Egypťan Sinuhe

Egypťan Sinuhe
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165899/bmid_egyptan-sinuhe-oOI-165899.jpg 5 5195 5195

Prvé slovenské vydanie známeho románu, preložené z nemeckého prekladu fínskeho originálu. Pätnásť kníh Egypťana Sinuheho uvádza čitateľa do čias starého Egypta v rokoch 1390 až 1335 pred našim letopočtom. Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého najdúcha, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Sinuhet egyptiläinen, 1945

Jaruš7
29.12.2016 5 z 5

Má první kniha o Egyptě, v mládí vše co je poprvé má vždy silnější účinek, tak i tato kniha mou oblibu v historii rozšířila o další kontinent.

Po mnoha letech opět, ale načtená, intenzivnější prožitek, svobodomyslný faraon Achnaton a jeho pevná víra v nového jediného dobrotivého boha Atona je sám proti vyznavačům hrůzu nahánějícího boha Amona a dalších božstev, je v životě Sinuheta jedním z mnoha pilířů, na kterém je tento příběh plný složité lidskosti postaven.
Citát: "Lépe je nepřísahat, neboť o zítřku nikdo nic neví." "Má radost byla hlubší, neboť v mém srdci nebylo rozmařilé myšlenky." "Člověk by neměl žádat příliš štěstí, neboť není nic prchavějšího." "Nižádný Bůh nemůže uzdravit člověka z jeho bláznovství."
Moudra se jen sypou, je po zásluze ceněna jako jedna z mála NEJ.

Hynek63
28.12.2016

V mé knihovně snad nejvíce ceněná.

Estarenius
14.12.2016 5 z 5

Kniha mne chytla od samého začátku, protože pro Egypt jsem měl vždycky velikou slabost. Z počátku jsem měl obavy. Příběh lékaře, to nebude moc zajímavé, ale o to víc jsem si postupem času uvědomoval jak jsem se spletl. Egyptské lékařství Mika Waltari zpracoval v hezky čtivé formě a pohled na samotný Egypt byl velmi osvěžující. Místy jsem si připadal jako kdybych tam byl se Sinuhetem a prožíval s ním jeho životní zvraty. Viděl dávná města, podlost lidí i to co způsobilo samotné náboženství.

To, co jsem zmínil je ale pouhý velký plus, protože na mne nejvíc zapůsobil ten fakt, že Waltari vykreslil lidskost samotnou taková jaká je a vždycky bude. Je to příběh, který se odehrává před tisíci lety, ale se spousty myšlenek, které bych zasadil i do dnešní doby.

"Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči. Neboť ve své špatnosti jest člověk krutější a zatvrzelejší než říční krokodýl. Jeho srdce je tvrdší kamene. Jeho marnivost je lehčí prachu. Ponoř ho do řeky - když oschne jeho šat, je stejný jako předtím. Ponoř ho do zármutku a zklamání - když z něho vyjde, je stejný jako předtím. Mnoho převratů jsem viděl já Sinuhet za svého života, ale vše je opět, jak bylo dříve, a člověk se nezměnil."

Claudius
13.12.2016 3 z 5

Přečteno k povinné četbě, ale přestože je kniha poměrně čtivá, má smysluplný děj a není plná vyšších významů a čtení mezi řádky jako jiné klenoty z maturitního seznamu, nemůžu ji ke čtení k maturitě s klidným svědomím doporučit. Je totiž příšerně dlouhá. I zkušený čtenář jako já už toho měl kolem strany 700 plné zuby s tím, že stále mu ještě nějaké knihy ze seznamu chybí a ostatním, co vybírají zásadně oblíbené cca 150 stránkové knihy, přibývá na seznamu jedna kniha za druhou. Takže přečtěte si to, je to skvělá kniha, možná se k ní ještě někdy vrátím, ale čtěte až v dobách, kdy nebudete v žádném časovém presu.

CARODLENKA
07.12.2016

Po pravdě mě tato kniha nechytla..

Ester71
05.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Je v ní obsaženo hodně moudrých myšlenek, které platí napříč stoletími.
Doporučuji přečíst.

Schamila
04.12.2016 5 z 5

Nejkrásnější kniha z prostředí Egypta, poutavý příběh, knihu si zamilujete, budete ji chtít mít ve své knihovně, protože si ji budete často číst znova - neomrzí vás nikdy.

CelaPeta
30.11.2016 5 z 5

Skvělá četba, stále se k ní vracím. Druhá polovina už je bohužel malinko slabší, ale pořád mezi TOP knihami.

kara
26.11.2016 5 z 5

Krásná kniha!

teltri
18.11.2016 2 z 5

Vypočuté ako česká audiokniha. Slabota, neviem čo na tom ľudia vidia.

yoseff
09.11.2016 5 z 5

U Amona, to je skvela knizka.

Ruzaaa
21.10.2016 5 z 5

Příběh plný dobrodružství, historie, napětí i humoru. Ke knize se v budoucnu určitě vrátím.

tomiwoj
15.10.2016 5 z 5

Četl jsem několikrát, úžasná kniha. Silný příběh, velké množství reálných postav z historie a historicky také dost přesné.

Elwing06
23.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla, výborný obrázek starého Egypta, krásný příběh.

pomero
22.09.2016 5 z 5

Egypťan Sinuhet patří ke klasice, ke které se čas od času vracím. Výborný sloh s nezapomenutelnými obraty, ale i napínavý příběh činí toto dílo ojedinělým zážitkem.

Dimas
12.09.2016 5 z 5

Tahle kniha je prostě nej od Waltariho.

elypsa
10.09.2016 5 z 5

Mám rád Berlín. Byl jsem tam snad šestkrát, což je za můj krátký život a hlubokou kapsu pěkné číslo. No a budu tam muset jet minimálně ještě jednou, protože teprve teď jsem pořádné naladěn na dlouhé sledování bysty krásné Nefertit, opadané zdi plné Egyptských hieroglyphů a tucet tisíce let starých džbánů na víno, které jsou ukryty v Berlínském Pergamon muzeu. Ne vážně, tahle kniha ve vás probudí egyptologa amatéra a pomocí několikaset stran se před vámi otevře neuvěřitelně zajímavý život dávných Egypťanů a to ne ledajakých, nýbrž těch nejvyšších a v dávných dobách doopravdy žijících (vážně si dejte občas tu "práci" a vyhledejte si postavy z knihy na internetu a kochejte se, s jakou úctou autor pracoval k životům dávných králů a královen). Člověk doopravdy občas nemůže věřit, jaký počet zajímavých postav bylo možné za jeden Sinuhetův život sledovat. Mně kniha poskytla napínavé příběhy, otázku mládí a stárnutí, rovnosti, náboženství a hlavně se to dobře čte. Na závěr musím vypíchnout skvělý překlad. Doporučuji.

Kolejnicka
10.09.2016 3 z 5

těžké čtení, tedy pro mě určitě.

Sova15
05.09.2016 5 z 5

Kniha je psaná krásným jazykem, poučila jsem o historii. Naštěstí mne neodradila tloušťka knihy.

zuza.floderova
05.09.2016 1 z 5

kniha mi ze začátku přišla naprosto skvělá, ale postupně mé nadšení opadalo, až úplně zmizelo, proto zatím nedočteno, pokusím se znovu, nejdříve za rok