Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5132 5132

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

novackovi
28.06.2020 5 z 5

Kdysi hltáno snad včetně obalu. Strhující. Dnes s odstupem času ho čtu s nadhledem - ale za to nadšení, kdysi, za detaily žití a vykreslení jednotlivých postav tak přesně, že v nich poznávám kus svého já i některé mé současníky - tak za to vše pět hvězdiček (a to je ještě málo).

Rihatama
28.06.2020 4 z 5

Amonova řeka, Amonův chrám, Amonovo město. Ocitáme se v obklopení egyptským bohem Amonem. Není ničeho, co by mu nebylo ve starověkém Egyptě zasvěceno. Ne na každého však dopadne zlatý paprsek Boha slunce, či snad Slunce samotného. Kdo neuplácel, nebo na to neměl, nečekala jej ani jeho potomky žádná prosluněná budoucnost... jenže nic netrvá věčně, a tak vládu přebírá bůh Aton, jeho žijící podoba - faraon současně přebírá jeho jméno. Jenže nejsou faraonovi potomci, nedaří se, nepřetrvá proto ani víra v Atona. A tak opět přichází na scénu Amon... jak vrtkavá zdá se býti víra Egypťanů. Jak pružně dá se ohýbat. A přitom veškeré jejich konání je právě bohy zaštiťováno. Pravda, časy to byly těžké, tak proč ne... Zdá se, že jak politika, tak víra jsou stejně nestálé. Jenom moc přetrvává, toť největší bůh.

"Nekonečný příběh o Egypťanu Sinuhetovi" nebo také "Nesmírně ukecaný román". To by mohly být zasloužené podtituly tohoto Waltarova díla. Schopný lékař, cestovatel, diplomat a životní filozof, možná také potomek krve faraónů, avšak blázen nepochybně, řekla bych. Nemohla jsem pochopit, jak by mohl chtíč zbavit muže rozumu tak, jak to popisuje Waltari. Je to Waltari představivost? Nebo reálie starého Egypta? Tyto pasáže, kdy dělá z mužů totální hlupáky, nejenom ze Sinuheta, jež přijde o vše i zaprodá své pěstouny, a z žen nebezpečné, lstivé mrchy, mě vážně dost iritovaly. Ve výsledku pak na čtenáře valí tsunami Sinuhetova sebezpytování, sebelítosti a sebemrskačství... místy vážně trudné čtení. Na příkladu faraona Achnatona Waltari ukazuje nebezpečí vládce země, jehož jedinou kvalifikací je jeho pokrevní příbuznost a kterého lze pouze zabít, protože sám nikdy odstoupit nemůže, bez ohledu na stavu duše i rozumu. Další rozměr tohoto pacifistického faraona ukazuje na dilema válečného a mírového řešení problémů. Waltari se zdánlivě vysmívá nejen bezzubému a bezuzdnému pacifismu (nebránit se žádnými prostředky), ale třeba i nikterak nezaslouženým darům, kterým dnes říkáme charita či rozvojová pomoc. Pak ale přichází opět lítost a pocity viny. V Egypťanu Sinuhetovi čert aby se vyznal.

Chce to velkou trpělivost projít se Sinuhetem v 15 knihách všechny jeho životní osudy a osudy jeho přátel a mnoha dalších a dalších. Jakoby Sinuhet/Waltari trpěl nekonečnou samomluvou... Avšak trpělivost růže přináší. Nesmírně zajímavá jsou ve Waltariho společenské fresce s atraktivním historickým pozadím nejen zakomponovaná pojednání o vině a spravedlnosti, pomstě a trestu, zmíněné válce a míru, ale i vykreslení života a hlavních postav starého Egypta. Jakkoli podléhají uměleckému ztvárnění. Jistě musel Waltari hodně studovat, než Sinuheta sepsal, inspirován původním staroegyptským dílem o Sinuhetovi. Sám pak dle všeho do Sinuheta vtělil své vlastní postoje, názory a mravní hodnoty.

Na Sinuheta jsem si léta brousila zuby. Ano, nepochybně mě obohatil. Ovšem teď jej zase mohu s klidem odložit do zadních koutů knihovny, které až doposud po desítky let obýval.

kleozpatra
19.06.2020 4 z 5

Kdykoli byl Sinuhet hybnou pákou svých osobních dnů a snů, nesmírně mě čtení bavilo. Jeho začátky, kdy opakovaně dojel na prohnanou Nefernefernefer a skončil u balzamovačů, nebo když doprovázel svou nedostižnou lásku - tanečnici či se vracel a opouštěl šenkýrku a krokodýlí ocas, to vše líčeno nádherným jazykem přišpikovaným dokamenevytesáníhodnými moudry, nestačila jsem obracet stránky. Kdykoli se ale stal jen rekvizitou v životě někoho jiného, obvykle coby pasivní svědek válčení = vraždění, moje soustředěnost a schopnost ocenit zdlouhavé popisy bitev, křaplých lebek a znásilňování, šla dolů vodou.

Anannas
16.06.2020 5 z 5

Nádherný příběh, který čtenáře zavede do starověkého Egypta... Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

MiHana
13.06.2020 5 z 5

Z mého okolí byla hodnocena jako nejlepší knížka, chtěla jsem tedy poznat proč. Velmi těžká kniha, pro mě nezáživné popisy bitevních strategií, myslela jsem, že snad nedočtu, nemohla jsem se hnout z místa. Nerada se vzdávám, takže jo, ale jsem si jistá, nejlepší přečtená kniha. Přece jen hlavní hrdina lékař Sinuhet mi byl blízký svým pohledem na život, na smrt, na lidi, na svět. Psáno nádherným jazykem. Určitě doporučuji. A s větším odstupem času je mi po ní smutno, zejména po lékaři Sinuhetovi.

Agrim
10.06.2020 5 z 5

Pecka,nemám co dodat.

mil
03.06.2020 5 z 5

Nádherná kniha, kterou jsem kdysi přelouskala, i když jsem měla k dispozici vydání ve slovenštině. Chystám se na ni po letech , ale tentokrát v češtině :-)

martisko3
31.05.2020 5 z 5

Nádherná čeština! Povýšila celý děj na 5*. Příběh se mi líbil, uvítala bych podrobnější vysvětlivky v závěru.

tamara1351
26.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih,co jsem četla

ReadMore
22.05.2020 2 z 5

1. zajímavé téma, na které jsem se tak těšil a obíhal kvůli tomu několik knihoven, shodil nepříliš zajímavý obsah
2.těžkopádný jazyk
3.trochu to přepracovat a bylo by to lepší....

jirka9453
19.05.2020 4 z 5

Opravdu velmi, velmi obsáhlá kniha o životě lékaře z Egypta doby faraonů. Je to echt dávka čtení, souhlasím ale s tím, že děj JE místy rozvleklý a čtení umí dát zabrat. Kousněte se a čtěte dál. Stojí to za to!

MHudec
18.05.2020 2 z 5

Přes veliká očekávání, co od této knihy dostanu a faktu, že jsem se na ni tolik těšil mě trochu zklamala. Dlouho jsem se nemohl dokousat ani do čtvrtiny knihy. Vzhledem k tomu, že už jsem se dostal tak daleko, chtěl jsem knihu dočíst za každou cenu. Styl psaní a vyprávění mě bohužel na to, jak je zajímavé téma příliš neoslovil. Děj je takový mdlý a rozvláčný. V druhé půlce už to bylo i celkem zajímavé. Je mi to líto, protože patří mezi jedny z nejvyhledávanějších knih a skrze téma by si zasloužila víc. Chvílemi mě to bavilo, chvílemi ne.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Pěkně napsané, ale poněkud rozvláčné.

martunka
15.05.2020 4 z 5

Určitě mě tenhle příběh bavil. Líbí se mi styl vyprávění a ten konec stojí za to.

Mumu46
14.05.2020

Knihu čtu doslova roky, ale ještě se mi ji ani jednou nepodařilo dočíst. Příběh je dost obsáhlý, ale poutavý. Pokaždé ale došlo k něčemu, co mě od ní odtrhlo. Většinou jsem se dostala maximálně do poloviny. Doufám, že se konečně dostanu ke konci. Nemůžu se dočkat. Ale budu muset začít od začátku...

Janule164
05.05.2020 4 z 5

Dlouho jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdičkami. Tuhle knihu mám na svém "jednou-si-přečtu-seznamu" už od prváku na střední. Konečně jsem se do ní pustila kvůli výzvě. A asi jsem očekávala něco jiného. Dlouho jsem se nemohla začíst, ale nechtěla jsem to vzdát. Vždyť pro spoustu lidí je tak skvělá!
Trvalo mi 250 stran, než mě to začalo opravdu bavit. Sinuhetovo putování po různých zemích mě nenadchlo. Ale když se vrátil do Egypta, příběh si mě postupně získal.
Dočteno po dlouhých dvou měsících, kdy jsem četla téměř denně. A nakonec tedy 4 hvězdy :)

Abroš
03.05.2020 5 z 5

Žádné nudné čtení o minulých dobách.Mohu jen doporučit

Jája92
03.05.2020 4 z 5

Velmi rozsáhlá knížka o dávné minulosti. Chvíli mi trvalo, než jsem přivykla stylu vyprávění.

AnselmaAlois
26.04.2020 5 z 5

Perfektní! Skvělé vypsání postav a hlavně starověkého Egypta, velice věrohodný příběh jednoho tehdejšího lékaře a jeho strastí i slastí...Vřele doporučuji!

Mathir
25.04.2020 4 z 5

Knihu jsem četl v elektronické podobě ve svém kindlu a byl jsem velmi zaskočen, že po 800 stranách jsem byl teprve v polovině.
Osobně mně tempo děje přišlo poněkud pomalé a některé dějové linky nijak zvlášť zajímavé. Ale asi je to spíš tím, že jsem tvor netrpělivý a rád jdu ihned k podstatě věci. Ale to jen k tomu, proč jsem strhl jednu hvězdičku. Jinak velmi zajímavý příběh, kde se ledascos dá napasovat na současnou i budoucí situaci v politice a životě lidí. A velmi se mi začala zamlouvat hláška: "Tvoje slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších"
Bohužel v součásně době je stále více much a je těžké se od toho bzučení odprostit.