Dobrý voják Švejk v zajetí
Jaroslav Hašek
Tak tahle v podstatě novela je vlastně předchůdce známých Osudů. Hašek ji napsal v roce 1917, když byl v ruském zajetí a vydal ji v létě téhož roku v knihovničce časopisu Čechoslovák. Sice se tady již objevují zárodky budoucího Švejka - spíš jen drobné epizody - není to ale ten Švejk, kterého známe, ještě nedorostl své pozdější velikosti. Název je tak trochu zavádějící, Švejkovým zajetím kniha nezačíná, ale končí.... celý text
Přidat komentář
Nejsem obdivovatelkou Švejka a po této knize jsem se jí ještě stále nestala. Když se vedou polemiky o tom, zda tato postava představuje idiota, nebo naprosto geniálního člověka, který svou prostotou přelstí všechny nadřízené orgány, nedokážu přistoupit na švejkování jako důkaz české geniality. Ano, místy jsem se pousmála, místy jsem si dokázala představit dobovou společnost a její pokřivenost pod rakouským mocnářstvím (a to navíc přineslo řadu významných kulturních aspektů), ale to je tak vše. Vyšší kulturu v tom prostě nevidím. Ještě chvíli potrvá, než se odhodlám sáhnout po Haškově nejopěvovanějším díle (pokud vůbec - film jsem také ještě nikdy nedokoukala).
Takový lehký náčrt velkého Švejka. Některé příhody pak autor pouze rozepsal do svého stěžejního díla, jiné jsou takové trochu neobratné a je vidět, jakoby si to zatím opravdu jen zkoušel, jak to publikum přijme. Každopádně nepatřím mezi ty, kteří přeceňují význam Švejka - lidová zábava pro lid. Dělat z toho velkou literaturu není úplně nejlepší, protože pak si pořád my Češi libujeme v tom, jací jsme skvělí švejci - všechno osrat, lidi nabonzovat a ze všecho se vykroutit s ohnutým hřbetem. Jak kdysi řekl Tigrid - Jen idiot si může jako svého hrdinu vybrat idiota.
Švejka miluji, vnímám ho jako epochální spisovatelskou záležitost. Dobrý voják Švejk v zajetí a Rudolf Hrušínský ve filmu ztvárnil postavu jedinečně.