Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5195 5195

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen, 1945

Gibis
21.05.2017 5 z 5

K Sinuhetovi mě znovu přivedla čtenářská výzva, jako oblíbená kniha mé maminky. Četla jsem ji jako náctiletá a dost mi utkvěla v paměti, ale i po téměř třiceti letech jsem v ní našla tolik nových úžasných a nadčasových myšlenek! A i když je to docela depresivní čtení, odnáším si z toho příjemný pocit z výborné knihy. A souhlasím s RemiBlack.....Vaše slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších! :)

Lilly4
18.05.2017 5 z 5

Proč vědci a fantasté stále spekulují nad cestováním časem? Zbytečné! Stačí vzít do ruky knihu Egypťana Sinuheta a přemístíte se tisíce let zpátky na břeh řeky Nilu, do vlády velkého Amenhotepa III. Ucítíte vůni pečených ryb a budete mít lejno mezi prsty nohou. A budete číst a číst, zapomenete na jídlo, rodinu a když dočtete, svět kolem vás bude najednou tak podivně cizí a vzdálený.

Atanone
27.04.2017 5 z 5

Ještě dobře že když vyplňujeme do tabulky "přečteno" není tam dotaz kolikrát. Protože to bych opravdu nevěděla. Sinuhet patří k románovým postavám,které mě provázejí už víc než 30 let a vždy,když se k té knize vrátím,mám pocit,že je to zase poprvé a zase krásné.

RemiBlack
24.04.2017 5 z 5

Chvilkama mi připadalo, že je děj pořád dokola stejný, ale nakonec se mi to moc líbilo. Určitě doporučuju všem, kteří mají trochu (trochu víc) času a chuť číst. U mě je to tak na čtyři a půl*, ale kvůli Muti (a Merit!) dávám pět. Mimochodem, taky se vám tak líbila věta 'Je to bzučení mouchy v mých uších'? :)

Gizzy
20.04.2017 5 z 5

Kniha byla naprosto úžasná - hrozně skvěle zachycuje atmosféru a krásy i hrůzy starověkého Egypta. Celý děj až do konce sem se těšil na další dění (a že toho bylo :) ).

jarmila4388
23.03.2017 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi kniha líbí nebo nelíbí, ale navzdory tomu jsem se od ní neuměla odtrhnout. Jazyk, kterým je napsaná, je fascinující... a nakonec nejen ten.

Valborga
22.03.2017

Moje oblíbená, krásně napsaná...prostě úžasná kniha, která si zaslouží své místo v knihovničce.

PeťkaW.
21.03.2017 5 z 5

V téhle je knize je prostě všechno - kouzlo minulosti a starého Egypta, zajímavý děj, hluboké myšlenky, mystika, láska, boj, intriky, politika, filozofie, neopakovatelné metafory, realita i fantazie... Spoustu věcí si člověk může vztáhnout do dnešní doby, i když děj samotný je z x-tého století před naším letopočtem. Waltari se na knize vyřádil. Je vidět, jak si s ní hrál a jak ji s pečlivou propracovaností tvořil stránku za stránkou.
Mám ráda podobnou tématiku, takže mi ani nevadil pro někoho děsivý počet stránek. Byly sem tam pasáže, které nebyly tak čtivé, ale ty jsou snad v každé knize.
Doufám, že se k Sinuhetovi ještě vrátím...

rozvera
08.03.2017 4 z 5

Při včerejším úklidu knihovny jsem vzala do ruky tento malý poklad v krásné dárkové vazbě a sedíc na zemi jsem znovu vstřebávala tu moudrost, předávanou čtenáři krásným jazykem, nadčasové myšlenky v souvislosti s historickým dějem a přesto mají co říci i dnešnímu člověku.

Vlasta155
06.03.2017 5 z 5

Krásná knížka i když občas trochu zdlouhavá. Přiznám se, že jsem některá místa přeskakovala, ale zase jich tolik nebylo.

Ran
04.03.2017 5 z 5

Tahle kniha se četla báječně a jazyk, kterým je napsaná se mi líbil. Dobrý byl i popis tehdejšího života.

Metroušek
22.02.2017 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Sinuhet se mi prostě vždycky ze všech těch hodně tisíců mnou přečtených knih vynoří jako první, stejně tak jako Tenkrát na Západě u filmů. Velice se mi líbí efekt, že když ji čtu delší dobu, začínám myslet tím nádherným jazykem, který tak skvěle přeložila Marta Hellmuthová. Na pár hodin pak pluji moderním světem, a vnímám ho jako Sinuhet, Ten jenž jest osamělý.

syskas
11.02.2017 5 z 5

Egypt a faraóni mi nič nehovoria. Ale na základe hodnotení knihy som sa rozhodla prečítať ju. A neľutujem. Je krásna, plná múdrostí, ktoré (žiaľ) platia aj dnes. Číta sa pomaly, lebo núti premýšľať. Sinuheho život nebol ľahký ani veselý a často ho donútil robiť veci, ktoré nechcel. Ale tak to už v živote chodí...

5020
06.02.2017 5 z 5

Nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla. Je v ní tolik zajímavých myšlenek, propletených s historickými událostmi, vyobrazující tehdejší život a vlastně také i ten dnešní. Díky jazyku, kterým je napsaná se pro mě stala ještě vyjmečnější...

gabinova
05.02.2017 1 z 5

Knihu jsem přečetla, ale žádné velké nadšení ve mně nezanechala. Poté, co jsem o ní tolik slyšela, samou chválu, čekala jsem od ní něco více.

Metroušek
05.02.2017 5 z 5

Přečetl jsem tisíce knih, ale pokud bych měl vybrat jednu z nich, nezaváhal bych, a vybral bych Waltariho Egypťana Sinuheta v kongeniálním překladu Marty Hellmuthové, budiž jim země lehká. Časy, civilizace, země, kultury a režimy se mění, ale lidé zůstávají stále stejní, a pořád hrají ty stejné, věčné hry. Tento moudrý historický román je psaný nádherným starobylým jazykem, který ve vás ještě nějakou dobu po přečtení bude rezonovat. Nenechte se o něj připravit!

Aniday
30.01.2017 4 z 5

do slova a do písmene vyčerpávající...

Lumíček
30.01.2017 4 z 5

Na to s jak lehkou cetbou jsme zacinala na zacatku roku, tak jsem si ted docela nalozila. Myslim, ze se nejedna uplne o lehkou cetbu, at uz do poctu stranek, tak stylem psani. U teto knihy se u me stridaly snad vsechny pocity nadseni, zklamani, pochopeni, nepochopeni, radost, vztek... jak muze kvuli zenske vsechno ztratit, rodicum ublizit? Proc tak blbne kvuli bohum?
Pak jsou zase chvile, kdy clovek cte s ocima vykulenyma jako sova kdyz vstupuje do domu, z ktereho se jeste nikdo nevratil, jak vykonova sve lekarske umeni. Opravdu velmi zajimava kniha. Bohuzel tak ve 3/4 knihy me nadseni trochu opustilo. Kazdopadne jsem rada, ze jsem tuto knihu cetla, je tam plno veci k zamysleni. Mozna se k ni nekdy vratim, ale to az za nekolik let.

martas79
28.01.2017 5 z 5

"Musel to prožít a vidět!", opakoval jsem si pořád dokola, když jsem putoval se Sinuhetem. Odpověď jsem dostal daleko později v další Waltariho knize (Čtyři západy slunce).

Byl, jsem a budu Sinuhetem. Už navždy! Každý je Sinuhetem, kdo četl tuto knihu bez dechu jako já.

Romilo
08.01.2017 5 z 5