Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5138 5138

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Herolu
05.11.2018 5 z 5

Naprosto skvěla kniha ke které se ráda vracím.

katy238
03.11.2018 5 z 5

Sinuhet svým vyprávěním, úvahami i myšlenkami překračuje dobu. Nejenom dějovou, tedy starého Egypta, ale i dobu vzniku knihy, tedy první polovinu 20. století. Nejedná se o snadný kousek na čtení a je třeba u něj přemýšlet, občas se zastavit mezi stránkami, zahledět se a uvědomit si. K tomu mnoho knih neponouká a i v tomto je Waltariho Egypťan Sinuhet výjimečný. Nemá šanci stát se dnes masově čtenou knihou, ale kdo jej pochopí, v tom zůstane. A rád se k němu zase po čase vrátí.

železňák
25.10.2018 4 z 5

Narativni,epicke casti lepsi uvahovych. Obcasne opakovani temat a myslenek skodi celku. Prvnich sest knih lepsich zbytku knihy. Ctu to potreti a naposledy. Stacilo. Celkove 85 %.

m.zirhut
23.10.2018 3 z 5

(audiokniha) Uz kdysi jsem sahl po knize, ale po precteni nekolika stranek jsem usoudil, ze tato kniha nebude patrit mezi ty, do kterych se clovek zacte po par strankach. Odlozil jsem ji tedy a vratil se k ni az jako k poslechu. Bohuzel jsem z poslechu mel stejny pocit jako z cetby, ale vydrzel jsem. Kdyz uz mi prislo, ze by melo byt nacase aby mne poslech chytil, zjistit jsem, ze uz jsem v zaveru knihy.
Jinak mam trochu za zle staremu Egyptu,ze davali tolik jmen od A: Amon, Aton, Achnaton, Amenhotep ... To bohuzel moje roztekana soustredenost mela problem zpracovat.
Presto si knihu zarazuji mezi ty, ktere bych si rad poslechl znovu.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Milovaný Egypťan Sinuhet je kniha, kterou bych jednoznačně označila titulem "Povinná četba". Úchvatná bichle...

gladya
17.10.2018 5 z 5

Přečteno poněkolikáté po mnoha letech. Pořád stejně skvělé. Trocha historie, hodně fikce, vložení pohádek a inspirace příběhy z mytologie, celek je dokonalý.

Troufám si tvrdit, že pokud se vůbec člověku 20. a 21. století podaří popsat život a myšlení lidí ve starověku, Waltari to zvládl.

Výhrady těch, komu se nelíbí jazyk, jsou bzučením mouchy v mých uších. Vždyť jazyk je další důvod, proč je tahle knížka tak skvělá. Je škoda, že část lidí, asi hlavně mladých, tohle už dnes neocení. Pro koho je to nezáživné, nechť obětujte Chrobákovi, a taky Amonovi a Atonovi, neboť jistota je jistota. A pak možná pochopí.

vevu.
17.10.2018 4 z 5

Egypťan Sinuhet je jednou z těch knih, jejíž četbu jsem velmi dlouho odkládala. Odrazoval mě počet stran i archaický jazyk; ani jedno však nakonec nebylo mínusem.
Ale tak jako všichni jsem z ní "odvařená" nebyla, i když jsem se začetla a před zraky mi díky popisům vyvstávaly jednotlivé scény, osoby a prostředí.
Pro milovníky starého Egypta rozhodně jedna z "povinných" knih, pro ostatní fajn vhled do dané doby.

Je to však také kniha a životě se vší jeho krásou, slastmi, zlem a bolestmi. A z tohoto pohledu pro mě byla skvěle napsána.

possekre
16.10.2018 5 z 5

Jedna z knih, od kterých se nemůžete odtrhnout. A litujete, když se tou neskutečně tlustou bichlí pročtete za polovinu a dostáváte se stále blíž a blíž ke konci.

Dalgiona
24.09.2018 5 z 5

K této knize mohu říci jen jedno, kdo ji nečetl, jako by nečetl. Je to kniha o velkém množství stránek, které se nakonec ukážou jako málo. Klidně jich mohlo být i více, protože jsem ji přečetla nějak moc rychle. Prostě super. To říká vše co potřebuje znát ten, kdo ji minul a nevzal do ruky.

Alžbjeta
23.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Vhled do života středověkých civilizací skrze jeden lidký osud.

Gweny
07.09.2018 5 z 5

Ač na pohled neuvěřitelná bichle, začetla jsem se poměrně rychle a pak už jsem četla jedním dechem až do konce. Příběh je po linii nádherně vyveden, scény i prostředí je úžasně popsáno, že si člověk vytvoří dokonalý obraz toho, jak to ve starém Egyptě vypadalo.
I když jsem knihu četla před mnoha lety, stále mi hlavě zní věta: "Je to jako bzučení mouchy u mých uší." Pro mě nezapomenutelná věta, která mi často vyvstává na mysli. :-)

Jacinda
06.09.2018 3 z 5

asi mi něco uniklo...

leucantha
28.08.2018 5 z 5

Moje nejmilovanější kniha o starém Egyptě, jako byste se tam přenesli a stali se účastníky děje!

DitaV.
24.08.2018 5 z 5

Tahle kniha mne okouzlila především nádherným jazykem. Je to už pár let, co jsem ji četla, ale pořád si pamatuju tu radost ze čtení. No a příběh byl také krásný. Pro mne ale druhořadý :)

malí
23.08.2018 3 z 5

Zajimava, ale straaaaasne dlouhaaaaa. V kazdem pripade proste patri do zakladni povinne cetby.

Kicune
22.08.2018 5 z 5

Jedná z nejlepších knih, co jsem kdy četla

Marylaa
22.08.2018

Chtěla jsem si doplnit mezery v vzdělání a přečíst si tuto knihu, ale prozatím tyto mezery zůstanou u mně nevyplněné. (Možná to někdy zase zkusím). Nevím jestli ten zvláštní jazyk je nápad autora nebo překladatele, ale ten zvláštní slovosled se čte špatně. Předpokládám, že to má působit starobyle. Občas to tak působí, ale občas to vypadá jakoby vypravěč parodoval mistra Yodu z Hvězdných válek, a hlavně se to kvůli tomu zvláštnímu jazyku špatně čte.

Maddallena
18.08.2018

Úžasná kniha, už teď se těším, že si ji někdy přečtu znovu.

Pavelpi
11.08.2018 5 z 5

Nádherná kniha,která mě hodně zaujala a již jsem jí četl několikrát.Přestože je hodně silná,nevadilo mi to.Myslím,že jsem se dozvěděl docela nové věci o téhle době a o náboženství,které tehdy bylo velmi důležité.

hana6090
30.07.2018 2 z 5

tuhle knihu mám rozečtenou už asi rok a nejsem schopná se tím prokousat. Čte se mi velice špatně a na ději mi nepřijde nic strhujícího. Snad se to někde zlomí, protože knihu nechci úplně odepsat.