Doupě hranostajů
Enzo Russo
Poutavý román mladého italského spisovatele zrcadlí nepřehlednou situaci dnešní Itálie, sužované teroristickými akcemi, bojůvkami neofašistů, ale i temnými politickými machinacemi a korupcí uvnitř legálních mocenských složek. Russo podává o italské přítomnosti nelítostnou, mimořádně působivou výpověď. Drama se otvírá scénou dopadení mladíka, převážejícího na motorce výbušninu. Vyšetřování případu, který vyvolá řetězovou reakci zločinů, je svěřeno soudci Balestrinimu. Není to vitální, energií tryskající hrdina kriminálních románů, ale člověk plachý, s až nudným smyslem pro povinnost, hájící spravedlnost za všech okolností a proti všem. Jeho úporné lpění na liteře zákona, jeho uzavřenost a neschopnost bezprostředního kontaktu mu vynesou pověst byrokrata a škrobeného patrona. Většina kolegů z "doupěte hranostajů" – jak ironicky nazval prostořeký novinář římský soudní dvůr – se postupně vyhýbá jeho společnosti: tuší, že tvrdohlavý Balestrini víc než jindy potřebuje oporu a pochopení, opouští ho i jeho žena, dotčená manželovým nedostatečným zájmem o její vlastní problémy. A tak uprostřed vzrušujících událostí s dopadem politickým se odehrává neméně strhující příběh osamělého bojovníka, pro něhož hledání pravdy a spravedlnosti znamená víc než klidné rodinné zázemí a neotřesitelná kariéra. 23-039-81... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1981 , Mladá frontaOriginální název:
La tana degli ermellini, 1977
více info...
Přidat komentář
Dramatický příběh z italského soudního prostředí, zmítaného politickými intrikami a osamoceného soudce hledajícího pravdu a spravedlnost mě zaujal i přes to, že se čte poněkud obtížněji.
Dobře napsaný politický thriller z Itálie osmdesátých let. Prostředí levicových či pravicových bojůvek, anarchistů a na druhé straně zkorumpovaného státního aparátu, nedbajícího na demokratická pravidla, dobře známe z filmů italské realistické vlny, např. filmu Ctihodné mrtvoly. Poctivý prokurátor, snažící se vyšetřit tajemné spiknutí, naráží na zeď apatie či rovnou odmítání svých kolegů a nadřízených. Otázka zní, jak průhledně, transparentně a přísně demokraticky řídit stát, kde vláda je nedůvěryhodná, z nedostatku výkonnosti státního aparátu napojená na různé nelegální struktury, stát je zmítaný bojem různých skupin, vyznávajících protichůdné ideologie.
Aj keď bežne čítam české knihy, táto ma veľmi neoslovila. Nebolo to tou češtinou, ale štýlom, akým bola písaná.
Autorovy další knížky
1981 | Doupě hranostajů |
1980 | Případ Monte Cristo |
1991 | Štrnásta nula |
1988 | Akrobati formuly jeden |
1987 | Prípad Monte Christo / Diablove utorky |
Velmi poutavé čtení.