Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50025/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-mQP-50025.jpg 5 5195 5195

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám. Dotisk vydání: 1995.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen, 1945

Marylaa
22.08.2018

Chtěla jsem si doplnit mezery v vzdělání a přečíst si tuto knihu, ale prozatím tyto mezery zůstanou u mně nevyplněné. (Možná to někdy zase zkusím). Nevím jestli ten zvláštní jazyk je nápad autora nebo překladatele, ale ten zvláštní slovosled se čte špatně. Předpokládám, že to má působit starobyle. Občas to tak působí, ale občas to vypadá jakoby vypravěč parodoval mistra Yodu z Hvězdných válek, a hlavně se to kvůli tomu zvláštnímu jazyku špatně čte.

Maddallena
18.08.2018

Úžasná kniha, už teď se těším, že si ji někdy přečtu znovu.

Pavelpi
11.08.2018 5 z 5

Nádherná kniha,která mě hodně zaujala a již jsem jí četl několikrát.Přestože je hodně silná,nevadilo mi to.Myslím,že jsem se dozvěděl docela nové věci o téhle době a o náboženství,které tehdy bylo velmi důležité.

hana6090
30.07.2018 2 z 5

tuhle knihu mám rozečtenou už asi rok a nejsem schopná se tím prokousat. Čte se mi velice špatně a na ději mi nepřijde nic strhujícího. Snad se to někde zlomí, protože knihu nechci úplně odepsat.

feminine
30.07.2018 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Velmi čtivá, dojemná, veselá i smutná, vtipná, poučná - mnoho myšlenek k zamyšlení. Přestože je poměrně obsáhlá, přečetla jsem jedním dechem a určitě se k ní budu vracet.

Hobo
20.07.2018 5 z 5

Kniha mého mládí, nesporně patří do mého Top5.

Sisssi
05.07.2018

Skvělé. O životě se vší jeho bídou, zlem, samotou, zkázou a bolestí.

evickakyticka
03.07.2018

Kde začít... Začnu tam, kde jsem skončila. Někde vprostřed dvanácté knihy. Do cíle zbývalo už jen necelých 300 stran ale já už to nemohla vydržet. Než jsem se prokousala k tomu, co mě baví, nechuť "k vatě" mi pokazila celý dojem z knihy. Každý asi hledá něco jiného - někdo filozofii, jiný starověký život - já hledala pasáže, kdy mi Sinuhet jako lékař ukáže něco ze svého umění, které jsem zatím v žádné jiné knize nečetla. Zatím jsem jen otevírali lebky a čekali, jestli nemocný do tří dnů nezemře. Nakonec jsme se i docela dost nacestovali, to by mi zas až tak nevadilo, ale pořád mám takový pocit, že to nebylo to cestování, které já mám ráda, kdy autor popíše každý bezvýznamný šutr a já mu to žeru i s veškerým prachem u cesty. Spousta věcí se opakovala (ruce ve výši kolenou, některé postavy jednaly nelogicky, ženy byly absolutně nedostupné, války a peníze se točily...) a to mě nakonec přimělo k tomu, abych už nepokračovala a nemusela se nutit do té spousty vaty, která nakonec nepřevýšila podstatnou hodnotu knihy, kterou jsem hledala já.
Na druhou stranu mohu říct, že vím o čem kniha je, proč je tak vysoce hodnocená, ale mohu i říct druhou stránku věci, že se člověk nemá nutit za každou cenu do něčeho, do čeho se mu nechce.

Nefer
30.06.2018 5 z 5

tuhle knihu by měl mít každy milovník starého Egypta

Grety
13.06.2018 5 z 5

Opravdu povedená kniha, vyvážená kombinace historie, lékařského umění, myšlenek učence se špetkou lásky. Ten Sinuhet je dost tvrdohlavý chlapík.

chybinspirace
04.06.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih mládí.

Medunkavera
28.05.2018 5 z 5

Ano. Egypťan Sinuhet. Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Moc mě bavilo pohybovat se v době faraónů. A poznávat, jak se tehdy žilo.
My jsme tehdy sehnali až páté vydání a to bylo v roce 1985. Nevím, jakou kvalitu papíru má jiné vydání, ale ta má, má takový velice tenký, jemňoulinký papír. Myslím, že se mu říká cigaretový. Je to takový skvost mé knihovny.
Kniha je psána velice příjemným stylem a já si ji opravdu vychutnávala. V jednom okamžiku došlo k takovému zvratu v ději, že mě to doslova vyrazilo dech. Bohužel, už si přesně nepamatuji o co se jednalo. Je to už opravdu dávno.
Ale pamatuji se, že po Sinuhetovi jsem hodně, hodně dlouho, žádnou jinou knihu nečetla.
Nechtěla jsem si kazit chuť.

Martian
16.05.2018 3 z 5

Hodně přeceňovaná kniha.

JKDelaney
05.05.2018 4 z 5

Úžasný příběh z Egypta. Na mě moc dlouhé, jednou a dost.

DanaSitta
04.05.2018 5 z 5

jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Popisy Egypta jsou fascinující a celý příběh je napínavý a obstojí plně i dnes.

čtenářka301
07.04.2018 5 z 5

Kniha, kterou jsem začínala číst několikrát, ale čekala dlouhá léta, než jsem dočetla. Ale to jsem se teda nemohla zastavit. Neskutečná kniha.

PetraaMatouš
04.04.2018 5 z 5

Kvůli této knize jsem si vzala týden dovolené. Dala jsem to! Moc mě bavila. Líbila se mi jak z historického pojetí tak z lékařského. Zajímavé bylo sledovat jak se jedna nemoc léčí v různých zemích jinak. Libilo se mi dohadování o informace. Kulturní rozdíly mě dokázaly občas opravdu vytočit. Hlavně když bylo na ženy nahlíženo, jako na méněcenné. Líbili se mi pasáže z domů smrti. Chvílema sem se až za břicho popadala. Hlavně korupce a intriky kvetou v každé době.

Guzzi
20.03.2018 5 z 5

Jedna z mých nej knih. Těžké čtení, ale rozhodně stojí za to! "Tvá slova jsou jen bzučením mouchy v mých uších" a "Nebudu se s tebou obveselovat, Sinuhete, neboť nejsem žena, která je hodna opovržení", prostě úžasná kniha!!

Jajinka222
17.03.2018 5 z 5

Četla jsem už hodně dávno a ráda si ji přečtu zas.

józi.odkudkam
17.03.2018 4 z 5

Potíž s Egypťanem Sinuhetem je, že se neodehrává ve starověkém Egyptě; Waltari v něm nepodnikl jedinou opravdovou snahu o vnoření se do odlišné kulturní mentality a místo toho se spokojil, nazvěme to pravými slovy, s myšlenkovým prostorem soudobé „západní“ civilizace, aplikované na dost neživotně působící lešení egyptských rekvizit.
Chybí Cizost, chybí Jinde.
Tím nechci říct, že by byl Egypťan špatnou knihou, to ne...jen mi představa, že by poselstvím historického(!) románu měla být dojemně banální, a stejně tak i zcestná, doměnka, že člověk je, byl a vždy a všude bude stále tím samým člověkem, přijde na 5 hlučně jásavých hvězd trochu málo.