se snažil vytěžit alespoň kapku vody tím, že zachytával kapky kapající ze stropu jeskyně. Prostě... tohle byla skvělá kniha. Musím si ji odstěhovat na chatu a na takové to večerní povalování u krbu bude skvělá. :)
Klasika - vtipné příběhy chlapců - rošťáka Toma, jeho brášky Sida, tuláka Huckleberryho, Tomova nejlepšího přítele Joa.
Částečně byl podle této knihy natočen český film Páni kluci.
V předmluvě Mark Twain píše, že většina událostí z této knihy se stala.
Miluju Pány kluky, takže na tuto předlohu pro náš krásný český film muselo jednou dojít. A je to parádní kniha o klukovinách nejen pro kluky. Dílko plné humoru, dětských tajemství a průšvihů.
Miluji Toma Sawyera a Hucka Finna, jako dítě jsem moc ráda prožívala s Tomem jeho příběhy, u kterých jsem se chvílemi smála a chvílemi bála.
Tom Sawyer se lépe čte, ale Finn je trošku hlubší sonda do našich myslí. Je mi 50 let a rád si přečtu knihu z dětství. V obou těctho knížkách je mnoho romantiky pro mé budoucí (snad někdy) vnuky, ale také mnoho pravdy i pro nás (snad) dospělé. Vrcholně uspokojivé. Tuto dvojknihu jsem si nyní koupil, jak víc mohu doporučit...
Vedle knihy ji mám i v klenotnici LP, film Páni kluci jsou jedním z nejmilejších filmů, takže 5*.
Vyborna detska kniha plna dobrodruzstva , zazitok v jaskyni az hororovy ;) a zaroven vykresluje zivot na americkom vidieku pociatkom 20. storocia .. Od mody, cez skolu , travenie volneho casu, nazorov ;)
Štítky knihy
americká literatura Severní Amerika o literatuře pro děti a mládež dětská dobrodružství dobrodružné rományAutorovy další knížky
1964 | Dobrodružství Toma Sawyera |
1961 | Tajemný cizinec |
1999 | Princ a chuďas |
1965 | Dobrodružství Huckleberryho Finna |
1970 | Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna |
Knížky mého dětství