Dokonalý cizinec

Dokonalý cizinec
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287488/bmid_dokonaly-cizinec-v7X-287488.jpg 4 1176 1176

Román, který by neměl uniknout žádnému fanouškovi Zmizelé nebo Dívky ve vlaku! Známé dokumentaristce Catherine Ravenscroftové se zničehonic objeví na nočním stolku záhadný román. Do té doby úspěšná a navenek vyrovnaná žena jako by se rázem propadla do zlého snu! Kniha se sice tváří jako fikce, do nejmenších podrobností však popisuje dávný den, kdy se Catherine stala nositelkou tíživého tajemství – tajemství, o němž věděl už jen jediný člověk na světě. A ten je dnes přeci mrtvý. Minulost rázem ožívá, Catherine se hroutí svět jak domeček z karet a jedinou možností, jak z téhle pasti vyklouznout, je dokázat, co se ten den opravdu stalo...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Disclaimer , 2015

cmelda87
01.03.2017 5 z 5

Knížka mě velice překvapila. A je to další z těch, které mě přesvědčily, že dočíst do konce se vyplatí. Líbila se mi.
A i kdyby byla o ničem, tak by se mi taky líbila, protože to byl vánoční dárek od milovaného mladšího brášky, který mi tím udělal velkou radost :-)

kackahracka
27.02.2017 1 z 5

Na knížku jsem se tak těšila, že jsem si jí dokonce nechala rezervovat, což nedělám tak často. Příslibu podobnosti s Dívkou ve vlaku se prostě nedalo odolat. Po prvních stránkách se dostavila ostražitost - traumatický zážitek z minulosti spojený s dítětem - už ZAS?! To někdo nemůže napsat knížku, ve které se nehraje na mateřské city? Navíc se mi motaly postavy i časové linie, nebyla jsem schopná se pořádně začíst, prostě jsem knížku odložila a začetla se do jiné. Jenže nedalo mi to a vrátila jsem se. Zodpovědně jsem si dokonce nakreslila časovou osu (ano, je to trapné), neboť jsem měla dojem, že to, že děj stále nechápu, je kvůli mé chabé koncentraci. Jenže ono popisovat jednotlivé kapitoly stylem-"Jaro 2013", "Před dvěma lety", "Léto 1993"... a v kapitolách navíc děj ujasňovat větami: "Je to už sedm let, co manželka ...", "když byly chlapci tři roky...", případně-"stalo se to již před 20 lety...", je zkrátka zlomyslné. Navíc jsem narazila na dvě kapitoly, které byly označené chybným časovým údajem, který jsem ve vzteku nekompromisně přepsala. A jako bonus mi při prolnutí příběhů absolutně neseděl věk jednoho z hrdinů, ale hledat, kde jsem já, či autor udělali chybu jsem vzdala. K tomu všemu nezajímavý vykonstruovaný příběh s románem, který si vycucal z prstu někdo, kdo u událostí nejspíš ani nebyl. Píšu "nejspíš", protože knížku jsem v půlce odložila, a tak ani nevím, jak dopadla. Dávám palce nahoru komentářům od "hellena 1523" a "Owen_CZ", kteří naprosto přesně vyjadřují to, co si o knížce myslím já. A vlastně jen díky nim jsem "Dokonalého cizince" s úlevou definitivně zaklapla, jinak bych se s ním marně trápila doteď.

zbožňuju_knihy
26.02.2017 3 z 5

Tak tahle kniha mě naprosto zklamala. Vůbec mi nesedla a nebavila mne, čekala jsem úplně něco jiného. Možná, kdyby na knize nebylo "Nutnost pro fanoušky zmizelé a dívky ve vlaku" vnímala bych ji úplně jinak. Dávám 3 hvězdy kvůli té části, kde se dozvídáme, jak to bylo doopravdy.

hellena1523
25.02.2017 2 z 5

Tuto knihu je pro mne těžké hodnotit...

Pokud jde o příběh samotný, tak ten mi přijde super! Vzhledem k připodobňování ke Zmizelé či Dívce ve vlaku mě onen "wow moment" zas tolik nepřekvapil, ale i tak příběh považuji za nejsilnější stránku. A oproti Zmizelé, která je napsaná vůbec jak pro mentálně retardované čtenáře, kteří si neumí představit ani to, jaké zvuky se ozývají z kuchyně, když v ní někdo připravuje snídani, to aspoň nebylo tak rozplizlé.

Jenže pak jsou tu ty další věci, které nelze opomenout, a které při hodnocení knihy musím vzít v úvahu.

1.) Střídání pohledů...někomu vyhovuje, někomu nevadí, mně vyloženě vytáčí! Příběh to možná obohacuje v tom, že čtenář lépe chápe motivace postav, ale celkově to působí neskutečně zmatečně.

2.) Střídání času
Na tom bych neviděla nic tak špatného, ba naopak tenhle nástroj považuji za jeden z těch, které příběhy oživují, ale ve spojení s prvním bodem to byl další otravný prvek.

3.) Přítomný čas
Dobře, je můj soukromý problém, že mi vadí knihy psané v přítomném čase, jelikož jsem konzerva odrostlá na klasické literatuře, ve které tenhle stupidní způsob vyprávění příběhu nenajdete. Ale ani tentokrát to nemůžu opomenout, protože byla místa v knize, která se mi četla lépe a bylo to právě proto, že se autorka zřejmě zapomněla a psala v čase minulém. ¨

4.) Nečtivá
Souvisí pochopitelně se všemi předchozími body...Fakt se nečetla dobře. Jedná se o současnou brakovou literaturu. Bože, když si chci u knihy odpočinout, což očekávám od tzv. bestsellerů, tak ale ne s tím, že se musím soustředit víc, než na odbornou literaturu. Nemyslím si, že bych měla problém s chápáním děje, ale právě proto, jakým stylem je kniha napsaná, jak pro mne působila nekonzistentně, bylo i nepříjemné ji číst.

5.) Postavy
Psát každou kapitolu z pohledu jiné postavy...to není zaručený způsob, jak vytvořit charakter postavy. Považuji to za snahu autorky, která ale nějak nevyšla. Postavy totiž působily jaksi...nedotaženě..ploše. Bylo těžší si je představit jako reálné osoby, což mi logicky vadí. Knihy čtu proto, že si u nich odpočinu, odreaguju se a mám možnost dostat se tímto způsobem do jiného světa, do jiné rodiny, prožít jiné životy atd. Když jsou postavy ale špatně napsané, zážitek z knihy je poloviční.

S přihlédnutím ke všemu výše uvedenému, je mi líto, ale nemůžu hodnotit lépe.

Owen_CZ
22.02.2017 2 z 5

Hodně jsem se rozmýšlel, jaké hodnocení si Dokonalý cizinec zaslouží, nakonec jsem ovšem nemohl dát víc než dvě hvězdy, protože to sice bylo v pohodě, ale nijak zvlášť se mi to nelíbilo, ani mě to neoslovilo. A proč?

Od knížky, která má na obálce napsáno "nutnost pro fanoušky Zmizelé" bych čekal o dost více. Samozřejmě jsem se téhle knihy obával, protože podobná (asi ještě větší) kampaň byla od Knížního klubu i u Dívky ve vlaku a to dopadlo hodně průměrným thrillerem s nesympatickými postavami. Je ovšem potřeba říct, že Dokonalý cizinec nedosahuje ani kvalit Dívky ve vlaku.

První problém nastává s rozsahem. Kvalitní thriller na 250 stránkách, navíc docela velkým písmem a navíc je potřeba odečíst ještě několik stránek, za tu spoustu kapitol, co končí do třetiny stránky (a kapitol je celkem 57)? To ve mě vzbuzovalo pochybnosti a musím říct, že se naplnili. Navíc ani nevím, jestli bych tuhle knížku s klidným srdcem dokázal kvalifikovat jako thriller. Nejen, že příběh byl uspěchaný, ale nebyl ani trochu napínavý. Napětí jsem během čtení nepocítil ani jednou. Jaký to rozdíl od Zmizelé a vlastně celé tvorby Gillian Flynové, u které se vám dělá fyzicky špatně. Ne, že bych se vyloženě nudil, ale četl jsem to spíš ze setrvačnosti.

Druhý problém jsem měl se samotným stylem psaní. Hlavně zpočátku knihy mě dost rušily přehnaně krátké, někdy i dvouslovné, věty. Chápu to tak, že měly zvyšovat napětí, ale pro mě byl výsledek takový, že jsem protáčel oči a četlo se mi to dost špatně. Spíš na mě v tu chvíli ta kniha působila, jako bych četl nákupní seznam.

Třetí problém nastává s tím, že je kniha neskutečně předvídatelná. Žádný ze zvratů nebyl opravdovým zvratem a finální rozuzlení se dá očekávat tak od stránky 30. Navíc hlavní záporná postava je spíš k smíchu a většina děje na mě působí jako klišé. K tomu bych přidal nepravděpodobnost snad všeho, co se v té knize stalo.

Dokonalý cizinec je pro mě zklamání a to jsem od knihy mnoho neočekával. Bál jsem se další knížky, která je přirovnávána ke Zmizelé a velmi propagována a přitom bude vlažným thrillerem a v podstatě jsem to dostal. I když opakuji, že slovo thriller bych snad ani nepoužil. Základ zápletky není vůbec špatný nápad, ale provedení je opravdu tristní a rozhodně bych knihu nikomu nedoporučil. Je mnoho jiných, které stojí za přečtení mnohem víc.

micha-ella
20.02.2017 3 z 5

Příběh má zajímavou zápletku, postavy se dobře pamatují, ale přesto jsem se v nich i v těch ,,knihách v knize" trochu ztrácela a tím mi to vůbec nepřišlo napínavé. Zvraty v myšlení kvůli důkazům se u jednotlivých aktérů dají pochopit, ale náhlá změna tak zásadního postoje toho starého pána na konci je podivná.

Dousabel
14.02.2017 5 z 5

Tak tohle byla otázka 1 dne, výborný psychologický román. Skvěle vymyšleno, napsáno i přeloženo, krátké kapitolky, rychlé střídání děje, pomalé rozplétání příběhu po kouskách, o vině či nevině hlavní hrdinky jsem pochybovala snad až do úplného vysvětlení, opravdu nevíte, kde je pravda, co si myslet a ke komu se přiklonit :)
Toto dílko si nezaslouží být v modrých číslech!

Calibra
13.02.2017 4 z 5

Kniha má krátké kapitoly, které se čtou velmi lehce. Příběh má nečekaný zvrat. U kapitoly ve které je popis dne na pláži, tu jsem snad četla bez nadechnutí.

Knižní střípky
12.02.2017 4 z 5

Kniha je mimořádně čtivá, tím, že není ani nijak dlouhá, máte ji přečtenou za chvilku. Pro mě to byla zvláštní kniha, která na mě působila docela mrazivým dojmem, ani v podstatě nevím proč, prostě to tak bylo.....Velmi pozvolna se nám zde odkrývá několik úhlů pohledu na jednu starou událost, několik různých lidí, kteří jsou každý svým způsobem zainteresováni do jedné obrovské tragédie, zde líčí příběh dle sebe a čtenář postupně odhaluje pravdu a teprve zjišťuje, kdo je vlastně skutečným viníkem....zde bych řekla, že autorka odvedla dobrou práci, neboť aspoň já zprvu uvěřila, že ten "špatný" je někdo úplně jiný, než se ukázalo na konci. Takže pro mě velmi dobře napsáno....

BiancaB
10.02.2017 4 z 5

Musím říct, že kniha se mi dobře četla a celkem rychle to ubíhalo. Nejsou tam žádné zdlouhavé nebo nudné pasáže, pořád se tam něco děje. Kniha na mě úplně nepůsobila jako thriller, ač ke konci to bylo značně napínavější. Pro mě byla kniha velmi dobrou ukázkou toho, jak lidé mohou věci vnímat úplně jinak než ostatní, když znají pouze jednu stranu událostí. Jak je mohou emoce a vzájemné vztahy zaslepit a dle toho jednají. A až když znají i druhý pohled, vidí věci, které předtím přehlíželi či neviděli. Od určité části knihy (nechci spoilerovat :) ) jsem si kladla jednu otázku, která se dost nabízela a jsem ráda, že na úplném závěru mi na ni bylo odpovězeno. Za mě moc dobrá kniha i když spíše z toho psychologického hlediska.

vevronika
08.02.2017 3 z 5

I když Thrillery nejsou úplně můj knižní žánr, tak tato kniha se mi četla dobře.
Okouzlila mě její pochmurná a zároveň nebezpečná atmosféra. Kniha je také dosti zajímavě podaná, takže určitě doporučuji pokud si chcete přečíst něco co je plné emocí, zvratů a taky zvrácenosti.

Mr.Pajek
02.02.2017 4 z 5

Prirovnani ke Zmizele a Divce ve vlaku nechapu,jedna se uplne o jiny typ knihy. Pribeh super,jen mi to neprislo moc jako thriller,ale spis takove psychdrama. Za me čtyři hvezdy,pribeh ma kvalitu.

pettrass
02.02.2017 4 z 5

Téma knihy mě zaujalo a těšila jsem se až si ji přečtu. Kniha je čtivá, hezky svižně napsaná (oceňuji její stránkový rozsah), líbilo se mi i samotné vyprávění příběhu. Jen jsem čekala o maličko víc - příběh měl k tomu určitě potenciál a je škoda, že nebyl plně využitý a samotné rozuzlení nebylo šokující a více dramatické.

Jára.1
01.02.2017 2 z 5

Začátek dobrý, ale rozuzlení a konec mě hodně zklamalo. Hlavně proto, že ona svůj příběh vypráví sama jednou tak a podruhé jinak. Kdyby bylo její druhé vyprávění pravdivé, proč by jí kniha tak vadila? Konec je červená knihovna.

Hvězdinka
26.01.2017 5 z 5

Skvele! Napinave od zacatku do konce. Gradace deje, nic neni takove, jak by se mohlo v polovine knihy zdat ... Moc se mi kniha libila. Hlavne nesrovnavat s Divkou ve vlaku, ta se mi nelibila temer vubec.

Ankavi
21.01.2017 5 z 5

Ač je teprve začátek roku, mám vážného kandidáta ve svém žebříčku nejlepších knih roku 2017. Nečekala jsem, že Dokonalý cizinec bude tak skvělá kniha. Námět naprosto jedinečný, za ten nápad bych dala šest hvězdiček. Další hvězdu bych přidala za gradaci děje. Čtenář uvěří verzi, která je mu předložena, aby byl zanedlouho překvapen tím, jak se věci opravdu mají. Kniha mě vedla i k zamyšlení, jak snadno člověk podlehne prvnímu dojmu, emocím a emotivnímu náhledu na situaci, ač "pravda" či realita je často někde jinde. Nejen vynikající psychothriller, ale také výborné psychologický příběh - úhel pohledu Catherine, jejího manžela, jejich syna - a také další postavy - sedmdesátníka a jeho zesnulé ženy - všem vlastně na konci porozumíte. Proto tuto knihu neporovnávám s žádnou předchozí (zejména ne s Dívkou ve vlaku). Podle mě je naprosto jedinečná.

Dreisii
18.01.2017 5 z 5

Dokonalé. Krásně a chytře propracované dílo,vůbec jsem nedoufala v takový konec.Za mě určitě pět hvězd!

Acquenta
18.01.2017 3 z 5

Ať už nikdo nesrovnává knihy se Zmizelou. Zmizelá byla, je a bude pouze jedna a myslím, že se jí máloco vyrovná. Tahle kniha byla sice celkem dobrá, i když jsem spíše čekala jiné rozuzlení příběhu, ale nic závratného to teda nebylo.

Roubas
09.01.2017 3 z 5

Kniha, která má smůlu v tom, že jsem od ní měl přehnaná očekávání. Možná by bylo dobře přestat každou knihu srovnávat s jinou a plácat věci jako: Tohle je novej King, Povinnost pro fanoušky Zmizelé, thriller roku a podobně. Dokonalý cizinec je dobrý román s velice zajímavě vymyšlenou zápletkou s hlavní postavou, která začne číst knihu o svém tajemství. Vyprávění je zamlžené a vy rozplétáte ale bohužel bez napětí. Nevím čím to bylo způsobeno, ale četl jsem protože mě zajímal osud postav, ale ne proto, že bych byl napjatý a knihu nemohl zavřít. Takže za mě zajímavý román, ale thriller rozhodně ne.

andrea.m
04.01.2017

Zvláštní kniha. S Dívkou ve vlaku nebo Zmizelou se vůbec nedá srovnat.