Dvakrát červen
Martín Kohan
V této novele ožívají hlasy – a dokonce i šelesty, ozvěny a dozvuky –, jimž se daří bez sentimentu, soucitu i radosti zobrazit realitu jedné epochy. Temný červnový den roku 1978, kdy dochází k porážce argentinské fotbalové reprezentace. Ještě temnější den téhož měsíce o čtyři roky později, kdy se k porážce argentinské reprezentace přidává i porážka celé argentinské armády. Zatímco euforie zvláště domácího fotbalového šampionátu (1978) utváří klima zdánlivé radostné pospolitosti, přetvářka, zrada a lež, společné nástroje utlačovatelů i utlačovaných, klíče k útisku jiných i klíče k vlastnímu přežití, nalézají v tomto textu dokonalé prostředí pro své využití. Martín Kohan prozkoumává utajenou verzi událostí, a z fikce tak utváří ten nejlepší jazyk – možná jediný –, jímž lze sdělit pravdu.... celý text
Přidat komentář
Dvakrát červen je román, který bývá zařazován mezi tzv. "literaturu paměti ". Do tohoto proudu současné argentinské literatury patří díla, která se věnují prozkoumávání nedávné historie. Konkrétně v případě Martina Kohana je to období vlády jedné z nejkrutějších fašistických diktatur ( 1976-1983).
Autor v románu mnohé pouze naznačuje, proto doporučuji přečíst si i doslov ke knize, ve kterém překladatel Jan Machej objasňuje některé historické souvislosti a fakta, jež jsou běžnému čtenáři méně známá.
Kniha je členěna do kapitol označených na první pohled podivnými slovem psanými číslovkami ( pozornému čtenáři by však jejich význam neměl uniknout). Osobitost formální stránky textu pak podrhují krátké odstavce uváděné tentokrát římskými číslicemi. Ve vyprávění se střídá první osoba s třetí. Události jsou rámcovány dvěma prohranými fotbalovými zápasy: v roce 1978 , kdy Argentina pořádala mistrovství světa, a o čtyři roky později, kdy po porážce sportovní následovala i porážka vojenská ( Falklandy). Autor k knize používá mnoho narážek a symbolů, četba proto není až tak jednoduchá. V každém případě však román stojí za přečtení.