Doktor - Jak chutná vlastní medicína
Edward E. Rosenbaum
Dr. Edward E. Rosenbaum, přední americký lékař z Portlandu ve státě Oregon, napsal pozoruhodnou knihu o úskalích moderní medicíny, kterou sám na sobě prověřil až po čtyřiceti letech praxe, kdy ho léčení vlastní nemoci přivedlo do postavení řadového pacienta. Svoji vlastní medicínu začal najednou vnímat v dosud přehlížených souvislostech. Stal se pacientem, který prožívá strach z choroby a úzkost, zda je správně léčen, který trpí nejistotou při rozdílném názoru kolegů na diagnózu a někdy má i upřímný vztek, když se střetává s lhostejnou byrokracií v nemocnicích a nemocenských pojišťovnách. Rozdílné pohledy lékaře a pacienta na medicínu, inspirované skutečným příběhem svého života, zachytil dr. Rosenbaum v této knize s neobyčejnou citlivostí a lidskou laskavostí.... celý text
Literatura světová
Vydáno: 1993 , Šulc a spol.Originální název:
A Taste of My Own Medicine, 1988
více info...
Přidat komentář
Doktor popsal svou zkušenost hezky, kniha je (údajně díky nakladatelce) čtivá a jak lze odhadovat z data Rosenbaumova úmrtí, přežil svou nemoc více než dvacet let, měl tedy přece jen dost času dělat svou práci lépe, s větším ohledem na pacienta.
Čtenář nepolíbený realitou bude buď zhrozen nebo bude považovat autorovu výpověď za přehnanou, případně ji rovnou popře. Mně to sedlo a oceňuji lékařův třicet let starý pokus s danou situací i touto formou něco udělat. (Při čtení jsem si opět připomněla, jak mi kdysi můj obvoďák na žlučníkový záchvat předepsal cucací pastilky na bolení v krku, jak pediatr předepsal drobnému dítku léky v dávce pro dospělého, naštěstí si toho magistra v lékárně všimla, jak...)
Za mě zklamání.
Před třiceti lety jsem shlédla film Doktor, který je knihou volně inspirován a který ve mně zanechal hluboký dojem.
Bohužel v tomto případě se rčení ´kniha lepší filmu´ se nenaplnilo.