Dům v Rugolu
Marka Míková , Jindra Čapek , Štěpán Zavřel
Alena a Lída jsou sestry, dvojčata. Na první pohled k nerozeznání, ale ve skutečnosti každá jiná. Spolu s rodiči jedou poprvé do Itálie navštívit svého strýce Štěpána, který žije v tajemném domě, kde se zdá, že fresky na stěnách promlouvají a hranice mezi skutečností a fantazií se ztenčuje. Do knihy Dům v Rugolu promítla Marka Míková své vzpomínky na strýce Štěpána Zavřela (1932-1999), českého ilustrátora, malíře a spisovatele, který od roku 1959, kdy za dramatických okolností utekl z komunistického Československa, žil v Itálii a stal se tam respektovaným výtvarníkem. V Rugolu je po něm pojmenováno náměstí a jeho dům dodnes slouží ilustrátorům jako ateliér. Obrázky od Štěpána Zavřela doplňují ilustrace Jindry Čapka.... celý text
Dobrodružné Literatura česká Pro děti a mládež
Vydáno: 2018 , Book DockOriginální název:
Dům v Rugolu, 2018
více info...
Přidat komentář
V "domě v Rugolu" jsem před pár lety strávil jeden letní týden a při četbě této půvabné knížky jsem si znovu vybavil všecky ty pomalované podloubí, stropy a stěny. Místo má opravdu nezaměnitelné kouzlo, které vyzívá k objevování nejenom všech možných zákoutí stavby, ale i vlastní fantazie.
Překvapení. Nádhera. Milé. Reálné. Poučné mezi řádky. Díky Marko, že jsi nezůstala jen princeznou.
Doma není nikdo prorokem. Ilustrátora Štěpána Zavřela, strýce autorky, zná západní Evropa, ale v jeho vlasti o něm téměř nikdo neví. Marka Míková se to rozhodla změnit. Napsala knihu o návštěvě strýce v italském městě Rugolo, kterou okrášlila především Zavřelovými poetickými ilustracemi víl, mořských vln, andělů, motýlů, ornamentů… Nádhera!
V tomto případě již autorka přiznává, že čerpala ze svých vzpomínek z dětství. Příběh čtenáři přibližuje nejen bohémské prostředí v Zavřelově novém domově, ale také různé podoby vztahů sourozeneckých, rodičovských, přátelských i vnímání emigrace, víry, umění…
Kniha je určená starším dětem, ale určitě ji ocení i dospělí.
Marka Míková knihou vzdává hold svému strýci Štěpánu Zavřelovi.
Kniha je po všech stránkách netradiční: ať už se jedná o formát, typografickou úpravu, skloubení ilustrací zesnulého autora s ilustracemi jeho žáka, nebo
o zdánlivě banální příběh.
Prázdninové dobrodružství dvojčat Aleny a Lídy je sice zachyceno obyčejně, ovšem vyklube se z něj neobyčejný příběh.
V pestrobarevné publikaci je ústředním motivem bianco a nero. Samostatně by mohla fungovat 4. kapitola, pohádka Bílý a černý (odvyprávěná netradičním slovesným způsobem, respektive časem).
Kniha odkrývá malá i větší tajemství. Závěrečný citát jsem sice chvíli luštil, ale u 4. kapitoly jsem se utvrdil o jeho přesném znění.
Netradiční jsou zdvojené názvy kapitol a skvělé (a motivační) poznámky na konci kapitol.
Skvost. Jsem rád, že jsem ho přečetl ve sváteční čas a v rámci ČV jedno
z témat plním jako první.
"Někdy
mi
připadá,
že
člověk
je
jako dům
plný
tajemství
a
Rugolo,
to
je
Štěpán
Zavřel."
Přál bych si, aby na konci roku měla aspoň trojciferný počet hodnocení.
(V diskuzi odkaz na rozhovor s Markou Míkovou o knize Dům v Rugolu.)
.........................................................................................................................
ČV 2019 - Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů
Příjemná knížka. Taková holčičí. Obrázky pana Zavřela mě oslovily, takové ilustrace mám ráda. Doplňkové obrázky pana Čapka se mi taky líbily, předloni jsme s dcerou viděly (nejen) jeho výstavu v Českém Krumlově.