Dům za duhovou zdí
Pavel Hejcman
Detektivní román se odehrává v 60. letech 20. století v ústavu pro duševně choré, kde je hospitalizován i bývalý německý válečný zajatec. Tento pacient za války vykrádal na příkaz svých nadřízených vzácné obrazy z různých evropských galerií a stal se v současnosti obětí zdánlivě nesmyslné vraždy. Během vyšetřování se pachatel ve strachu z odhalení dopustí ještě dalších zločinů a kapitán Bezpečnosti musí podrobně prozkoumat všechny tyto případy, aby si ze spletité situace mohl vybrat ten jediný pravý motiv. D-14*60268... celý text
Přidat komentář
Hodně dobře vystižená atmosféra místa děje - psychiatrické léčebny v 60.letech minulého století, všeobecná ponurost celé oblasti bývalých Sudet ještě 20 let po válce a nitky sahající do válečné minulosti, zajímavá je i postava detektiva a jeho příčiny a následky a celý způsob vyšetřování. Na tu dobu fakt kvalitně napsaná detektivka :-) film jsem neviděla, ale určitě vyhledám a kouknu ..
Autorovi se povedlo tak přesvědčivě vytvořit prostředí, že jsem ho doslova viděl před sebou. Nevyřešené otazníky minulosti a snaha vyrovnat se s následky dokázala vytvořit zajímavou konstrukci, udržující napětí až do samotného konce. Teď ještě najít zmíněný film - s ohledem na knížku by mě hodně zajímal.
Při čtení knihy jsem si uvědomila,že ten příběh znám.Kdysi jsem viděla filmové zpracování velmi dobře obsazené .(Macháček,Brzobohatý,Štěpánková,Jirásková,Menšík).Určitě doporučuji film i knihu.
Povedená česká detektivka, obohacená o hlubší myšlenky a odehrávající se většinou v Sudetech, za zdí psychiatrické léčebny a ukrývající tajemství z války.
"Náš svět je světem představ. Někde tu ale stojí vysoká, nepostřehnutelná zeď. Platí za ní zákony, které neznáme, a proto je nechápeme."
Padesát let stará klasika, která nemůže nevyvolat nostalgické vzpomínky. Dobře odvyprávěný příběh, zajímavé prostředí psychiatrické léčebny v zapomenutém pohraničí, solidní zápletka, rozuzlení, kterému (na rozdíl od mnohých současných kriminálek) čtenář bez výhrad uvěří.
Kdybych měl románu něco vytknout, byly by to jen dvě věci: na mě až příliš dlouhá expozice a naprosto neústrojné propojení realistického příběhu s přehnaně lyrickou autorskou řečí (...les vydechl a otevřel oči... -- …poslední paprsky zapadajícího slunce uléhaly do korun stromů a rozněcovaly v oknech požáry… --- …naříkavý výkřik zanikl v měkkých koutech houštin… --- …večerní mlhy ovíjely stébla trav vlhkými sítěmi a klidná, nezčeřená tůň oblohy probleskávala mezi korunami stromů…) – jako by člověk nečetl detektivku, ale První máj (nic proti Máchovi!).
Ale jinak spokojenost – 80%.
Skvělá česká detektivka, dobré úvahy, nádherný popis krajiny, hned mě to láká vyjet do Jeseníků... a dostudovat si téma "Sudety"...
Četl jsem knihu, mám nahraný i film natočený podle knihy, který se jmenuje "Dům ztracených duší". Vřele doporučuji, vynikající detektivka, kde se stále něco děje, stále čtenáře udržuje v napětí
Kniha byla předlohou pro film Dům ztracených duší. V době svého prvního vydání jedna z úspěšných a populárních detektivek.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány zfilmováno psychiatrické léčebny Jeseníky pohraničí české detektivky a krimiAutorovy další knížky
1975 | Sbohem moře, sbohem oceány! |
1982 | Ocelová past |
1967 | Dům za duhovou zdí |
1979 | Let osamělého ptáka |
1966 | Anděl hraje na violu |
Kniha, ve které je všechno co mám rád. Kromě prostředí Sudet, hor a obecně pohraničí, tu máme krásný popis krajiny a podzimního počasí venku za oknem nebo za zdí ústavu. Kriminální zápletka je velmi poutavá, nejen samotný čin, který se vyšetřuje, ale i stín minulosti druhé světové války a věcí, které jsou již skoro zapomenuty. Moc se mi líbily postavy kriminalistů, i pracovníků sanatoria. Doktorka Radka nebo jeptiška sestra Filiberta a jejich krásně vylíčené profily žen které svůj čas tráví v prostředí léčebny. Zlatá louka a již zaniklá chata. Nacistický příběh speciálního komanda.....to všechno dává téhle knize velmi tajůplný ráz a popisy jízd automobilem podhůří Jeseníků v ranních nebo večerních mlhách. Opravdu moc milá knížka, která stojí za přečtení i dnes po letech kdy je konec světové války již zahalen opravdu v mlze minulosti. Když se člověk začetl, opravdu měl pocit, že stojí za oknem sanatoria a dívá se na vrcholky Jeseníků a hledá vraha, Zlatou louku nebo tajemnou Ute.