Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5195 5195

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen, 1945

MMM3
14.12.2017 5 z 5

Úžasné a nadčasové! Tak jak egyptskou tematiku nemusím. Sinuhet me dostal.

Evelik
08.12.2017 5 z 5

Poprvé jsem četla na gymplu na doporučení kamarádky. Přečetla jsem ji tehdy jedním dechem. Od té doby jsem se k ní ráda několikrát vrátila...

Chesterton
02.12.2017 3 z 5

Přečetla jsem v mládí asi jedním dechem, ale příliš pocitu ve mně nezůstalo. Po letech jsem zkoušela audio - odložila jsem. Do jedné řeky dvakrát . . . . u některých knih to asi také platí!!

mariannda
01.12.2017 2 z 5

Pro mě utrpení číst..

lucycom
22.11.2017

Kniha byla vcelku zajímavá, některé pasáže mě dokázaly vtáhnout, některé pasáže (hlavně ty válečné) mě celkem nudily. Taky mě občas štval samotný Sinuhet svým jednáním v některých situacích, nemůžu si pomoct :D Líbilo se mi, že příběh popisuje celý život jednoho člověka, jeho putování a krásně odkazuje na neponaučitelnou lidskou povahu a některé věci mi sedí i na dnešní svět (například zbytečné války).

flare
21.11.2017 5 z 5

O "panu" Sinuhetovi tady již bylo napsáno mnoho, takže nemá cenu se opakovat. Zkrátka pecky, bomby, petardy...:-)

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Jednoduše nádherná kniha, do které jsem se zamiloval... Skutečně jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy přečetl. Tak krásný, hořko- sladký a smutný příběh plný životní moudrosti se jen tak nevidí. Určitě sáhnu i po něčem dalším z pera pana Waltariho. :)

LusiaLu
09.11.2017 5 z 5

Kouzelná kniha e které se ráda vracím

ddkk
08.11.2017 5 z 5

Fantastická kniha, neuvěřitelný historický záběr, skvělý příběh. Díky Sinuhetovi jsem se začala zajímat o historii období panování Achnatona, vydala se do Luxoru (Théb) a přečetla vše, co se této doby týká. Fakt je to něco! Doporučuji a to velmi!

petzbrna
06.11.2017 5 z 5

Dávám 1+

HannyC
30.10.2017 5 z 5

Kniha je úžasným a neuvěřitelně výstižným ZRCADLENÍM života ubohého a nepoučitelného lidského plémně. Zvukomalebný jazyk a hluboce dojemná emocionalita zachycená na "ohlodané" kostře moudrého starce. Stručně a jasně: Nejlepší z nejlepších.

Dolina
26.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Ze začátku jsem se do čtení dost nutil, ale jakmile jsem se do tohoto příběhu ponořil, tak jsem nemohl přestat.

Je zajímavé si číst o době před 3500 lety. Ještě zajímavější je, že události z knihy se skutečně staly(!!). Do nich je pak naroubován příběh egypťana Sinuheta a jeho cesty životem. Jeho závěrečné vzpomínání na své světlé chvíle byla jedna z nejdojemnějších kapitol. Jako bych s ním prožil celý jeho život.

Úžasný jazyk. Úžasný příběh. Úžasné myšlenky. Doba se mění, jen člověk zůstává stále stejný.

jant02
25.10.2017 5 z 5

Co napsat o knize, jejíž hodnota je prověřena sedmi desetiletími na předních příčkách v oblíbenosti u čtenářů celého světa? Kniha vypráví příběhy přes tři tisíce let staré a přitom tak ohromně přítomné. Autor nesmírně nádherným jazykem popisuje úděl člověčí na této zemi, úděl, který se po tisíciletí nijak zvláště nemění, odehrává se jen v různých kulisách. Téměř vše co Sinuhet ve svých patnácti knihách napsal, se klidně mohlo přihodit kdekoliv na světě a v kterékoliv době, kterou si jen dovedete představit. Co je svět světem a člověk člověkem, a dokud jím bude, bude jeho smýšlení i konání bezpochyby jedině lidské, což bohužel ne vždy vyznívá lichotivě. Láska, nenávist, strach, bolest, touha po slávě, po moci, po odpuštění i po věčném životě, to vše a mnoho dalšího je v knize obsaženo v mírce vrchovaté. Hloubka příběhů tak dokonale vyprávěných Waltarim je nezměrná. Tahle kniha by neměla chybět v žádné knihovně. Právem si zaslouží maximální možné hodnocení.

Kaleigh
25.10.2017 5 z 5

Výborná kniha. Dlouhá, ale to ji odpustíte, protože Vás vtáhne do životní jízdy nalezence Sinuheta, který je nebo možná není královského původu. Ale jako by měl v osudu napsáno, že ač dosáhne vrcholu i pádu, zůstane navždy sám. Někdy nad jeho rozhodnutími musíte kroutit hlavou, ale jak bychom se v té době zachovali my? Návod na život ještě nikdo nenapsal a o tom to je. Sinuhet si vyzkouší snad vše co život nabízí. Něco mu dá, něco mu vezme. Je to životní pouť člověka, který vlastně nikdy nikam nepatřil. Stojí za to si ji přečíst. A možná si i něco uvědomíte.

hroneczek
18.10.2017 5 z 5

Velice dlouhá kniha, ale krásná a poučná. Sinuhet mě rozčiloval, protože si nikdy nevážit toho, co měl. Měla jsem vždy sto chutí mu jednu vrazit, ale čím více jsem měla tento pocit, tak mě i více zajímalo, jak dopadne jeho celoživotní pouť. Doporučuji.

Placi
09.10.2017 5 z 5

Moc krásná kniha. Skvěle se čte. Chudák Sinuhet a jeho smutný životní osud. Zažil toho opravdu hodně a měl několik blízkých osob, ale jak celý svůj život říká, on je ten jenž je osamělý.

Úvaha: Kdyby si Egypťané svého času oblíbili hru Begamon, hráli by pak po nástupu Achnatona k moci Begaton?

Kačta
08.10.2017 1 z 5

Po mé oblíbené Řece bohů jsem dostala tip na Egypťana Sinuheta. Bohužel, nedokázala jsem se začíst ani na třetí pokus a kniha tak putovala dál. Pro mě nezáživné, nudné.

magimux
06.10.2017 5 z 5

Naprosto úžasný zážitek!

CarolC
22.09.2017 4 z 5

Knihu jsem četla dvakrát, ale poprvé jsem ji ani nedočetla. Vůbec mě to nebavilo a strašně jsem se ztrácela v postavách i v ději. Po půl roce jsem ji úplně od začátku rozečetla znovu a už to bylo lepší, sama nevím proč. Některé dějové linky jsou opravdu zajímavé a člověk musí číst dál a dál a do některých se musí naopak hrozně nutit. Nejvíc se mi asi líbila pasáž s Nefernefernefer, to bylo opravdu vidět, jak je Sinuhet naivně hloupoučký a vlastně se tento problém s ním táhl celý jeho život. Hrozně se mi líbily i některé myšlenky, jako např., že věrnost ženy je jako vítr - je neustále silná, ale mění směr :-D. Navíc se mi vlastně líbila celková psychologie těch postav v té době a opravdu se tím podle mě hezky dalo nahlédnout do dějin. Kdo má rád historické romány a především starý Egypt, určitě si skvěle počte! Na podzimní prodlužující se večery kniha jako dělaná.

Aleen
14.09.2017 5 z 5

Co napsat k Sinuhetovi? Všechno už bylo řečeno...všechno už bylo napsáno. Toto je jediná kniha, kterou jsem přečetla, a chtěla ji ihned otevřít a začít od první stránky ihned znovu. Prostě ji žeru a patří k tomu nejlepšímu, co lidstvo stvořilo a s čím jsem se za svůj život setkala.