Domácí úkol mi sežrala mumie!
Thiago De Moraes
Pořádná nálož napětí, krokodýlů a zábavy ve starověkém Egyptě! Návštěva Egypta kolem roku 1300 před naším letopočtem rozhodně nebyla na Henryho seznamu úkolů. Dokáže si tam poradit s novou školou, podivnými sporty, nečekanými přáteli a smrtelně nebezpečnými domácími zvířaty? A najde vůbec cestu zpět do současnosti? Legrační obrázky a parádní hieroglyfy k rozluštění! Spousta zajímavých informací o životě v Egyptě za vlády faraonů.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 2022 , BambookOriginální název:
A Mummy Ate My Homework! A Time-travel Adventure, 2020
více info...
Přidat komentář
Půjčila jsem naslepo v knihovně pro mého 9letého syna, jenž se hned začetl natolik, že si knihu vzal ráno do školy a odpoledne měl přečteno :-) Moc se mu dobrodružný příběh líbil.
Večer jsem si ji pak taky přečetla a dávám mu za pravdu, doporučuji.
Jednoduchý příběh o nenadálém přesunu chlapce Henryho v čase ze současného Surrey do starověkého Egypta, v němž se děti celkem hezky, i když s žádnými velkými podrobnostmi seznámí s tím, jak se tam žilo, jak fungovala společnost (He-ne-ri měl štěstí, že se dostal do paláce a ne mezi otroky), jaké bohy a zvířata uctívali, co si mysleli, že přijde po smrti a také např. jak se orientovali podle hvězd.
Občas je pro zdůraznění použit jiný font písma, ale je to tak nějak v umírněném objemu (v některých dětských knihách už je toho tolik, až mi to vadí). Tu mumii v názvu ani v příběhu jsem tedy moc nepochopila, ale jinak celkově fajn čtení :-)
Školák Henry se jaksi portne do starověkého Egypta a musí se dostat zpět. Jednoduchá premisa, která ale povedenému suchému humoru funguje. Doplněno velmi specifickými ilustracemi a občasnou změnou velikosti písma. Děj je předvídatelný, ale proč ne.
Hlavní problém ale tkví ve zbytečném natahování. Druhá třetina knihy jsou vlastně jen fileroidní epizodky.
S dcerou čteme doslova každý večer. Ale dětské knihy jsou často maximálně přijatelné. A popravdě? Ani mumie se mojí prvňačce nelíbila. Tohle je tak od čtverky výš.
Henry, šesťák, jde v září do školy a při hodině matematiky, kdy u tabule počítá složitou rovnici, se objeví černá díla, která ho vcucne a vyhodí na písku. A teď přemýšlejte. Písek. No kde by to mohlo být? Po naprosto úžasných dedukcí, u kterých jsem se fakt smála - všude písek, velké horko, chlap oblečený jako faraon, nikdo neví, kde je Španělsko...- , nakonec na přicházejícího Egypťana spustil ve španělštině. Trochu to připomínalo klasické příhody, když Češi vyjedou do zahraničí. Přesvědčení, že když budou mluvit hodně pomalu a nahlas, budou jim rozumět i v češtině. Hmmm, to asi ne. Kdo si vzpomněl na dovolenou s rodiči?
Z Henryho se stal He-Ne-Re a dobrodružství mohlo začít. Cibule a jen cibule k snídani, učení se umění válčení a lovu - i když v boji ho píchl tříletý kluk a při lovu ho kousla žába - úprk před rozběsněným davem, výlet do Údolí mrtvých a útěk před oživlou mumií, zahnání krvežíznivých pirátů a osvobození faraona a jeho družiny, což je od té doby známo jako bitva Na Lovištích.
No a aby toho nebylo málo, čekalo na mě i několik hádanek, pouček a nakonec i Henryho průvodce přežitím ve starověkém Egyptě, který asi budu nosit stále při sobě. Co kdybych se z ničeho nic ocitla v minulosti... ale asi těžko. K řešení matematické rovnice mě nikdo nepřinutí. Ale nikdy neříkej nikdy...
Velmi příjemná knížka, na jejíž čtení synovi před spaním jsem se vždy těšil i já - plná hravosti, humoru a originality