Dunkerský zázrak
Walter Lord
V květnu 1940 byla spojenecká vojska zatlačena do francouzského přístavu Dunkerque. Pro 400 000 vojáků byla jedinou cestou k záchraně evakuace do Anglie. Německé tanky stály 10 mil od nich a záchrana většiny z nich se zdála utopií. Kniha pojednává o největší záchranné operaci všech dob, díky které se podařilo zachránit 338 000 vojáků, což byl opravdu zázrak… ... celý text
Literatura faktu Válečné Historie
Vydáno: 2004 , PasekaOriginální název:
The Miracle of Dunkirk, 1983
více info...
Přidat komentář
Povedená knížka popisující evakuaci britských a francouzských jednotek z francouzského přístavu Dunkerque během druhé světové války. Autorovi se podařilo vystihnout atmosféru v jaké evakuace probíhala, a to včetně chaosu, nejistoty, protichůdných příkazů, pocitů evakuovaných i těch, kteří práce řídili. K oživení příběhu se ve velké míře využívá líčení konkrétních osudů jednotlivců, autor čerpal z celé řady zdrojů, a to včetně vyprávění těch, kteří evakuaci zažili. Nezaznamenává pouze odvahu, ale i odvrácenou tvář, kdy některé překonal strach. Občas se stalo, že námořníci odmítli do Dunkeque znovu vyplout (Luftwaffe se snažila evakuaci zabránit, zrovna tak námořní síly Německa, jednalo se o značně riskantní plavbu a mnohé posádky nebyly na něco takového připraveny). V takovém případě byly posádky nahrazeny jinými, ale byl to souboj s časem, každé zpoždění znamenalo méně zachráněných vojáků. Celkově bych hodnotil 85 %.
Kdo nezažil, nepochopí. Asi tak to na mě působilo, zejména některé osobní příběhy šťastlivců. Mumraj, náhody a Hittlerova paranoia.
Na konci se ukázalo, "proč to šlo tak dobře," což je pochopitelně v uvozovkách záměrně, protože výsledek sice uspokojil, ale přesto ztráty byly.
Zmiňovaný film není špatný, má znepokojivý hudební doprovod. Obsáhlost problému zachytit nedokázal, ale jako ilustrace posloužil dobře.
Popis dění očima a vyprávěním těch, kteří se zúčastnili a těch, kteří přežili, aby mohli vzpomínat a vyprávět. Těch, jichž to bylo posláním a službou, nebo i jen těch, co byli nezkušenými dobrovolníky hrdě nasazujícím čas a životy při pomoci své zemi i (nejen) svým vojákům. Čtení to bylo zajímavé, poučné a hlavně čtivě sesumírované. Jediným záporem mi tak snad byl jen fakt, že celkově to, i přes popisy totálního vysílení a občasné popisy ne zrovna hrdinských smrtí pod lodními šrouby, vyznívalo stále nějak... ne až tak drtivě zničující a složitě, což je vzhledem k obsahu docela paradox. Přesto dosti zajímavé čtení.
Kniha je postavena nejen na faktech, ale i na střípcích osudů jednotlivců. Což ji činí živější, než třeba Hubáčkovu Invazi.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) rok 1940 vojenské námořnictvo Dunkerque bitva o Francii (1940)
Skrýt reklamy
Perfektně napsaný dokument o akci, britské admirality, celou operaci bravurně řídil generál B. Ramsey která vstoupila do historie jako operace Dynamo. Evakuace obklíčených vojsk probíhala od 27. května do 4. června 1940 a podařilo se evakuovat 338 000 tisíc mužů po 3 trasách nejkratší měřila 39 mil, střední 55 mil, nejdelší 87 mil. Nepochopitelné je , ale na celé akci odeslání francouzských vojáků 120 tisíc obratem do Francie, kde později padli po pádu Francie do německého zajetí. Na to že je kniha stará 50 let má co nabídnout, čte se velmi dobře. O situaci na plážích u Dunkerque pojednává i skvělý román R. Merle Víkend na Zuydcoote, v roce 1964 byli zfilmován.