Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti
Anna Lembke
Audiokniha Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti. Autorka Anna Lembke, čte Karolína Půčková. Jak najít rovnováhu mezi potěšením a bolestí? Tato kniha je o potěšení. Je ale také o bolesti. Hlavním tématem však je, jak najít křehkou rovnováhu mezi těmito dvěma protipóly, a proč je nyní více než kdy jindy nezbytné rovnováhu hledat. Žijeme v době neomezeného přístupu k vysoce dopaminovým stimulům: drogám, jídlu, zprávám, hazardním hrám, nakupování, hraní, SMS, sextingu, sociálním sítím… Zvýšený počet, rozmanitost a potence je ohromující. Smartphone je moderní hypodermická jehla, která nám dodává digitální dopamin 24/7.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2023 , Progres GuruOriginální název:
Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence
Interpreti: Karolína Půčková
více info...
Přidat komentář
Tak u mě tato kniha nezafungovala. Čekal jsem trochu něco jiného. Fyziologický popis vzniku dopaminu, jeho šíření, struktura, související mechaniky organismu. Bohužel nic z toho tam moc není. Je to jen taková zpověď psychologa a psychiatra ohledně problémů závislých pacientů, jejich příběhů a problémů. Jak postupovat, co se osvědčilo atd. Většinu věcí člověk ví nebo k nim logicky dojde. Už jen marshmallow studii z r. 1968 jsem četl asi v 10 jiných knihách. Nic jsem si z knihy neodnesl; možná proto, že nejsem psycholog ani závislák.
Za mě skvělé čtení! Plno informací, které jsou jednoduše předány skrze příběhy pacientů/klientů. Sice si nejsem jistá kolik si toho po přečtení dokáže čtenář skutečně zapamatovat, ale dojem mám z knížky opravdu dobrý.
Je to psané i zajímavě, i obsahuje dost informací. Jen nemám sama pocit, že by mi to osobně moc dalo.
Přečteno pečlivě za dvě odpoledne. No... především musím konstatovat, že pro laického čtenáře jde o téměř ideální úvodní seznámení se základy adiktologie. Napsáno čtivě a v rámci možností srozumitelně. Ale to je asi tak všechno. Odhlédnu nyní od nutného zjednodušování tak dost složité problematiky. Dílo je koncipováno plně v duchu západní klasické, konvenční psychologie (psychiatrie). Lembkeová obratně manévruje za pomocí kazuistik ve vodách současné adiktologie, ovšem skutečně relevantních informací je zde sporadicky. Ačkoliv celé pojetí díla vyznívá veskrze lidsky a uživatelsky přívětivě, autorka se v podstatě oddává obratným manipulacím se čtenářovým egem, klade důraz na pozitivní účinky (?) studu, bolesti, odříkání, bezpodmínečné abstinence, sebezpoutání, zničující upřímnosti, pocitů viny, výčitek svědomí a konečně správného (jak jinak) začlenění do stávajících společenských struktur. Nic nového pod sluncem. Jako pouhá poznámka pod čarou se pak jeví skutečně a existenciálně závažný přístup zde naznačený pod názvem mindfullness (str. 87), který úzce souvisí s východními meditačními technikami, a představuje netušený potenciál, který byl v knize hrubě zanedbán. Škoda, že autorka nenašla odvahu (ani ji nehledala), aby metodu mindfullness rozpracovala, rozšířila a hlouběji zakomponovala do své jinak vcelku zajímavé studie. Pochopitelně nemohu vyloučit, že můj názor na tuto knihu se nemusí slučovat s principy, jimiž autorka knihy čtenáře tak vřele oblažuje, ale to by bylo na dlouhou debatu. Přestože se to četlo jedním dechem, neboť autorka má nesporný talent psát srozumitelně a čtivě, nemohu knize udělit vyšší hodnocení. 3*
Výborně napsaná kniha, informace o dopaminu jsou podány srozumitelnou formou, proloženy mnoha zajímavými kazuistikami.
Tohle 224 stran dlouhé povídání o závislostech jsem četl velmi vědomě asi 5 dní. Místy bylo některé odstavce totiž nutné číst nadvakrát. Ale bylo to čtení nesmírně zajímavé.
Kazuistiky popisují hlavně lidi závislé na lécích, trávě a alkoholu. A přestože se v knížce píše i o dalších zavislostech, tyto jsou tu nejvíce zmiňovány.
Úplně chybí hlubší výlety do závislosti na mobilech, pornografii či počítačových hrách.
Postupně vám autorka předloží vysvětlení toho, jak funguje odměňování dopaminem (libost) a jak to souvisí se vznikem depresí či bolesti (nelibost) a jak jsou tyto póly provázané.
Postupně se dozvíme pár návodu a fíglů, jak se závislosti bojovat (např. Jak funguje sebespoutání).
Pokud vás téma závislosti zajímá do hloubky, knížka po 224 stranách obsahuje desítky stran odkazu na různé studie.
Mimoradne zajimava kniha o zavislostech a o boji proti nim. Velmi se mi libilo neurologicke vysvetleni vyhledavani poteseni i nasledna neschopnost ukoncit chovani, ktere uz vlastne ani neprinasi radost, pouze ubiji/potlacuje hodne velky distres. Vysvetleni principu hormeze a bezne jeji praktiky pro posilovani schopnosti radovat se a citit poteseni jsou pekne, byt misto kontroverzniho prikladu vybuchu jaderne elektrarny v Japonsku mohla autorka klidne uvest navstevy radonovych lazni :)
Urcite doporucuji k precteni nejen lidem zavislym, ale i jejich blizkym.
Skvělá kniha o závislostech podána od psychiatričky a odbornici na adiktologii. Sice je to vedeno v takovém všeobecném pohledu. Na specifické určité závislosti by to nejspíš vyžadovalo samostatné knihy . Autorka popisuje své zkušenosti se svými klienty a vysvětluje i svou závislost s níž se sama potýkala. Myslím si, že na úvod do adiktologie je to docela povedená kniha.