Domácí lékař
Jarmila Krivaničová , kolektiv autorů
Moderní zdravovědný rádce, který by měl být stále po ruce - srozumitelným způsobem poradí ve zdraví i v nemoci ; naučí jak nemoci předcházet a jak v nemoci spolupracovat s ošetřujícím lékařem. Uspořádala Jarmila Krivaničová. V knize je velmi cenná obrazová část.
Přidat komentář
Domácí lékař byl v 80.letech důležitou součástí naší domácnosti. Kdykoliv jsme s bratrem ochořeli, naše maminka vytáhla knihu z prestižního místa v knihovně a určovala diagnózu podle popisovaných příznaků. Jednou mě dokonce dovlekla do ordinace ORL, kde mi vypláchli obličejové dutiny. Nález byl negativní, díky Domácímu lékaři jsem byl totiž zcela zdráv.
taky máte všechny příznaky?
víte, jak vést překotný porod ve vlaku?
samozřejmě dnes kniha velmi zastaralá a plná (úsměvných) bludů, současným hypochondrům poskytuje nesrovnatelně širší vyžití internet
ALE: v době vydání u mne zafungovala jako nečekaný nástroj výchovy a prevence! (jasně že jsem v ní v nepřítomnosti dospělých tajně hledal obrázky a informace o "rozmnožování"): jsou v ní totiž fotografie projevů různých chorob (byť malé a ve špatném rozlišení) a tady jsem poprvé ve svém životě (a snad taky naposled) uviděl syfilitický vřed na žaludu - ten obrázek mne pronásledoval celé dospívání!
Knihu měli v knihovně moji rodiče a naštěstí jí prakticky nikdy nepotřebovali. V dnešní době je samozřejmě zastaralá a rady které trefně vypsala uživatelka jirinamac jsou spíš k smíchu.
Nejsem zdaleka žádný hypochondr a když mně někde něco zabolí nebudu určitě v knize vyhledávat a hledat co, kde, jak a proč. Nepoběžím k lékaři, nebudu volat záchranku zbytečně a nebudu se cpát sám sobě naordinovanými léky s bůhvíjakými účinky. Na druhou stranu musím znát své tělo, jeho reakce a signály. Měl bych mít nějaké základní všeobecné znalosti o svém těle a v případě, kdy je to třeba, včas vyhledat odbornou pomoc u lékaře. Péče o vlastní zdraví, zdraví své rodiny a zvláště dětí, je naší základní starostí a odpovědností. Tato zdravovědná publikace nám v tom může napomoci. Hlavní cíl pak u „Domácího lékaře“ vidím v předcházení nemocí zdravým způsobem života a správného poskytnutí první pomoci při záchraně života.
Můj úlovek v knihobudce. Knížka je vydaná v r. 1971 a divím se, na co bylo v té době upozorňováno v domácím lékaři, např.neoblékejte si spodní prádlo přes obuté boty a měňte si kalhotky nejméně 2x-3x týdně, kalhotky mají být světlé, hladké a vzdušné. Při bodné, sečné a řezné ráně je nebezpečí tetanu pro nedostatek přístupu vzduchu do rány. Podobných rád je tady více. To by v dnešní době snad ani nikdo takové rady nepotřeboval. Dneska všechny léčí doktor internet. :-)
Dobré čtení pokud vás jako laika zajímá medicína, choroby a léčebné postupy. Neocenitelná pomoc při nemocných dětech. Nečíst, když je vám zle- obvykle dojdete k tomu, že máte příznaky každé nemoci, včetně horečky omladnic a zbytnělé prostaty.
Dnes už pomalu historický unikát, ale v době, kdy si člověk nemohl všechny příznaky všelijakých chorob najít na internetu (jen aby zjistil, že má všechny možné moribundy), byla docela užitečná a nechyběla v mnoha domácích knihovnách, já si ji dnes nechávám spíš pro zajímavost, taky se mně vždycky líbila její obálka. Jako čtrnáctiletou puberťačku mě samozřejmě nejvíc zajímaly ilustrace k rozmnožovací soustavě, dnes by to byl spíš vbočený palec... :-D