Drahá Ava

Drahá Ava
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493681/bmid_draha-ava-ia2-493681.jpg 4 645 645

Ava má za sebou veľmi ťažké obdobie. Po tom, čo jej niekto nasypal niečo do nápoja počas jedného večierka, sa zobudí a nič si nepamätá. Ani to, ako ju niekto znásilnil. Ľudia okolo nej neveria, že hovorí pravdu. Podľa nich je klamárka, ktorá na seba chce upútať pozornosť. Ava sa po niekoľkých mesiacoch vracia späť do školy, úplne zmenená. Ešte stále neprišla na to, kto to urobil. V skrinke si však nájde list od tajného ctiteľa. Kto by to mohol byť? Určite je to niekto z partie futbalových hráčov - Žralokov - ktorá bola aj na osudnom večierku. Ale kto presne to je? A dozvie sa konečne, kto je tak veľmi ublížil? Čo ak je to ten istý človek?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Pandora

Dear Ava, 2020

Zuzana215
21.02.2023 5 z 5

Nejdřív mě odrazovala, ale nakonec jsem neodolala. Zhltnuto naráz! Krásný příběh s nepříjemným tématem..
Jsem na konci a říkám si..,,CO TO SAKRA ..?" .. ,,KDO TO JE?" .. :)

bowlly
18.02.2023 5 z 5

Krásná kniha. Dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu. Těším se na další knihy od autorky.

narisa
15.02.2023 5 z 5

Jedná se o první knihu, kterou jsem od této autorky četla a byla to paráda. Krásný a zároveň smutný příběh. Pro mě jak stvořený, nemám ráda špatné konce a moc velké komplikace v ději. Nevadí mi, když jsou hlavní hrdinové hodně mladí, i když sama už tak mladá nejsem, protože moc dobře vím, z vlastní zkušenosti, že člověk toho může hodně zažít, i když ještě pořádně nedospěl.
Opravdu smutné bylo to, co se stalo Avě. Bohužel se to stává často. Ale moc se tu v komentářích nepíše o tom druhém závažném tematu, se kterým autorka pracovala. Myslím tím bipolární poruchu Knoxovi matky a jeho bratra Dana. Bohužel lidé s tímto onemocněním mají těžký život a jsem moc ráda, že Dane měl tak skvělého bratra, který ho podporoval a pomáhal mu.
Ava byla prostě milá a statečná a Knox, když odhodil tu svou masku, byl neskutečně úžasný.
Člověk jim ten pohádkový konec opravdu přeje.
Ráda si přečtu další knihy od této autorky, jelikož tato se mi opravdu líbila a byla velice čtivá.
Vřele doporučuji

jeny-v
15.02.2023 3 z 5

Určitě nepatřím do cílové skupiny, přesto jsem si chtěla přečíst (na základě anotace) duchaplný příběh o camdenských středoškolácích. Tak trochu pod tlakem jsem se dostala na poslední stránku. Nešlo to, neuvěřila jsem hlavním postavám jejich sedmnácti a osmnáctileté role, ani úžasnou vstřícnost ředitele Truska a Graysona seniora. Jedinými nefalšovanými osobami byli Wyatt a Tyler. Každopádně nezatracuji a dám šanci Krásce a hráči.

Jeanine8
14.02.2023 4 z 5

Kniha byla občas trochu chaotická, asi překlad…Jinak ji řadím mezi lepší pohádky pro náctileté….Jedna poznámka nakonec: slovenská verze má mnohem hezčí obálku, ale nebudu to brát osobně (nedělejte z nás příště takové pipky, dík)!

lucie3944
14.02.2023 4 z 5

Za mě velmi dobré. Už jen to, že jsem spěchala číst, je po mě dobré znamení. V poslední době mi čtení spíš nejede, proto jsem překvapená, že knihu mám přečtenou za pár dní.
Přiznám se, že asi nechápu hru Vadí - Nevadí. Ale to celkem ničemu nebránilo. Jinak si myslím, že rozhodně není tak "easy" se vyrovnat s takovým zážitkem, i když si ho člověk nepamatuje.
Ale závěr se mi moc líbil a kdyby byl díl i o Daneovi, určitě bych si ho ráda přečetla.

AliceTief
11.02.2023 5 z 5

Nenáročné čtení, těžko uvěřitelné, ale autorka má dobrý styl psaní, takže se čte samo. Závěr se mi líbil, i když jsem byla chvíli zmatená-než se vše vysvětlilo, ale kniha se mi docela líbila.

veveronka
11.02.2023 2 z 5

Kniha byla dost rozporuplná, nechtělo se mi věřit, že by se někdo po znásilnění choval tak v pohodě a konec byl dost přeslazený.

Raislin
08.02.2023 5 z 5

Taková nenáročná oddechovka. Příjemně se čte až na ty překlepy. Obdivuji Avu, jak se se vším dokázala vyrovnat! Pro mě celkem málo uvěřitelné, ale proč si nepřečíst romatickou "pohadku"....

sabinaK
08.02.2023 5 z 5

Moc hezká knížka. Vadila mi ale spousta překlepů a opravdu otřesná obálka :D

PosPol
06.02.2023 5 z 5

Nerada podléhám davovému nadšení, často jsem u bestsellerů zklamaná. Ale u knihy Drahá Avo je tomu přesně naopak. "Jizvy jsou jako vyznamenání a ty nejstatečnější srdce jich mají nejvíc". A jizev, nejen duševních, mají hlavní hrdinové Ava a Knox více, než by bylo na tak mladé životy zdrávo...
️Ava byla znásilněna některým ze svých spolužáků. Byl to právě Knox? Nebo jeho bratr na drogách? Nebo snad její ex? Po skoro roce od incidentu se vrací na školu, odhodlaná se domoci spravedlnosti a zjistit, kdo jí tak ublížil. Její postupné sbližování s Knoxem vám vyvolá motýlky v břiše, budete se usmívat jako blbeček a vzpomínat na vlastní jiskření na střední, či vysoké .
️Ta chemie mezi nimi funguje prostě dokonale, zraňující události obou dvou postupně vyplouvají na povrch a je mi totálně jedno, že je mi 30 a jsem už třetinu života vdaná, i tak jsem knihu zhltla během včerejšího odpoledne a večera! Kniha rozhodně není pouze romantický brak, protože některé z událostí by se dospívajícím ani dětem dít němely a co oceňuji, je skvělé zpracování tématu viktimizace oběti znásilnění.
️Sarkasmus, ironie a škádlení jeden druhého okoření celý příběh. "Knox: Budu tě šoustat tak dlouho, až uvidíš hvězdy, Tulipánku. Ava: Vždycky jsem chtěla vidět vesmír zblízka".
️Zkrátka TOP STROP a já doporučuji ke čtení. Jen mě mrzelo, že konec byl uchvátaný a smrknutý na pár stránek, že Dane nedostal více prostoru a nakonec obálka - ta je totálně příšerná, jak nějaký laciný erotický román.

Kiwicatko
06.02.2023 5 z 5

Chuderka…nedokazu rict co je lepsi, jestli si z tohodle nic nepamatovat a nebo jestli si na tu hruzu vzpomenout.
Kazdopadne konec jsem nechapala…nevim, jestli bych tohle zvladla. Mozna?

Zuzi_cte
04.02.2023 5 z 5

Autorciny predchozi dve knizky me moc nenadchly ale rekla jsem si proc ne, zkusim to.
No ty blaho, to ale bylo neco uplne jineho. FAKT povedeny!
Ke konci se mi na chvilku zastavilo srdce kdyz potkala toho kluka - nez jsem pochopila.
Mozna bych klidne vynechala Epilog 2 (to uz na me bylo moc cukrkandlove) ale jinak bezvadny :-)

Elize
03.02.2023 5 z 5

Tuhle knížku musím vážně pochválit. Smlsla jsem si na ní jako na jednohubce. Zkrátka čtení na jeden den - takhle knížka dokáže pohltit a musíte otáčet na další a další stránku. Na knížku jsem se předem dlouho těšila a musím říct, že moje očekávání naplnila a splnila ho do posledního puntíku. Krásná středoškolská romance, kdy jsem hrozně obdivovala Avu za její neskutečnou sílu a odhodlání a zároveň jsem i rozuměla Knoxovi. Je to zkrátka takový ten typ knihy, kdy se vám tají dech, nejednou se vám rozbuší srdíčko a prožíváte s hlavními hrdiny každý jejich letmý dotyk. Ten konec byl takový... trošičku mi tam něco chybělo, ale zase jsem zároveň chápala, proč to tak autorka napsala... no za mě největší mínus byl, že to mohlo být klidně delší. Naprostá spokojenost a rozhodně doporučuji!

ErikaBendova
31.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Škoda, že autorka nam vykecala kdo je ten tajemny zralok hned na začátku druhé nebo třetí kapitoly. Mohla si s tim pohrát a trochu déle nás napínat. Co se tyce posledních kapitol tak velké zklamání. Samozřejmě jsme rádi, ze Ava odhalí toho, kdo ji to udělal. Ale zbytek ohraná písnička. Během čtení jsem vynechala 80 stran a o nic jsem nepřišla. Každopádně chválím za nápad tématu o kterém se moc nemluví a je bohužel mezi ženami a dívkami čím dál běžnější. A ta obálka je taky děs a hrůza. Takhle náctiletý rozhodně nevypadá. Vůbec to k němu nesedí.

Haňulilinka
31.01.2023 5 z 5

Ta knížka byla neskutečná. Přečetla jsem ji za dva večery. Nejdřív to vypadalo jakože to bude klasika předvídatelný děj, ale stalo se tam několik zvratů, kdy jsem si říkala, jak tohle dopadne. Jediný, co mě trochu mrzelo, byly uspěchané některé části na konci.

blanka5960
29.01.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se fakt těšila, po všech těch nadšených recenzích jsem měla vysoká očekávání a ona se k mé radosti do poslední stránky vyplnila, tahle kniha byla totiž skvělá už od první stránky.
Ovšem nenechte se mýlit není to klasická romanťárna, autorka se s tím vůbec nemaže, hned na začátku nás vrhne do závažného tématu znásilnění.
Hlavní hrdinka Ava se po tomto traumatickém zážitku po roční pauze vrací do školy. Z osudné noci si pamatuje jen střípky, nepamatuje se co stalo na večírku Žraloků, neví kdo ze spolužáků to byl.
Po návratu do školy nalezne ve své skříňce milostný dopis od tajemného ctitele, ale také nenávist a šikanu od studentů, nadávky a nenávistné projevy jsou na denním pořádku. Ava je odhodlaná se pomstít, zjistit pravdu, který spolužák to byl.
Byl to někdo z týmu Žraloků nebo jejich přátel a kdo je ten tajemný ctitel?!
Knox je kapitán fotbalového družstva Žraloků, je bohatý, všichni jej uznávají a také je to samozřejmě krasavec po kterém všechny holky touží. Jeho srdce si ale už vybralo.

Knox ani Ava neměli jednoduché dětství, oba mají své démony, kteří je pronásledují. Strach, drogy, psychické nemoci, problémy v rodině lži, znásilnění, šikana.....

Už je to deset měsíců, kdy jsi tu byla naposledy, ale já na tebe nemohu zapomenout.
Chybělo mi vidět, jak jdeš po chodbě.
Chybělo mi slyšet, jak fandíš při fotbale.
Chyběla mi vůně tvých vlasů.

Hodnocení ⭐⭐⭐⭐

inssomnia
27.01.2023 4 z 5

Příběh byl skvělý, ale těch hrubek a překlepů v českém vydání, bože. To zájmeno “jejým” mi malém vypálilo sítnici.:( Chyba se stane, ale tohle je pořádná ostuda. Škoda, ubralo to na celkovém dojmu.

Pedruska01
26.01.2023 4 z 5

Na tuto knihu jsem se dost těšila, protože co si budeme, anotace zněla vážně dobře a vypadalo to přesně na ten můj šálek. Musím přiznat, že se to četlo vcelku dobře a rychle. Styl mi i seděl a bylo fajn, že se střídali pohledy hlavních hrdinů. Tohle byl můj první příběh od autorky a jsem trochu na vážkách, co si o tom myslet. Trochu mě mrzelo, že některé situace byly zmíněné rychlostí rychlíku anebo se tak nějak "přeskakovalo" a může to házet dojem zmatků a nepochopení. A nedělalo ani dobrý dojem množství překlepů.
Hlavní hrdinka Ava byla většinou holka, kterou člověk má rád a drží jí palce. Bylo mi ji logicky líto, protože to, co se jí stalo bylo strašný. Tohle prostě člověka svým způsobem změní. Byla nadmíru chytrá, starostlivá ohledně svého brášky a pracovitá, ale. Jako by Ava měla dvě tváře, které nám prezentovala, aniž by nám musela lhát - my přece nejsme Žraloci. Tak se stalo, že ta druhá stránka, kde se chovala nelogicky, sobecky a drsňácky jsem jí tolik nevěřila a vlastně se k ní ani nehodila. Jako by se tím ten příběh zveličoval, ubíral na možné hloubce. Byla to za mě velká škoda, protože, kdo se tahle opravdu reálně chová? Horko těžko by se někdo našel. Ava měla hrát roli "chudinky", které bylo ublíženo, kde by se mi nad ní zželelo srdce, ale ve výsledku se tomu vůbec tak nestalo. Ne všude jsem s ní mohla soucítit. Spíš jsem jí jen až nevěřícně sledovala. Bohužel.
Druhý hlavní hrdina Knox měl stejně jako Ava nelehký osud. Jenže on mi byl sympatický od začátku do konce. Bylo mi ho líto, držela jsem mu palce. To, co zažil a řešil doma - každý člen jeho rodiny - nebylo jednoduchý a on musel být tím silným, to on musel většinou hrát roli dospělého, a to by přeci náctiletý dělat neměl. Měla jsem ho hrozně ráda. Včetně jeho bráchy Daneho a kamaráda Chanceho. Tenhle trojlístek měl srdce na správném místě, ať už se to bere z jakéhokoliv úhlu pohledu. Jen snad v jediné věci mě "zklamal", a to, že byl vykreslený za pořádnýho hajzla, který ovládá střední školu a ničeho se nebojí - jenže on nebyl (škoda). Knox byl naprosto někdo jiný, velký opak s nasazenou maskou. A proto mi nástřel příběhu nesedí s realitou a upřímně mě to rmoutí. Každopádně se mi hrozně líbilo, jak se k Avě chová. Ta holka měla neskutečné štěstí.
Musím říct, a to je to, co se mi na knize nelíbí, že je dost předvídatelná - př. pisatel anonymního dopisu, záhadný sponzor nebo Lee na konci. Doufám, že to byl účel, protože pokud ne, tak to autorka dost zpackala. Vypadalo to na dva nepřátelé, kteří po trnitém postupu najdou cestu k sobě a zamilují se. Takové to "hate to love", která způsobuje infarkt myokardu. Ale tady vlastně ti nepřátelé nebyli, cestu měli hezky vydlážděnou a ta láska tam byla od první chvíle. Taky, to jak se chovali neodpovídalo absolutně jejich věku. Tohle bych nejspíš viděla do prostředí konce vysoké a ne střední školy.
Hrozně mě mrzí, až bolestně to, že tenhle příběh měl zatraceně obrovský potenciál, který prostě nebyl využitý. Dovolím si říct, že ho autorka totálně pohřbila. Mohla to být fakt bomba, věřím tomu, ale dostala jsem slabý čajíček. Ano, je to silný příběh, který je plný svinstev, které se prostě dějí, je to smutné až dojemné, jenže! Jenže to nemělo být všechno. Mělo tam toho být dalece více, a to se nestalo. Taková škoda! Věřila jsem tomu a zvlášť, když kniha má takové velké hodnocení, ale cítím se zklamaně. Čekala jsem toho vážně víc. Velmi brzy se kniha a především ten závěr blížil obyčejné červené knihovně, zalité cukrkandlem.
Celek není vyloženě špatný, proto ho klidně doporučím, ale osobně jsem se setkala s několika vadami na kráse a zklamáními, s představou, která byla mylná a nenaplněná, proto hodnocení dávám nižší, oproti tomu, co jsem si myslela, že dám. I tak jsou odrbané 4* hezké. Však neházím úplně flintu do žita a těším se na další setkání s autorkou, což doufám, že dopadně lépe než toto. :)

Andrejka91
25.01.2023 5 z 5

Tak to byl teda příběh...právě jsem dočetla a nemám slov. To bylo tak smutné ale krásné zároveň.
Ze začátku jsem si říkala, že hlavní hrdinové jsou na mě moc mladí na to aby se mi to líbilo, ale jak o sobě říkali, byli mladí věkem ale staří duší.
Život se s Avou ani s Knoxem vůbec nemazlil, byla tam těžká témata a napětí po celou dobu čtení. Nešlo se od knihy odtrhnout. Skvělá kniha a nemám co vytknout. Rozhodně stojí za přečtení.