Doktor v extrémních podmínkách: Hranice života a smrti pohledem sportovního lékaře
Kenneth Kamler
Zjištění, jak lidské tělo disponuje nesmírně velkou schopností přežít, tvoří jádro této knihy. Američan Kenneth Kamler se jako lékař zúčastnil několika expedic do amazonského pralesa, do velehor, podíval se do Antarktidy i do mořských hlubin a s využitím svých bohatých znalostí popsal, co se v kritických situacích děje v lidském organismu a jak si počínat, aby naděje na přežití byla co největší. Vydejte se na cestu do nejodlehlejších a nejnebezpečnějších oblastí světa a pak pokračujte do těl a myslí lidí, kteří se tam ocitli, lidí, pro něž jsou takováto prostředí velmi reálná a značně ohrožují jejich život. Některé z příběhů se přihodily při cestách, jež podnikl autor sám. Jiné vycházejí ze zážitků jiných: horolezců, potápěčů, námořníků, cestovatelů, astronautů, ale i obyčejných lidí, kteří se ocitli ve výjimečných situacích. Jejich příběhy jsou doplněny o postřehy a úvahy z oblasti evoluční biologie, fyziologie a psychologie. Překročte práh lidského těla, abyste se podívali, jak tělo funguje v podmínkách normální zátěže, jak se začíná přepínat, když je vystaveno tlakům nepřátelského prostředí, a co se děje, když začíná kolabovat - když je přemoženo silami extrémního prostředí...... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2005 , BránaOriginální název:
Surviving the extremes: A doctor’s journey to the limits of human endurance, 2004
více info...
Přidat komentář
Hodně zajímavých informací o fungování lidského těla, napínavé a čtivé příběhy. Nejvíce mě bavila Amazonie, oceán a poušť
Tato kniha rozhodně není pro všechny a může Vám přijít nudná. Pokud jste ovšem čtenář, který chce něco neotřelou beletrii, která kombinuje cestovatelské zážitky a zaměření na lidské tělo, bude tato kniha pro Vás jako stvořená. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých faktů a mrknu určitě i na jiné publikace autora.
Já asi nemám slov. Prostě boží knížka, která vám popíše fyziologii člověka v různých extrémních podmínkách. Dobré i pro laika se základem informací jak tělo funguje. Určitě si přečtu znovu časem.
Nejlepší naučná kniha, kterou jsem kdy četla!!! Opravdu nádherná kniha, pro ty, kdo nemají lékařské vzdělání a přesto je zajímá vše kolem fungování lidského těla je to "povinná četba", autor píše velmi poutavě, zajímavě, vtipně. Je to jedna z knih, kterou jsem si nepřála dočíst, nevadilo by mi, ani kdyby měla 500 stran. Nenudila jsem se ani chvilku, vše bylo nesmírně zajímavé, ale nejvíc mě zaujala asi Amazonie, Poušť a Vesmír.
Kniha tak trochu z jiného soudku. Začala jsem ji číst jako podklad pro vysokoškolskou práci v modulu leadershipu a přečetla jsem ji jedním dechem. Autor popisuje limity fungování lidského těla ve vyhroceném extrémním prostředí, aby je chápal především laický čtenář a přitom se ani chvilku nenudil.
Jiný pohled na svět lékařství. Velmi zajímavá a poučná knížka, která se taky velmi dobře čte. Prostě příběhy z expedic z jiného pohledu.
Není to učebnice, ani cestopis, ani thriller - přesto knihu čtete jedním dechem. Nikdy před tím jsem se nedozvěděl tolik o lidském těle, natož tak přítažlivým způsobem a pomocí napínavých příběhů ze všech koutů naší planety (a i mimo ni). Ke knize se pravidelně vracím a vždy jsem pohlcen autorovým sice chladně vědeckým jazykem, ale zároveň neobyčejnou čtivostí.
Hodnocení: 95%
Autorovy další knížky
2005 | Doktor v extrémních podmínkách: Hranice života a smrti pohledem sportovního lékaře |
2003 | Doktor na Everestu - Boj o život v extrémních podmínkách |
Lepší knihu - tohoto zaměření, jsem ještě nečetl, pecka...:-)