Ekonomie měst
Jane Jacobs
Proč některá města bohatnou, zatímco jiná chudnou, a jak jejich růst či úpadek ovlivňuje celou ekonomiku? Právě těmito otázkami se zabývá jedna z nejdůležitějších knih americko-kanadské autorky, uznávané především za své teorie v oblasti rozvoje měst a komunit. V Ekonomii měst přichází Jane Jacobs s myšlenkou, že jsou to právě města, co nejvíce hýbe ekonomickým rozvojem. Dřívější téma měst a jejich rozvoje nyní autorka analyzuje spíše z pohledu ekonomických procesů, které ve městech probíhají a zároveň tak upozorňuje na důležitou a přitom opomíjenou provázanost urbánního a ekonomického vývoje.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2012 , Mox NoxOriginální název:
The Economy of Cities, 1970
více info...
Přidat komentář
Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu.
Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.
Štítky knihy
architektura ekonomie urbanismus, urbanizace společnost města
Autorovy další knížky
2013 | Smrt a život amerických velkoměst |
2012 | Ekonomie měst |
2013 | Města a bohatství národů |
Kniha nabízí řadu myšlenek k zamyšlení a retrospektivní pohled na řešenou problematiku. V roce 2023 jsou myšlenky z knihy zformovány před více než 50 lety a každý se může zamyslet, v čem se autorka mýlila nebo nemýlila.
Za mě nejzásadnější myšlenka je ta, že "hospodářský růst země (města) závisí na vlastní práci obyvatel". V dnešní době opět tolik diskutované téma přerozdělování a podobně. Zároveň tuto myšlenku autorka opírá o velmi obsáhlou a logickou analýzu.