Dva roky generálním tajemníkem
Miloš Jakeš
Životopis doplněno o fotodokumentaci či dopisy.
Přidat komentář
Kniha se mi líbila více než její skoro pokračování z roku 2019. Je dobře, že vyšla. Je třeba, aby i mladší generace, která listopadový převrat nezažila, věděla, kdo Jakeš byl, a jaké měl názory a postoje.
Tragikomická postava naší historie. U Bati ve Zlíně vystudoval s vyznamenáním v r.1944. I předsedou MNV ve Zlíně po válce byl. Jako kádrová rezerva KSČ byl poslán ke studiu do Moskvy. Spolu s Dubčekem. Titul RSDr. získali v r.1956. A začala se odvíjet strmá kariéra autora.
V roce 1987 abdikoval z funkce premiéra L.Štrougal, G.Husáka ponechali soudruzi pouze ve funkci prezidenta ČSSR. Generálním tajemníkem být nikdo nechtěl. Tak byl zvolen Miloš Jakeš. Asi to dostal jako stranický úkol. A sloužil...
Možná že se snažil, ale nešlo mu to, což dovršil legendárním projevem dne 17.7.1989 v Červeném Hrádku. Generál Lorenc a tajemník ÚV Hegenbart to "rozjeli s mazáním prkna k sešupu". Zdařilo se ! A ještě k tomu autora vyloučili ze strany. Miloš Jakeš se cítí stále neoprávněně dehonestován. Proto s pomocí (koho?) píše knihy, jezdí po besedách a chodí na oslavy 1.máje. Za 2 roky mu bude 100 let .
Nevím jak tuto knihu hodnotit spravedlivě, ale není to odpad. Zakoupil jsem ji kdysi v Levných knihách za méně než 10.-Kč.
V době sametu mi bylo 10 let a knihu četl až teď 30 let po revoluci.
Paměti člověka, který zažil bídu první republiky, práci v závodech Baťa, aby si mohl udělat střední školu, poté mnichovskou zradu, válku a osvobození Rudou armádou, což ho vedlo ke vstupu do KSČ, kde se vypracoval až na nejmocnějšího muže komunistického režimu, kde byl v době převratu.
Celý život věřil ideálům socialismu.
Kniha je hodnocením celého jeho profesního života a názorů.
S něčím lze souhlasit, s něčím ne.
Není špatné si přečíst i názor někoho na "druhé" straně.
Kniha rozhodně není psaná "koženým" jazykem, jak kdysi škodolibě podotkl jeden bezvýznamný redaktor, který knihu nejspíš ani nečetl... Jde spíš o životopis člověka, jehož světový názor se utvářel právě v období první republiky a jehož vzpomínky téměř přesně kopírují to, co o životě před 2. světovou válkou vyprávěli mí prarodiče.
Když se přenesete přes některé vysloveně politické pasáže, tak zjistíte že jde o celkem zajímavou knihu, po jejímž přečtení si názor na všeobecně zesměšňovaného politika naší předlistopadové éry přece jenom trochu poupravíte.
Kniha byla napsaná v letech 1991-92 a z některých myšlenek o dalším vývoji společnosti (u nás i ve světě) na jejím konci až zamrazí (jak se postupně začínají naplňovat). Nepřičítám to ale nějaké nadprůměrné inteligenci autora, ale prostě jen zkušenostem člověka, který prožil dlouhý život v několika převratných okamžicích našich dějin.
Štítky knihy
totalitní stát životopisy, biografie komunismus politici totalitní režimy komunistický režim
Popis jeho dětství, učňovská léta u Bati, dění v ČSSR očima M. Jakeše... Místy je knížka psaná všeobecně, takovým funkcionářským jazykem... Jinde zachází Jakeš do podrobností (například události roku 1968) a stojí za to si knížku přečíst. Je to pohled člověka, který byl u toho. V závěru knížky, je jedna stránka věnovaná politickým stranám a organizacím Národní fronty včetně počtu jejich členů v roce 1989.....