Dzogčhen. Přirozeně dokonalý stav
Čhögjal Namkhai Norbu
Kniha známého tibetského mistra meditace obsahuje vynikající uvedení do u nás takřka neznámého tibetského učení o dosažení přirozeně dokonalého stavu naší mysli, o esenciální podstatě lidského bytí. Toto poznání tibetští mistři předávali od dávných časů a stojí za všemi omezeními různých sekt a klášterních tradic. Dzogčhen může být popsán nejspíše jako konkrétní poznání pravé povahy bytí, jako klíč, který je schopen otevřít vědomí každého člověka, nezávisle na tom, k jaké kultuře, filozofické tradici nebo náboženství patří.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2002 , DharmaGaiaOriginální název:
Dzogchen, lo stato di autoperfezione, 1986
více info...
Přidat komentář
Přirozeně dokonalý stav. Příjemné čtení o tom, jak tohoto stavu dosahovat v běžném životě, bez nutnosti se tlačit do meditací a různých duchovních technik. Představují se základní principy džogčhenu a jeho odlišnosti od praxí súter a tanter. Kniha je určena spíše pro jedince pokročilé v buddhismu.
Kniha je úplným a základním seznámením s dzogčhenem. V první části je ve stručnosti popsána jeho historie, původ a jeho základní principy. Před čtením se hodí mít aspoň základní přehled o tibetském budhismu, aby si čtenář dokázal dzogčhen patřičně zařadit, ale není to nutné. Celý text je srozumitelný pro všechny duchovně hledající a tak se na začátku dozvíme vztah dzogčhenu k ostatním školám tibetského budhismu. Pak se vysvětluje způsob jeho praxe vzhledem k cestě sútry a k cestě tantry. Čtenář tak pochopí celkový přístup dzogčhenu od praktikování, přes meditaci až k důležitosti učitele a transmise. Je to vlastně velmi podobné mahámudře školy kagjü.
Druhá část je komentář k Šesti veršům vadžry, které jsou jedním ze základních učení dzogčhenu. Zde se vysvětlují základní termíny, které se používají na cestě k získání ryzí přítomnosti. Vysvětluje se samotný přístup k praktikování bdělé přítomnosti a nakonec samotná realizace přirozeně dokonalého stavu. Naprosto doporučuju. Kniha je velmi krátká a tak asi jedinou nevýhodou je, že neobsahuje žádná konkrétní praktická cvičení. 95%
Od začátku do konce pro mě kniha byla jednou velkou a velmi chutnou ochutnávkou Dzoghčenu. Je napsána tak čtivě a příjemně, že přečíst ji za pár hodin je poměrně jednoduché. Mám ráda tento typ knih, kde i ta největší moudrost je čtenáři předložena tak srozumitelně a pokorně. Kdy alespoň při čtení má člověk ve všem jasno. Všemu rozumí, vše do sebe zapadá a překvapivě se spoustou věcí souhlasí. Pro mě byla kniha zdrojem nových informací. Asi by mohla jít víc do hloubky i přesto, že se jedná o úvodní seznámení s naukou. Na druhou stranu kniha má jen cca 140 stran a ty jsou z mého pohledu využity maximálně. Knihu rozhodně doporučuji. Je to takové příjemné pohlazení.
Tak tato kniha byla pro mě velkým zklamáním, nebot jsem očekával něco podobného jako Zrcadlo.Poučení o bdělém vědomí přítomnosti, kterou může číst opravdu každý a stejně tak každý ji může praktikovat.
Štítky knihy
tibetský buddhismus dzogčhen ňingmapa tibetská literatura
Autorovy další knížky
2002 | Dzogčhen. Přirozeně dokonalý stav |
2002 | Zrcadlo. Poučení o bdělém vědomí přítomnosti |
2001 | Jóga snu a praxe přirozeného světla |
2003 | Křišťál a cesta světla. Sútry, tantry a dzogčhen |
2013 | Duhové tělo |
Naprosto dokonalá kniha. Díky