Edison: jeho život a vynálezy

Edison: jeho život a vynálezy
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394527/bmid_edison-jeho-zivot-a-vynalezy-bAv-394527.jpg 4 1 1

K názvu knihy je připojený dodatek: Americké črty od Emila Dürera, vrchního inženýra. Emil Dürer, francouzský inženýr, dle svých dopisů z úvodu, navštívil několikrát slavného vynálezce Edisona v Americe v jeho laboratořích, ze své cesty a setkání podal zprávu z které vznikla tato kniha, jako uznání Edisonovi a jeho práci.... celý text

Přidat komentář

alef
15.11.2018 4 z 5

Do rukou se mi dostala tahle útlá antikvariátní knížečka, mně se totiž strašně líbí tyhle staré tisky s perokresbami a psané jazykem, jak se psalo kolem roku 1900, má pár stran, je o člověku, jehož život a práce mě zajímají a navíc je krásně, opravdu krásně ilustrovaná. Takže jsem samozřejmě neodolala a hned se do ní pustila :-).

Uznejte sami ... tohle se opravdu „čte samo“ :-) ...

Nejprve o Edisonově mládí ...
„ ...šel si tvrdě za svým cílem ... se smlouvou tou v kapse představil se malý Edison u jednoho ze ředitelů dráhy New York-Chicago-Detroitské a žádal ho za svolení, by směl v jednom nákladním voze umístiti malý ruční lis.
Ředitel nad touto neobyčejnou žádostí velice žasl i ptal se Edisona:
„K čemu to má býti?'
.Nemám peněz na studie,' odpověděl Edison; „chci si jich opatřiti vydáváním novin, které budu na jedoucím vlaku sám redigovati, sepisovati a prodávati!'
Řediteli dráhy se zdála myšlénka ta velice originální; pohlížel dlouho udiveně na podnikavého hocha a dal mu své svolení.“

Pak o Edisonovi vynálezci ...
Edison totiž není učenec v obyčejném smyslu slova, ... „jest samorostlý praktik; jeho snaha vždy se nese k vynálezům praktickým, nikoli theoretickým. Sám praví o sobě: „Nejsem theoretik a nedělám ze sebe učence. Theoretikové a učenci dodělávají se velkých úspěchů, vykládajíce řečí vybranou to, co jiní provedli. Avšak všecky jejich vědomosti formulek dohromady nedaly světu více než dva, nebo nanejvýš tři vynálezy nějaké ceny. Jest velmi snadno vvnalézti úžasné věci, ale obtíž záleží v tom, zdokonaliti je tak, že mají obchodní cenu. Tím se zabývám!”

„V letech 1878 a 1879 zalátaly do Evropy zprávy o zázračné lampě Edisonově, která bude s to vytlačit! zcela plyn jako osvětlovací prostředek, a která prý způsobí nevídaný obrat v našem osvětlování. „Myslím, že nepřeháním/ psal
té doby dopisovatel francouzských novin „Journal des Débats“, „že vynález Edisonův způsobí pravou revoluci v našem osvětlování, ano i ve vyvozování hybné síly... Přes konkurrenci Brushovu osvětluje skoro celou Ameriku a vyzískal při tom 10 mil. dolarů.“

"Edison pracuje ve dne v noci. Z jeho nesmírného ducha vytryskuje každý den veliká myšlénka. Den rychle mijí, nadchází noc; Edison jest ještě při práci. Jest nesnadno říci, kdy ustane. Odtud viděla věda vycházeti celou řadu zázraků. Odtud vyšlo sedm set a více patentů na vynálezy, nesoucích jméno velkého čaroděje do všech úhlů světa. Edison vydržel někdy sto dvacet hodin, nezavřev očí. Po celé týdny přebývá ve své laboratoři ... Zde vizte učence před jeho lampičkou, pohrouženého do hlubokého bádání; stále hledá, stále bádá . . . »Heureka!« volá konečně.
Oheň plá z jeho očí; jeho únava jest mu rozkoší, do¬mnívá se, že nalezl, po čem tak dlouho pátral . . . po čem tak dlouho lopotil ...
Učinil jsem pozorování o životě lidském, které zasluhuje, aby bylo napsáno.“

A jako bonus získáte i spoustu zajímavých informací o tehdejší Americe ...
„Pokrok ten jest na svém vrcholu; k čemu dříve bylo zapotřebí několik hodin, vykoná se nyní za málo minut. Člověk se ani tímto vynálezem nespokojil, prostředky spojovací nejsou mu posud dosti rychlé, pátrá ještě po dokonalejších ... Evropa i Amerika spojily své síly, aby učinily možným vše, co až posud zdálo se býti nemožným...."

I cestovat budete ... křižníkem přes Hudson River a pak vlakem ....
„Ve Spojených státech jest cestování skoro vždy zábavou; společnosti dopravní spolu zápolí v eleganci a pohodlí, tak že cestující zapomíná na nepříjemnosti stěhování se ... řeknete snad, že jest to v Evropě také tak; ano zajisté, máte zde všeho toho slabý odlesk, neboť uvažte, pro tyto tři potřeby životní: zábavu, odpočinek noční a jídlo, máte jen jeden vůz, který lze dle potřeby přizpůsobiti; tak tomu není v Americe; každý vůz slouží k jistému, určitému účelu a nikoli k jinému.“
„Parostroj uhání s rychlostí závratnou; napřed má čtyři malá kola a pak čtyři velká. Jest opatřen jakýmsi pluhem k odhrnování sněhu na své dráze. Vypadá takto, jakoby byl pancířem obrněn. Na to jedeme tři minuty tunelem a konečně jest před námi nalevo nádraží. Zde prohánějí se lokomotivy, leží spousty uhlí. Vlak jde zvolna ku předu; jsme na první stanici Harrisonu. Nacházíme zde stopu velikého čaroděje; jest to budova Edisonovy společnosti osvětlovací.“

A je toho samozřejmě daleko víc ... číst se vám to bude dobře a určitě se nebudete nudit ... naopak, věřím, že to bude příjemně strávená chvilka s osvěžením informací o jednom z největších vynálezců ... a možná i získáním pár nových :-), nejen o Edisonovi, ale i tehdejší Americe.

Autorovy knížky

Émile Dürer
francouzská
1892  80%Edison: jeho život a vynálezy