Doktor na moři
Richard Gordon (p)
Vtipné vyprávění o poněkud neobvyklém začátku lékařské praxe na malém, značně zchátralém obchodním parníku, kde hrdina slouží jako lodní lékař. Mladý doktor pozvolna proniká do tajů života mořských vlků a stává se občas nedobrovolným svědkem i účastníkem bujných radovánek v dalekých přístavech.
Literatura světová Romány
Vydáno: 1971 , Mladá frontaOriginální název:
Doctor at Sea, 1960
více info...
Přidat komentář
Vcelku příjemné a zábavné odpočinkové čtení. Nijak navazující na první díl Doktor v domě. Za mě několik vtipných momentů byť s trochu prvoplánovitým humorem. Za mě je to přesně mezi *** a ****.
Humoristická kniha Doktor na moři autora Richarda Gordona je vyprávěním anglického lékaře o svém působení na nákladní lodi obchodního námořnictva. Mladý muž prchá před životní lavinou okolních očekávání na palubu lodi Lotos s vlastními nadějemi. Realita však předčí všechno a on na cestách lodi od přístavu k přístavu zažívá nečekané situace s ještě nečekanějšími závěry. Kniha je vyprávěním navazujících příhod o životě s posádkou a jejím šíleným kapitánem. Psána je se suchým anglickým humorem, nemusí však sednout každému. Ovšem pokud tento typ humoru spadající nyní už spíše do minulého století máte rádi, nad knihou neváhejte.
Typická kniha "laskavého humoru", čte se sama, ideální do vlaku nebo na dovolenou. Každopádně za to nejcennější na ní pokládám skvostný překlad od Františka Gela. Zatímco z mnoha jiných přeložených knih můžeme cítit, že nejde o originál, ale o převod do jiného jazyka, tak tady teda nic takového cítit není - jako kdyby to byl napsal sám Gel (legendární český novinář a překladatel takových titulů, jako jsou Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, Pes baskervillský či Na západní frontě klid).
Sice pohladom mladeho lekara, ale je to o zivote namornickom, o zivote na nakladnej lodi, o plavbe, namornikoch, ich povahe, zvyklostiach, starostiach i radostiach. Takze trosku Gordnov krok bokom. :) Ale je to trefne vtipne oddychove, take... na dovolenku do ruksaku.
Postavicky a vobec, cela posadka LOTOSu je fajn, hoci spektrum diagnoz maju znacne obmedzene na zaludocne problemy, rezne poranenia, delirium tremens a nejake tie pohlavne choroby z bordelov :)
Nebylo to špatné, ale ani dobré. Taková příjemná oddychová audiokniha. Moc humoru tam nebylo, vtipná byla příprava na operaci slepáku.
Milý nenásilný humor autora v sérii Doktor mě oslovil už v prvním dílu. Tady jsem si ho opět užil dost a dost.
Navíc jsem se poučil o tom, co a jak dělat na zámořské plavbě jako člen posádky a jak si užívat v přístavech. No co víc si přát?
Zase jsem si rozšířil své omezené obzory suchozemského červa.
S panem Gordonem a jeho doktorem se rád setkám v dalších dílech.
Velice prijemna, odpocinkova kniha...voni morem, starymi case a dalkou...pro vsechny co maji radi "lidske" pribehy, suchy humor, poetiku more a namorniku...jedina vada byla, ze dej je prilis kratky, kniha se odehrava behem jedne plavby...po docteni a na samotnem konci knihy jsem porad doufal, ze pribeh nekonci a budou dalsi "morske" eskapady posadky a doktora, ale autor tomu chtel, aby mohl doktora psat dale na sousi...nevim jestli zkusim dalsi dily, laka me vse co zavani morem a lodemi a tohle mi kniha prinesla vrchovate...
Za mě typově hodně podobný jako Doktor v domě (což je dobře). Nečekejte poutavý dramatický příběh, čekejte laskavý humor a trochu přehled o tom, jak to asi mohlo na lodích fungovat (teda podle mě :-D).
Tak jsem si zavzpomínal i já na svůj nástup do praxe; i když v jiném oboru.
Výborný humor.
Doktor na moři mě bavil rozhodně víc, než Doktor v domě. Ne že bych se smíchy řezala, ale takový úsměvný oddych to byl..
pokračování doktora se mi líbí je to lepší humor anlický než jiného anglického spisovatele
[032/11] Richard Gordon nejspíše nebude nikdy patřit k mým “nej“ spisovatelům. Jistá popularita se mu upřít nedá a po slohové stránce je to milé čtení, ale stejně jako u ‘Saturnina‘, i tady vnímám humor jako prvek nadceněný. I když je pravda, že se našlo pár okamžiků, kdy jsem se neubránila smíchu.
(187) ,,Víte - jediné, co člověk může udělat se svým životem, je žít ho."
Anglický humor má několik vrstev. To ví asi každý. Ne každá vrstva je směšná. To ví, nejspíše, také každý.
(233) ,,Ne, pane doktore, já moc nečtu. Na knížky nemám kdy. Když se člověk chce dnes uživit, má celý den plné ruce práce a má se co ohánět."
Brožura ‘Doktor na moři‘ je docela inspirující, ale po dvou seznámeních s medikem, mám takové tušení, že pan Gordon má zdlouhavý rozjezd a na samotné gagy dochází až někde vprostřed papírového numera. Jistě, každá kniha potřebuje rozjezd, ale zde je to běh na dlouhou startovní trať a finišovou klapku střihající upocený koneček právě v tom nejlepším. Navíc mi chybělo pořádné ukončení a sdělení, kam se náš vyštudovaný věčný študent (nejen) se slanou praxí vrtne dál.
(231) ,,S platem dnes člověk na souši nevyjde."
Suma sumárum, až si budu chtít odpočinout a naskytne se mi ke čtení další díl, určitě po něm sáhnu, ale jen tak sama od sebe tohoto autora už nejspíše vyhledávat nebudu. Ale jedna otázka mě stále pronásleduje: (134) Jak je mužský rod od pradlena?
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2009 | Doktor v domě |
2010 | Doktor na moři |
1997 | Medicínské katastrofy |
1978 | Doktor v domě a na moři |
1994 | Doktor k mání |
Zajímavé povídání o životě doktora na moři. Místy vtipné, ale trochu zdlouhavé. Není to tak dobré jako série Zvěrolékař nebo Doktore fofrem jde o život, ty mě chytly mnohem více. Ale i tak mě tam bavily nějaké ty historické reálie.