Dům beze stop
Viktor Arnar Ingólfsson
Reykjavík, počátek sedmdesátých let 20. století Kriminální policie v Reykjavíku má opět plné ruce práce. V luxusní vile byl totiž zavražděn Jacob Kieler junior. Kdo mohl být pachatelem tohoto strašlivého činu a jaký mohl mít vůbec motiv? Během vyšetřování policisté zjišťují, že před několika desetiletími byl stejným způsobem zabit i Jacob Kieler senior, otec oběti. Jeho velkým snem bylo vybudovat na Islandu železniční síť, brutální vražda však tento sen definitivně zhatila... Viktor Arnar Ingólfsson je skutečným mistrem napětí. Jeho dílo patří k tomu nejlepšímu, co současná islandská krimi nabízí. ... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2010 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
Eingin spor, 2008
více info...
Přidat komentář
Na to, že jde o poklidný Island, poněkud děsivé. Za nejpůsobivější (i když s největší pravděpodobností smyšlený) považuji příběh v příběhu, a to dějiny pokusu o vybudování železniční tratě na Islandu, které současně vykreslují historii vzniku vzdělané islandské inteligence na přelomu 19. a 20. století, jejich cesty po Evropě a to, co si z kontinentu přivezli na ostrov (myšlenky, znalosti, technické nápady). Dost by mě zajímalo, zda se tyto části knihy opírají o nějaké prokazatelné historické prameny.
Nám se může zdát neuvěřitelné a šokující, že islandský kriminalista může zahynout v Rakousku při lyžařském zájezdu jen proto, že k cestě do hotelu použil pražce železniční tratě a vůbec mu nedošlo, že tudy jezdí vlaky, které se mu navíc nevyhnou. Tato epizoda mi o islandském naturelu řekla hodně. A příběh tajných gejů taktéž.
Autorovy další knížky
2008 | Před úsvitem |
2009 | Záhada ostrova Flatey |
2010 | Dům beze stop |
2011 | Pozdní pokání |
Četla jsem v listopadu 2011. Podle mých poznámek:
Detektivka. Dobře se čte. Prolíná se "současný" děj se zápisky z deníků z 1. pol. 20. stol.
Zaujala mne úvaha o železnici na Islandu, nevím, zda je to skuečnost, nebo fikce.
Citát:
"Některý moudrý muž kdysi řekl, že kniha, která nestojí za to, aby byla přečtena dvakrát, nestojí za čtení vůbec."