Dohoda o vině a trestu
Lukáš Bohuslav
Monografie se věnuje dohodě o vině a trestu jako institutu, který je relativně novým fenoménem v českém trestním právu. V úvodní části knihy je popsán vztah ke konceptu restorativní justice, následuje přiblížení mezinárodněprávního základu se zaměřením na přiblížení úpravy práva na spravedlivý proces jakožto garance práv obviněného v řízení o dohodě o vině a trestu. Dále je pojednáno o vývoji institutu plea bargaining ve Spojených státech amerických, které lze považovat za pomyslnou kolébku institutu dohody o vině a trestu. Kniha rozebírá rovněž obecné otázky dohody o vině a trestu včetně jejích pozitiv a negativ. Monografie představuje přiléhavá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v relaci k dohodě o vině a trestu. Meritem publikace pak je deskripce a analýza české právní úpravy a recentní judikatury. Dílčí části jsou zaměřeny na legislativní vývoj, základní zásady trestního řízení, podmínky dohody o vině a trestu, proces jejího sjednávání, obsahové náležitosti dohody o vině a trestu a řízení o jejím schválení se zaměřením na některé klíčové aspekty problematiky z aplikační praxe. V neposlední řadě jsou představeny statistické údaje aplikace dohody o vině a trestu a návrhy de lege ferenda. Poslední částí textu je přehledný sumarizující závěr.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2016 | Dopravní právo |
2023 | Dohoda o vině a trestu |
2014 | Trestní odpovědnost právnických osob |
Téma je samo o sobě zajímavé, ale na úvod se věnuje až moc velká část knihy vymezení souvisejícím s dohodou o vině a trestu spíše okrajověji, přičemž tato část knihy je napsána jasně a pochopitelně. Pro osvěžení základů znalostí trestního práva dobré, ale neumím si představit, že to odborník na trestní právo ocení.
Samotná část o dohodě o vině a trestu je za mě komplikovaněji napsaná a vlastně k meritu věci (dohodě o vině a trestu - hl. jak to funguje v praxi apod.) je věnována opravdu pouze minorita knihy, což dle mého skromného názoru není dobře.