Dopisy z Ruska: Rusko v roce 1839

Dopisy z Ruska: Rusko v roce 1839
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248145/bmid_dopisy-z-ruska-rusko-v-roce-1839.png 4 17 17

Výrazně politologicky a sociologicky laděné cestopisné dílo z pera francouzského aristokrata a spisovatele (1790 – 1857) po letech na významu nejenže neztratilo, ale naopak nabylo. Často je nazýván „Tocquevillem Ruska“ a význačný americký diplomat a historik George F. Kennan se o něm vyjádřil takto: „Není-li to velmi dobrá kniha o Rusku v roce 1839, je to skvělá kniha, nesporně nejlepší ze všech, o Stalinově Rusku a vůbec ne špatná kniha o Rusku Brežněvově a Kossyginově.“ A jeho vyjádření lze vztáhnout i k Rusku Gorbačovově a Putinově. Markýz de Custine, jemuž vedle vlastního spisovatelského talentu a pozorovatelského důvtipu nechyběli ani věrohodní, spolehliví místní informátoři, své – dodnes platné – postřehy během cesty po Rusku zaznamenával formou fiktivních dopisů, které z Ruska vyvezl doslova s nasazením vlastního života. V Rusku jeho dílo mohlo v úplnosti vyjít až roku 1996, české vydání vychází z výboru francouzského historika Pierra Nory, které uvozuje editorova předmluva.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Argo
Originální název:

Lettres de Russie: Russie en 1839, 1843


více info...

Přidat komentář

Montcalm
27.05.2023 3 z 5

Nepochybne zaujímavá knižka so zaujímavými postrehmi, ktoré by sa dali na náture Rusov badať ešte i dnes. Moje očakávania však naplnila iba z časti. Príliš košaté úvahy autora ma nudili a viac priestoru by prináležalo konkrétnym príbehom a opisom z bežného života. Evidentne ale autor trávil väčšinu svojej cesty vo vyššej spoločnosti a život bežných Rusov nemal príležitosť pozorovať detailnejšie.

smardice
09.03.2021 5 z 5

Až neskutečně zajímavý popis francouzského spisovatele jeho cesty po Rusku v roce 1932, který zcela vystihuje mentalitu ruského národa.


palka452
03.02.2019 5 z 5

Knihu jsem slyšela jako audio Což asi knize pomohlo velmi dobře vystihuje Rusko mentalitu a hlavní rysy ruského národa tak jak jsem ho poznala ještě v době totality kniha velmi dobrá na zamyšlení.

mgeisselreiter
03.03.2016 3 z 5

Jak je psáno už v předmluvě knihy, dílo nadčasově vystihlo hlavní rysy ruského národa, které odpovídají dokonce i současnosti. Ve své době se jednalo o první otevřený a nemilosrdně kritický pohled na Rusko. Z tohoto pohledu je dílo velmi zajímavé. Bohužel se jedná jen o menší část, z velké části autor popisuje dost kriticky Petrohrad jako architektonické dílo a naopak Moskvu vychvaluje. Nic jiného prakticky z Ruska za cca 2-3 měsíce pobytu nepoznal. I přes velkou redukci původního díla (4 svazky po 400 stranách 12" formátu) se Custine opakuje. Kniha je čtivá jen v částech, kde autor vypráví nějaké příběhy, z větší části však rozvíjí své úvahy a čtenář se trochu nudí, či ztrácí.
Z nakladatelského hlediska se jedná o profesionálně připravené vydání, s obsáhlou předmluvou, rejtříkem, komentáři a dodatky. Přes nespornou kvalitu knihy jako takové přesto obsahově není tak plná a zajímavá, jak by čtenář chtěl. Přes výtky přináší zajímavý pohled na Rusko, aktuální i nyní. 70% a 3*, 3.3.2016.

memphisz
09.01.2016 5 z 5

Trefný a svižný cestopis z carského Ruska roku 1839. Je otázkou, zda je čtivost českého vydání dána škrtáním vydavatele (kniha obsahuje jen třetinu původního spisu), nebo talentem autora. Každopádně se jedná o zajímavé čtení o střetu s ruskou realitou. Možná, že se Custine, jak psali doboví kritici, dopouští protimluvů a povrchnosti, možná, že celý svůj obraz Ruska získal v šlechtických salonech, ale stejně se jedná o skvělé čtení.

"Ta zrůdná krutovláda uhranula Rusko do té míry, že si nestoudnou zvůli vládců, kteří je nijak nešetří, povýšilo na idol. Politická oddanost se u Rusů proměnila v kult, v náboženství." Tak píše o reakci lidu na krutovládu Ivana Hrozného, která v něm přetrvávala i v 19. století, a jak známo i ve 20. stoletím. "Ať situace v Rusku navenek vypadá jakkoli, v jádru všeho tkví násilí a zvůle. Tyranie dosáhla klidu za cenu hrůzy. Žádnou větší radost tato vláda svému lidu dodnes nabídnout nedokázala."