Hledání ztracených hrdinů
David Gemmell
Drenajská sága série
< 9. díl >
Drenajská pevnost padla. Krvežíznivé hordy Nadirů teď šíří zmar a zoufalství po celém světě... ...i do maličkého Gothiru, odkud lovci otroků unesli mladou dívku, zatímco se vesničané dívali na druhou stranu - až na rolnického hocha Kialla. Téměř beznadějný pokus o její záchranu ho povede divokou stepí a síněmi pekla. Mládenec bude muset čelit zuřivým bestiím, smrtelně nebezpečným válečníkům a démonům temnot, a vyjde z toho jako muž - nebo z toho nevyjde vůbec. Ale Kiall těmto nebezpečím nebude čelit sám. K jeho pátrání se připojili hrdinové přímo z pověstí: Chareos řečený Šermíř, Beltzer Se sekerou a lučišníci Finn a Maggrig. A jeden z nich skrývá tajemství, které by mohlo osvobodit svět od nadirské nadvlády. Ten jeden je nadirskou zhoubou, nadějí Drenajců. Ten jeden je hrabětem z Bronzů. Tak se hledání unesené otrokyně změní ve výpravu, která otřese samotnými základy světa. -- zdroj: www.legie.info --... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 1999 , NávratOriginální název:
Quest for Lost Heroes, 1990
více info...
Přidat komentář
Všechno to má tak nějak stejný námět,ale prostě pokaždý mě příběh chytne za srdce a já si užiju každou chvilku čtení.Gemmell,byl prostě spisovatel,který uměl psát a já si moc užívám čtení jeho krásných výtvorů..
Po Králi za branou je to osvěžující změna. Gemmel se vrátil zpět k tomu, co umí nejlépe – vyprávět příběh o přestárlých hrdinech, kteří by měli jít na odpočinek, ale osud je svede opět dohromady, aby se vydali na své poslední dobrodružství. A vůbec nevadí, že nejdou zachránit nějakou princeznu, ale obyčejnou vesnickou dívku, po které ani pes neštěkne. Každý má svůj vlastní důvod, proč se k výpravě přidal, a ne u všech dává smysl, ale to autorovi odpustíte, protože se to čte vážně dobře.
Když Nadirové prolomí obranu drenajské pevnosti, jejich bojovníci vtrhnou do ostatních zemí, které plení a berou otroky. V Gothiru se jim postaví mladý chlapec v beznadějném boji o záchranu mladé dívky a přesto, že neuspěje rozhodne se jí najít a dovézt zpět a tak vydá se na dalekou cestu za její záchranou. Opět klasická "gemmellovka" pár hrdinů proti obrovské přesile a přesto naděje na vítězství zde stále je. Gemmell měl obrovský dar napsat vždy napínavou knihu, u které často odhadnete děj, ale přesto se čte naprosto skvěle.
Existuje vůbec nějaký autor (fantasy žánru), který by psal stále takto šablonovitě a přitom jeho knihy tím vůbec nijak neutrpí? Model jak z nějaké RPG hry v prostředí Forgotten Realms (hlavní hrdina, k němu banda bojovníků) je zde opět zachován a i zde nalezneme spoustu zajímavých hrdinů s vlastní zajímavou historií a různými vlastními záměry. Nejzábavnější byly kapitoly s Kiatzanem, škoda, že lidé z této země hráli v Gemmellových knihách většinou jen vedlejší role.
Bomba !
Hned po "Legendě" je pro mě tohle nejlepší Gemmellovka ! Hrdinů je zde tentokrát vícero, všichni jsou charismatičtí a zajímaví, zejména nejmladší z nich - snílek a hrdina Kiall, který i přes svůj rolnický původ a bojovou nezkušenost sleduje své sny a morální hodnoty a nezalekne se ničeho.
Zajímavý je jeho vývoj napříč příběhem, kdy jsou jeho naivní sny konfrontované s realitou.
Samozřejmě je základní kostra příběhu naprosto klasické, už mnohokrát omleté "hrdinovi unesli dívku a on se vydává po jejích stopách, sejmout její únosce" ...což dost připomíná i "Kroniky o Drussovi" od stejného autora. (další paralela - dívka, kterou unesli Drussovi, se jmenovala Rowenna, a Kiallova vyvolená v této knize se jmenuje Rawenna. Nevím, jestli si autor už ze čtenářů nedělal prdel, ale komu to vadí ? :-) ). Každopádně proč vymýšlet za každou cenu něco originálního, když se dá geniálně fungující příběhová kostra opět nově, ještě geniálněji zpracovat ? :-)
Navíc, tohle je snad nejkratší Gemmellova kniha, kterou jsem kdy četl, ale paradoxně se toho v ní nejvíc děje. Autor jakoby najednou (a naštěstí!!) totálně rezignoval na rozmáchlý sloh a spisovatelskou vatu, vykašlal se na zbytečné popisování krajiny, historie, nudných a zbytečných volovin a jde rovnou k věci - děj je neskutečně čtivý, rychlý, autor píše k věci a všechno náramně odsýpá. Dějové linky se propojují, naznačená tajemství postupně dávají smysl, aby nakonec vykvetla v několik nečekaných a kouzelných point. Akce zde nakonec ani nebylo tolik, ale vůbec jsem to nevnímal, protože příběh, postavy, děj a prostě úplně všechno tady bylo výsostně strhující, rychlé, brilantní a ani jeden řádek jsem se nenudil a to se mi stává u jakýchkoliv knih jen naprosto výjimečně !
A jako vždy - tuhle knihu můžete číst v chronologickém kontextu Drenajské ságy, což vám přidá další dílek do mozaiky celkové skládačky, ale ani pokud jste předchozí díly nečetli, nebudete ochuzeni.
Je to dobrá kniha, ale pokud mám být v rámci svého hodnocení Drenejské ságy objektivní, musím dát čtyři. Hlavní hrdinové byli dobří, ale na Drusse s Tulákem prostě nemají. Dějově je to vcelku příjemná záležitost, která svižně ubýhá bez zbytečného rozpitvávání detailů.
Další kniha ze série Drenaj a četla si mi velmi dobře, jako vše od Gemmella. Ale nemůžu všem jeho románům sázet plné hodnocení, tak dám za 4. Kdo přečte, rozhodně neprohloupí, Gemmell je extratřída v "hrdinské fantasy".....
Autorovy další knížky
1997 | Cestou vlka – Tulák 1 |
1997 | Legenda |
2004 | Bílý vlk |
2006 | Meče noci a dne |
2009 | Pán se stříbrným lukem |
Od Drenajské ságy jsem si dala 2 roky pauzu a návrat byl skvělý.. Po Králi za branou jsem byla touto sérií přehlcená s pocitem, že už nemá co nabídnout - opakuje se stále stejné schéma, stejný typ hrdinů atd...
Hledání ztracených hrdinů je krásné heroické fantasy jakých moc není, málem jsem zapomněla, že je taková vlastně celá sága a dala by se klidně číst jednotlivě..
Na poslední díly se moc těším..