Druhý strom pohádek z celého světa
Jan Vladislav , Vladislav Stanovský
Druhý díl klasického českého pohádkového souboru, známého celým generacím čtenářů, přináší další dlouhé i krátké pohádkové příběhy a verše z Čech, Evropy i vzdálených světadílů. V knize najdou přiměřené prozaické i veršované texty malí i větší čtenáři, a zavzpomínají si i jejich rodiče.
Přidat komentář
Nevím, jak je to s těmi vydáními, ale měla jsem to s těmi pěknými rozkládacími ilustracemi... moc fajn knížka...
Kdo přečetl První strom, nenechal si ujít ani ten druhý. Jednotlivé pohádky si nepamatuji, ale to ponoření se do pohádek bylo tehdy v mých deseti letech stejně krásné, jako dnešní zaujetí při četbě thrillerů a detektivek v mých sedmdesáti.
Čirá radost! I druhý soubor se skládá ze 180 pohádek, které jsou uspořádány do dvanácti mandelů – oddílů po patnácti pohádkách. Jak praví motto:
„Za devatero horami, za devatero řekami, na samém konci světa, kam ani ptáček nezalétá, je modré moře a uprostřed toho moře zelený ostrov a na tom ostrově statný zlatý strom, strom celý zlatý, krásně rozsochatý, a ten zlatý strom má dvanáct větví a na každé větvi po jednom hnízdě a v každém hnízdě po mandeli vajec, po mandeli vajíček z jasného křišťálu: stačí jen rozbít skořápku a v každém najdeš pohádku.“
Ach, co jsme se jich načetli! Kéž by to nikdy neskončilo...
Antologií pohádek z celého světa je celá řada, ale tato je podle mě nejlepší, a to nejen rozsahem, ale obsahem a výtvarným doprovodem. Vynikající výběr naprosto netradičních syžetů různých žánrů, skvěle podaných (příběhy nejsou "napsané", ale skutečně "vyprávěné"). Ilustrace jsou zcela kongeniální – minimalistické a přitom plné zcela odpoutané fantazie.
dvanáct mandelů pohádek, které zná jen málokdo (černošské, indiánské, albánské, chilské, papuánské, korsické, vietnamské, alatajské...), navíc nádherný poetický jazyk a "nevšední, šedesátkové" ilustrace; pamatuju, jak mi děda četl pohádku, proč má zajíc prasklý pysk, jak myši válčily s komáry, jak zvířata dostala ocasy, jak vznikl Měsíc, o dobré, lepší a nejlepší výmluvě...
škoda že jsme doma neměli taky první svazek