Egyptský sudca 1: Znesvätená pyramída
Christian Jacq
Egyptský soudce série
1. díl >
V strhujúcom príbehu mladého sudcu Pasera ožíva pred nami fascinujúce obdobie vlády Ramzesa Veľkého v širokom zábere od fungovania justície, cez tajomstvá medicíny, úskalia sveta obchodu, zložitosti chrámového života, až po problémy manželského spolunažívania a každodennej životnej filozofii dávnych Egypťanov. O Egypte sa vraví, že je miestom, kde sa už odohrala celá história ľudstva - možno preto máme pri sledovaní hrdinov Znesvätenej pyramídy pocit, že ich dôverne poznáme, že ich zápas o spravodlivý svet, svet pravdy, ľudskej spolupatričnosti a harmónie, je aj našim zápasom. Podarí sa Paserovi odhaliť zločin a zradu, ohrozujúci samu existenciu Egypta? Veď v ceste mu stoja vysokopostavené osobnosti armády, polície, obchodu!... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2001 , Iris (SK)Originální název:
Le Juge d´Egypte - La Pyramide assassinée, 1993
více info...
Přidat komentář
Detektívka, ktorá sa odohráva v období vlády Ramzesa Veľkého mňa osobne naozaj bavila a určite si prečítam aj druhú časť. Nieje to tak veľký príbeh ako Sinuhet od Waltariho, ale tiež fajn.
Autorovy další knížky
1998 | Královna Slunce |
2001 | Egypťanky |
2004 | Nefertiti a Achnaton |
2016 | Prokletý hrob |
1999 | Aféra Tutanchamon |
Na jméno Christiana Jacq jsem v poslední době narážela čím dál častěji, což mě nakonec přivedlo k tomu něco si od něj přečíst a nahlédnout do historického Egypta. Jacq píše zvláštním způsobem, místy až strohým a heslovitým. A přece jsem zase jednou nechtěla knihu pustit z ruky. Příběh spravedlivého z nejspravedlivějších soudců ze 13. století př. n. l. Pasera a krásné, talentované, medicíně oddané lékařky Neferet, která více než s nemocemi musí bojovat s žárlivými a nepřejícími mužskými protějšky, má zajímavé detektivní zápletky a neméně zajímavý alias účelový přístup ke spravedlnosti. Ne že by takový přístup bylo naší současné společnosti neznámý, ale máme už alespoň právní nástroje, jak se bránit, a jak postupovat v konkrétních kriminálních případech. Soudce Paser ani další podobní to neměli lehké, protože pouze touha po spravedlnosti ani zdaleka nebyla dostačující pro potrestání skutečných viníků, nadto adekvátním trestem. Nadto ve starověkém Egyptě nejde o "pouhé" vítězství spravedlnosti nad zločinem, ale častěji spíše o boj o holý život. Soudce Paser si rozhodně získal mé sympatie, stejně jako Neferet, ženská představitelka do té doby ryze mužské lékařské profese. Už se těším na vyřešení záhady vykradené Chufuovy pyramidy i na další osud nepodplatitelného Pasera.