Domácí násilí - filosofická analýza pojmu
Tatiana Machalová
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283377/domaci-nasili-filosoficka-analyza-p-7M2-283377.jpg
0
0
0
Predložená publikace představuje nový přístup k řešení otázky domácího násilí. Publikace si klade za cíl analyzovat samotný pojem „domácí násilí“, který pronikl do našeho odborného jazyka teprve v nedávné době. K zájmu o tento problém přispěla i skutečnost, že se tento jev stal předmětem právní úpravy. Autorka v publikaci nastiňuje zásadní metodologickou změnu při vymezení právních pojmů domácího násilí, neboť se jedná o pojem neurčitý. Autorka vnímá jeho jasné vymezení jako problematické, a to s vědomím, že je vázáno na interdisciplinární přístup.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1992 | Základy filozofie |
2014 | Aktuální otázky metodologie právního myšlení |
1998 | Úvod do právní filozofie: (základní pojmy) |
2010 | Evropeizace práva v právně teoretickém kontextu |
2014 | Domácí násilí - filosofická analýza pojmu |
Věřili bystě, že, já blázen, jsem byl opravdu přesvědčen, že domácí násilí je kvalifikováno jako přečin? Ale ne, on je to přestupek, to je kouzelné. Kniha je, pravda, z roku 2014, ale pokud jsem správně půl minuty hledal, nic se na tom nezměnilo.
Domácí násilí je očividně poněkud problematicky pojem se kterým se nedobře pracuje. Docentka Machalová ve své publikace nejdřív rozjímá nad vznikem pojmu, nad obtížností jeho definice, nad pokusem jej definovat co nejlépe. Jak problematické téma to je, je očividné z toho, že pouhá definice může zabrat 70 stran.
Při čtení knihy si nadto nelze nepovšimnout poměrně zajímavého faktu. Pojem domácího násilí se začíná rozvíjet a formovat v době postmoderny. Samotný pojem jakoby zhmotňoval zlom modernismu v postmodernu. Jedná se i fenomén, na který moderna nestačí, není schopná jej pojmout a definovat, protože je vším a zároveň ničím, jeho definice zkrátka není možná, protože jej buď definujeme příliš úzce a mnoho nám v něm bude chybět, nebo příliš široce a zásah do soukromí tak bude přehnaný. Definice se nezdá dostačující, snaha o pojmutí se zdá selhávat. Moderna umírá. Je potřeba většího citu, kritického a zkoumavého náhledu, který si všímá individualit, nesnaží se je a priori zgeneralizovat, je potřeba postmoderní situace, aby „domácí násilí“ mohlo vůbec být řešeno.
Ani paní docentka s jasnou definicí nepřichází a je tak nutno na individualizaci řešení přistoupit. Dokud se jedná o přestupkové řízení, není to patrně problém, ale celý tento institut by patrně bylo efektivnější přenést do trestního práva (a ano, hranice s týráním by byly neostré, ale to teď nechme stranou), tehdy však problém nejasnosti začíná být poněkud závažný. Zde bychom už však mohli vést debatu o tom, zda se nestaly postupem času, ve kterém lidská kreativita roste, všechny skutkové podstaty trestního zákoníku nejasnými a diskrece soudce se tak proti původnímu úmyslu nerozšířila.
Ale to je debata na jiné místo a jiný čas. Docenta Machalová zde zkrátka odvedla
dobrou práci a já jsem jí za to vděčný. Obsah sám však může být poněkud mrzutý.