Dysthymie: Lidé s temnou duší a jejich blízcí
Jeroným Klimeš , Zdeněk Adam
Text popisuje psychickou poruchu. Dysthymik je melancholik, který vidí všechno černě, nedokáže mít z ničeho radost a toto své rozpoložení přenáší na své okolí. Terminologický slovník Obsahuje bibliografii a rejstřík
Přidat komentář
"Kdo si myslí, že žádnou psychiatrickou diagnózu nemá, tak jen prozrazuje, že nečetl Mezinárodní klasifikaci nemocí (zejména kapitoly F a Z)."
Citace výše z knihy působí možná vtipně, ale nějak jsem neměl pocit, že v daném kontextu to byl záměr autorů, nebo možná ano. V každém případě souhlasím s komentářem níže. Kniha nabízí zcela ojedinělý pohled na prožívání dysthymiků, lidí s lehce negativním bazálním laděním - posmutnělí, lehce depresivní, pesimisticky nastavení jedinci. Kniha je velmi přístupná, popsané fenomény vysvětluje lehce a čtivě. Obsahuje množství psychologických a psychiatrických detailů, grafů, tabulek, statistických údajů, též detailní vysvětlení jevů, emocí a vnímání. Velmi podrobně popisuje projevy, symptomy a chování dysthymiků. Co považuji za velmi užitečné, jsou konkrétní rady a návody pro dysthymiky a jejich blízké, kam zaměřit pozornost, jak postupovat a snažit se bazální prožívání přiblížit směrem k nule. Mimochodem, dle autorů je lidí s tímto způsobem prožívání 14% v populaci. Odborně knihu neposoudím, ani to nemám v úmyslu, jako laikovi mi však dala hodně. Autoři se okrajově věnují souvisejícím poruchám: úzkostem, dlouhodobé depresi, sebevraždám a pomáhají je tak ukotvit do kontextu dysthymie. Text je doplněn značným množstvím kazuistik. Zájemcům o problematiku jednoznačně doporučuji.
Za mě se jedná o zajímavě podanou publikaci, u nás v ČR dokonce ojedinělou - dysthymii se nevěnovala doteď žádná knížka tady.
Místy se jedná o takové lehčí čtení, nenazvala bych to asi přímo odbornou publikací - není to psané tak, aby to podle mě naplňovalo definici odborné knihy - právě že je to psané tak, že to pochopí i naprostý laik a odborných termínu je tu také poskrovnu. Doplňované různými kazuistikami apod.
Kniha, kterou si bohužel zřejmě nepřečtou ti, o kterých je a kterým může být nejvíce prospěšná. Nicméně rysy chování dysthymika se v rozdílné míře mohou projevit téměř u každého z nás - v závislosti na aktuální životní situaci, únavě, stresu, nedostatku spánku. Není proto od věci mít alespoň přibližnou představu o mechanismu jejich vzniku a způsobech, jak je pozitivně ovlivnit. Vlastně postačí často i jen vědomí o nich - ten tolik potřebný náhled, který je nutným počátkem jakékoli pozitivní změny. Kromě toho je to rozhodně výborná kniha pro ty, kteří s nějakým tím dysthymikem musejí být v častějším kontaktu; přinejmenším jeho chování už nebudou brát tak vážně a osobně. A konečně - protože v psychologii a psychiatrii jsou hranice mezi jednotlivými poruchami většinou značně rozostřené, mohou z této knihy načerpat řadu užitečných informací i lidé, kteří mají jiné problémy - s úzkostmi, stresem, nespavostí a podobně. Je to kniha mnohem univerzálnější, než lze jen z názvu a anotace dovodit. Navíc se mi líbí přístup autorů (hlavně J. K., který stojí za většinou obsahu knihy), kteří si neberou servítky, jdou rovnou k věci, problémy pojmenovávají a jejich možná řešení navrhují jasně, stručně a srozumitelně. Není to takové to uklidňující, laskavé a optimistické podání typické pro různé na internetu publikující psychoterapeuty, motivované snad obavami, aby svým čtenářům, trpícím zpravidla nějakými psychickými problémy, nepřivodili ještě větší psychickou újmu.