Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5135 5135

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

vitaly0472
03.09.2019 5 z 5

Musíte obdivovat to, jak to dokázal napsat. Žádné odkazy na moderní dobu, neřeší aktuální témata. Jakо byste byly očitými svědky s myšlením starověkého člověka.

PS: Tak to tak asi úplně není, když se nad tím zamýšlím :D
Učeni Atona o rovnosti a tak. Autor sám říkal, že píše o své době v historickém stylu. Ale i tak. Starověký Egypt ovládne všechny vaše smysly.

blackisis
29.08.2019 5 z 5

Klasika, šperk, jazyk, atmosféra, zkrátka všechno - miluji a milovat budu.

Berg1
05.07.2019 5 z 5

Možná trochu později jsem se dostal k této klasice, ale o to lepší bylo čtení. Nemá cenu se tu moc rozepisovat - kniha je to skvělá a obsahuje plno moudrosti. Je o intrikách, přátelství, cestování, lékařství, lásce, zradě, válce - prostě o životě. To vše v kulisách starověkého Egypta, které jsou popsány věrohodně a je vidět, že autor o té době něco ví. Co bych vypíchnul je jazyk, jakým je napsána (respektive český překlad). Ten je dost nezvyklý, ale dotváří atmosféru starověku a obsahuje spoustu hlášek, které se dají používat i dnes.
Jak Sinuhet stárne, tak ke konci kniha nepatrně tempo ztrácí, ale pořád si drží vysoký standard.

Kory98
25.06.2019 5 z 5

Co napsat o knize, která byla přečtena tisíci čtenářů a nejméně stovkami hodnocena ? Snad jen, jak mě mrzí, že jsem po ní nesáhla již dříve. V mých očích je to velké dílo, nejen svými 800 stranami, kterým může málokterá kniha konkurovat, ale je velké i svými myšlenkami. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla "žít" egyptským životem, ale pak jsem se do něho ponořila. Až mi bylo líto, že jsem dočetla do závěru, a přála si, aby pokračoval, protože v každé z 15 knih se něco dělo, co mě jako čtenáře udržovalo v napětí a neměla jsem pocit, že se ztrácím v nějakém marném zdlouhavém popisu čehosi. Těch 800 stran uplynulo jako voda v Nilu ke svému konci a můj čtenářský rozhled je zase o jednu knihu, která zůstane mojí srdeční bohatší.

KarinŠ.
22.06.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha a moje srdcovka .

Monini
19.06.2019 3 z 5

Hodnocení opravdu vysoké, ale mě to prostě nebavilo. Četla jsem ji už podruhé, abych jí dala ještě šanci. A ne, opravdu víc jak tři hvězdy získat u mě nemůže. Zádrhel je nejspíš v tom, že jsem se vůbec "neskamarádila" s hlavní postavou. Bohužel

vasekv499
23.05.2019 5 z 5

Skvost

Frupet
17.05.2019 5 z 5

Kniha je bezesporu plná historických událostí a životních moudrostí. Postavy ať již historické nebo smyšlené mě nepřestávaly bavit (Kaptah, Haremheb nebo Nefernefernefer, Minea...). Nicméně nejvíc mě bavily neuvěřitelná slovní spojení jako: narodit se s lejnem mezi prsty, obveselovat se, tvá slova jsou mi jen bzučením mouchy... už pro to stojí za to si knihu přečíst.

Dominika13
03.05.2019 4 z 5

Velmi, velmi dlouhá kniha. Nejen z hlediska počtu stran, ale i velmi dlouhými a mnohdy vláčnými pasážemi. Každopádně miluji Egypt z hlediska historie, kultury, jazyka i náboženství. Z tohoto hlediska jsem velmi ráda za zkušenost s knihou.

BuchtaMaková
25.04.2019 5 z 5

Moje oblíbená, ráda se k ní vracím.

Tomeckova
21.04.2019 5 z 5

Tato kniha je tak krásné vyprávění v tom pravém slova smyslu ! Nikam zbytečně nezabíhá, nikde se nezdržuje, jen nás (čtenáře) vede příběhem ze starého Egypta. Někdy kniha znamená opravdu jen to, co je v ní napsáno.

guardian
08.04.2019

Četla jsem již v pubertě, takže nedokážu říci, jak náročná kniha ve skutečnosti je. Zařadila bych ji mezi náročnější čtení, ale rozhodně stojí za to přečíst. Především pak pro milovníky historie Egypta je to jedno ze základních literárních děl, která by neměla chybět ve vaší sbírce přečtených knih.

Slůník
06.04.2019 5 z 5

Před přečtením mě starověký Egypt absolutně nezajímal... Jeden z formujících čtenářských zážitků.

tanya139
25.03.2019 4 z 5

Kniha byla rozhodně zajímavá, bohužel už si úplně detailně nevybavuji, co konkrétně se mi líbilo nebo nelíbilo. Mám v plánu přečíst znovu, protože jsem dílo četla v době, kdy jsem na něj ještě nebyla dostatečně čtenářsky ani životně zkušená.

tannasja
15.03.2019 4 z 5

Kniha jsem četla na pokračování, protože to je fakt špalek. Ale moc zajímavé čtení, načerpala jsem z něj i spoustu zajímavých informací.

Phyl
05.03.2019 5 z 5

Ta věcička co mám pod bederní rouškou plesala a radovala se. Stála v pozoru celou tu dobu a slast se nedala měřit ničím. Narodil jsem se s lejnem mezi prsty u nohou, ale díky tomuto dílu jsou pro mě připomínky této skutečnosti jenom bzučením mouchy v mých uších. Nevím jak lépe popsat ten orgasmus, který jsem zažíval při obveselování se s tímto skvostem, sic mne původně jeho monstrózní břich odrazoval, a také jeho počátek mě odrazoval jen do chvíle, kdy se mé počáteční rozpaky staly jenom prachem u mých nohou.

JIVaJaH
02.03.2019 3 z 5

Sinuhet i já jsme měli štěstí, že knihu jsem poslouchala. Myslim, že bych se daleko ve čtení knihy nedostala. Takhoe jsem měla "pohádku"před spanim.

ciaram
02.03.2019 3 z 5

Egypťana Sinuheta jsem si vždycky chtěla přečíst, protože starověký Egypt a lékařství - je třeba dodávat něco víc? Jenže po pár stranách jsem jej odkládala. Na trhu se objevila audiokniha, která, světe div se, zhustila 800 stránkový příběh do pěti hodin??? Proto jsem byla překvapená, když jsem nalezla verzi z roku 1968 načtenou hercem Jiřím Hurtou. Ta už byla kompletní a jednalo se o 40 hodinový počin.
Když opominu pomalé tempo vyprávění, které odpovídá vzpomínání starce, a občasnému opakování myšlenek, tak mi na románu vadila hlavní postava a to je pro mě průšvih. Štvala mě jeho naivita, sebestřednost maskovaná řečmi o tom, že to dělá pro druhé. Nakonec jsem zjistila, že mě tam ke konci štvaly postavy téměř všechny - nebyl to nakonec autorův úmysl? Doposlechla jsem to celé, ale určitě to nebudu znovu poslouchat ani číst. Jednou stačilo. Možná by stálo za to pouvažovat i nad novým, současnějším překladem. Překlad Marty Hellmuthové je skvělý, ale přeci jen 50 let starý a začíná se míjet se současnou češtinou.

Lucajda111
19.02.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla několikrát.

Sariinka
12.02.2019 5 z 5