Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5195 5195

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen, 1945

miuk
14.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, ale jednou stačilo. Velmi čtivé, děj zajímavý, ale místy mě to moc nebavilo, připadalo mi to zdlouhavé. Ale pravda je, že některé slovní obraty z knihy miluju!

Uroborus
10.03.2018 5 z 5

Jedna z mojich prvých kníh, ktoré som si v dávnej minulosti vypožičal z mestskej knižnice, keď som už prešiel z detského oddelenia, do oddelenia pre dospelých :)
Na odporúčanie kamarátovej mamky. Neoľutoval som a odvtedy ma na dlhé roky svet Egypta zaujal. Dokonca som si v tej dobe, robil z knihy aj nejaké výpisky.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

Jedna z naj z Egypta...i ked fikcia

SabioneGranger
07.03.2018 5 z 5

Úžasné. Knihy o starověkém Egyptě jsou snad vždycky prima. Naprosto jsem prožívala příběh Sinuheta s ním, od jeho dětství až po stáří. A kdyby se mě někdo zeptal, co ve mě zanechalo největší dojem z přečtení, bylo by to rozhodně otevírání lebky!

Marekh
07.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Pamatuji si, že knihu jsem četl poměrně dlouho, poněvadž je velmi obsáhlá. Řada myšlenek k zamyšlení.

Citáty, které mne oslovily:

Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jeho jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby - nýbrž jedině podle jeho srdce. Proto dobrý člověk je lepší než zlý a spravedlnost je lepší než křivda, ale nic jiného nevím - a to je všechno mé vědění.

Nejsem kazatel, ani bojovník, ani prorok. Jesliže se snažím ve svých knihách, po všech svých zkušenostech a zklamáních, mezi řádky o nějaký program či tendenci, pak bych ji formuloval slovy: osobní svoboda, lidskost a tolerance. Kromě toho potřebuje člověk také trochu krásné marnosti, aby mohl žít. Docela beznadějný program v dnešní době, ale pro mne nezbytný.

origin.Raynnor
03.03.2018 5 z 5

Kniha je naprosto skvěle psaná a dá se shrnout do dvou slov: "Shit happens"
Určitě doporučuji přečíst ale upozorňuji, že je (nebo alespoň pro mě) dost depresivní.

marcela3562
02.03.2018 5 z 5

....úžasná kniha,napínavá ...čte se jedním dechem,neměla by chybět v žádné knihovně

nik077
02.03.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila....hodně zajímavých věcí.....fakt super

dagimich
01.03.2018 5 z 5

Jen pár ukázek:
"a jeho srdce má příliš mnoho snů, než aby mohlo být šťastno"
"Není rozepře tak zlé, kterou by víno nesmířilo"
"Život je jako chladná noc, avšak je zajisté krásné, zahřívají-li se v této chladné noci dva osamělí, třebaže si jejich ruce a jejich oči z přátelství navzájem lhou."
No prostě krása :-)

Kattulli
13.02.2018 5 z 5

Geniální a bohatá kniha. Je tam vše - historie, náboženství, cestování, různé kultury, bohatství i chudoba, vědění, láska různých druhů, smrt a ještě mnohem více. Jedinečné příběhy Sinuheta. Nezapomenutelná atmosféra. Jedná se o velmi rozsáhlé dílo, které chce svůj čas. Ale určitě to stojí za to. V knize je mnoho moudrosti. Mistrovské dílo, které se dotýká srdce.

Vera Silent
06.02.2018 4 z 5

Rozhodne velice kvalitni kniha, avsak nikoliv to neujuzasnejsi, co jsem kdy cetla.

Kdyz si clovek vezme do ruky dnesni bestsellerove autory, kteri se radi cvachtaji v histrorickych nametech - treba Dan Brown nebo pani Gabaldon, takovi ti, co skutecne pritahnou zlaty ranec svemu nakladatelstvi - tak jejich dila se co do kvality nevyskrabaji Sinuhetovi ani na paty. Asi maloktera kniha me tak vzdelala jako tato. Vsechny stripky z tehdejsiho zivota vrele bastim vypraveci z ruky, ponevadz jeho informovanost o tematu je naprosto fenomenalni a uveritelna, nikoliv jako z Googlu a Wikipedie. Jak bychom se jako lidstvo asi sofistikovali, kdyby takto vzdelani byli vsichni autori a krmili nam historii, humanismus a spolecenskou inteligenci touto neformalni cestou romanu.

Na druhou stranu to ale neni zadna jednoducha cetba (uz ten pocet strach, tahla jsem to v kabelce a hned bych to pouzila v sebeobrane, kdyby bylo nutno). Ze mezi tolika stranami nebudou hlucha mista? Tak o tom si nechte zdat. Osobne me stvala cast o nabozenskem fanatismu v Thebach a ta potvora Nefernefer. Nejvice me bavily Sinuhetovy cesty po Syrii a Babylonu. Jsem disciplinovany ctenar, dala jsem to, ale ctenarsky orgasmus se nekonal.

Jak rikam, velice kvalitni kniha, ale ze ji nekdo odlozi je taktez naprosto pochopitelne.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Pro mě klasika, která nesmí chybět v knihovně. Spisovatel je mimořádně nadaný, protože tento nadčasový román je vsazen do historických událostí starověkého Egypta. Kniha je velmi čtivá, skvěle vykresleny postavy i popsaný hluboký děj vtáhne přímo do příběhu, který je plný zápletek i zvratů, točí se kolem starověkého lékařství, kde Sinuhet je v postavení hlavní role. Celý jeho životní příběh, který vypráví je napsán krásným stylem až dojemným v konečné fázi knihy. Je to kniha knih.

tygřík2
31.01.2018 5 z 5

"Marnost nad marnost a vše je marnost."
Ale přečíst si tuto knihu marné není.
Při prvním čtení mne okouzlila tím, jak oživila zaniklý svět, pro který mám celoživotní slabost.
Druhé přečtení zchladilo bezbřehý optimismus vlastní veškerému mládí a zakormidlovalo mne blíže realitě.
Když jsem ji četla potřetí, málem jsem propadla depce.
Počtvrté jsem ji zaklapla s pocitem, že sice všechno je marnost, ale stejně se nedám.
Jsem zvědavá, co se mnou udělá, až ji vezmu do dlaní a otevřu duši popáté.

KAREL6725
28.01.2018 5 z 5

Tahle kniha je bez debat jedna z nejkrásnějších co jsem kdy četl. Srdcová záležitost , za ty roky čteno několikrát. Psát o čem kniha je považuji za zbytečné ,tohle snad četl každý kdo má rád krásné příběhy. Plný počet hvězd.

zlovlk
19.01.2018 5 z 5

Egypťan Sinuhet je výjimečný svým spojením depresivnosti a čtivosti. Jakmile knihu jednou vezmete do ruky a začtete se, nic váš už od ní neodtrhne, leda snad trepanace lebky po staroegyptském způsobu; ale zároveň se s každou další stránkou noříte hlouběji do nilského bahna smutku, nostalgie a pocitu, že nic v životě nemá smysl.

Jistě, tyhle rysy dokázal Waltari propašovat do mnoha svých historických próz, ale v Egypťanovi je ten smutek z dějin velkých i malých přítomen snad nejsilněji. Nejspíše je to tím prostředím: tesknota velkých civilizací klopících se za svůj zenit, nebo dokonce pomalu a vznešeně umírajících, jako říše Mitanni. A sykomora osaměle stojí v zahradě a mlata babylónská dojímají až pláči.

Onomu vznešenému vědomí, že člověk je pouze lejnem mezi prsty světa, je podřízeno vše: a ani zázračný Kaptah, přítel dobrý a vynalézavý, se mu nevymyká, neboť i jeho neskonale zábavná osobnost dokazuje, že vše na zemi již bylo a vše zase znovu bude - a až do skonání věků se budeme smát, slzet a číst příběh egypťana Sinuheta.

Rania
16.01.2018 5 z 5

Pro mně jedna ze srdcovek. Úžasně vykreslená atmosféra starověkého Egyptu. Povinně by si ji měl přečíst každý.

slunicko1958
12.01.2018 5 z 5

Román jsem přečetla několikrát, ráda se k němu vracím. Když jsem ho přečetla poprvé, vzpomínám si, že jsem byla mile překvapená, jak se tak objemné dílo krásně čte.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

příběh o lidské povaze, o Egyptu, o smyslu života. Jedna z povinností.

Alexra
03.01.2018 5 z 5

Krásny príbeh o živote človeka, ktorého činy a rozhodnutia mi síce boli niekedy "proti srsti" no napriek tomu je príbeh veľmi pútavý a vie čitateľa vtrhnúť do deja. :) Veľa podobností so súčasnosťou, či už v myslení alebo správaní postáv, sa nedá prehliadnuť :)

Halka2
30.12.2017 5 z 5

Fascinující příběh. Tak lidský. Ráda se ke knize vracím.