Ekonomie v jedné lekci
Henry Hazlitt
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2008 , Alfa nakladatelství , Liberální institutOriginální název:
Economics in one lesson, 1946
více info...
Přidat komentář
Fascinující, jak může být kniha (o vědní disciplíně), od jejíž vydání uplynulo téměř 70 let, stále tak aktuální. Neobsahuje snad nic, co by dneska neplatilo, jen se mnohé státní zásahy, o jejichž neefektivitě píše, poměrně výrazně navýšily.
Hazlitt byl naštěstí novinář a tudíž člověk, který uměl psát, takže věděl jak ty věci podat tak, aby ekonomii porozuměl i naprostý laik. Vynikající kniha, kterou by si měl jako povinnou literaturu přečíst každý zodpovědný volič a hlavně politik.
Jak je napsáno v předchozím příspěvku, je to jednoduché a pro naprosté laiky. Kdo chápe ekonomii, pozná, že autor ekonomii nerozumí. Zdánlivě logické argumenty opomíjí mnoho důležitých věcí, a tak kniha splňuje základní faktor pro úspěch v dnešní době – říct chytře a jednoduše nějakou volovinu. Kniha obsahuje sbírku pravicových klišé, dávno vyvrácených. Přesto možná má cenu ji přečíst – levičáci se dozví, proti čemu stojí, pravičáci si poplácají svoje ego – a to vše v „v jedné lekci“. Pokud někdo výrokům knihy věří, lze doporučit jediné – přestaňte se opíjet teoretickými úvahami o věcech, na které nestačíte a místo toho se podívejte na dějiny. Podobné dějiny najdete například v knize Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, pokud trváte na teorii, lze doporučit knihy Přelom, Globalizace a krize, 23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu, Jak selhávají trhy, V pavučině sítí nebo Komu patří budoucnost.
Jednoduché čtení i pro naprosté laiky. Není to vyloženě učebnice, přestože její přínos je vysoko nad úrovní kdejakého základoškolského předmětu. Ideální kniha k nedělnímu kafíčku.
Jsem na vážkách, zda napsat, že se jedná o zbytečnou knihu, protože pravdy v ní obsažené jsou tak samozřejmé, že se jimi nemá smysl zabývat. Protože tak to v Hazlittově podání vyplývá. Na druhou stranu ale pohled kolem mě na názory také vzdělaných a přemýšlivých lidí na témata jako jsou regulace, dotace, cla apod. mě přesvědčují spíš o opačném extrému - tedy napsat, aby si to každý přečetl. Čte se to hezky. Já byla zpočátku trochu zklamaná, protože jsem na základě názvu skutečně čekala lekci o základech ekonomie - o základních principech a pojmech. Ale i tak jsem tam našla dost postřehl a v něčem se i poučila. K rozšíření obzorů se ale chystám i na nějakého ekonoma z opačné strany barikády, jen na žádného zatím nemohu přijít.
Téměř nikdy nezačínám komentář reakcí na jiného uživatele, ale Jaccku, váš komentář je rozporuplný – nejdříve odmítnete úplně celou ekonomii, a pak řeknete, že tu knihu nemůžete nedoporučit :). Oblasti, kde volný trh selhává, nejsou bohužel oblasti, kde figuruje. Vše, co jste vyjmenoval, jsou hrací pole našeho skvělého státu, který odsud volný trh vytlačil a vytvořil si monopol.
Ekonomie v jedné lekci se věnuje ekonomické části Misesova Lidského jednání a nezachází až k důsledkům všeobecné lidské volby. Na rozdíl od Misese je ale Hazlitt příkladově praktičtější, i když na úkor přesnosti a definic. Např. nerozebírá monetární (měnovou) politiku do detailu, tzn. nezabývá se fiduciárními prostředky a dalšími složitostmi tak jako Mises. Pro něj je inflace daností, protože její účinky jsou neopomenutelné.
Mě osobně chyběl širší rámec probíraných problémů nebo alespoň jeho naznačení, protože chápu, že člověk, který nezná libertariánství, si pak může oddělit jádro od obalu a říct, že stejně existují místa, kde trh selhává.
Nejsem fanouškem ekonomie, považuju ten obor za ideologický, dogmatický, nedostatečně vědecký a nadmíru arogantní. Zejména nemám rád tzv. rakouskou ekonomickou školu (Hayek, Mises, Rothbard atd), protože ta dokonce odmítla vědeckou metodu, matematiku. Místo toho věří, že zákony ekonomiky odvodí dedukcí z axiomů lidského chování (viz Misesova kniha Lidské jednání), což je naprosto absurdní tvrzení, které svědčí o naprosté intelektové nedostatečnosti proponentů této školy. Podobným způsobem (bez empirického ověřování) totiž postupuje teologie, tj. zvolí axiomy a pak logicky odvozuje celou teologii.
Nicméně tuto knihu nelze nedoporučit. Na konkrétních příkladech demonstruje významné ekonomické myšlenky zastánců volného trhu, liberalismu. I tuto knihu je však nutné brát s nadhledem a kriticky. Je jasné, že jsou oblasti, kde volný trh funguje výborně, a jsou oblasti, kde jasně selhává (zdravotnictví, ekologie, soudnictví, armáda atd). Stačí si nastudovat tzv. tržní selhání jako externality nebo informační asymetrii nebo monopoly, kartely a je jasné, že určitá míra regulace trhů je nezbytná.
Povinná četba pro všechny politiky, odboráře, komunisty, sociální demokraty a jiné populisty včetně jejich voličů. Jenže oni čtou trochu jiné knihy. A proto to pořád pytlíkujeme tak, jak to pytlíkujeme.
Jak okomentovat svazek, jehož informace v čase nestárnou? Jak okomentovat něco napsaného tak srozumitelně, že jakékoli přepracování by bylo zásahem do perfektní argumentační harmonie? Jednoduše - doporučením k přečtení všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit, proč jedna z nejhorších vět, jaké můžete zaslechnout, zní: Dobrý den, já jsem z vlády a chci vám pomoct.
Výborná kniha pro všechny, kdo nemají o ekonomii vůbec žádné povědomí a moc pěkně a srozumitelně vysvětlené základní ekonomické principy.
Tuto knihu by si měl přečíst každý.... :-)
Proč se párat s ekonomickými termíny? Protože si to doba prostě žádá a alespoň ty základní znalosti je třeba mít. Ideální způsobem, jak tyto znalosti získat, je přečtení Hazlittovy knihy Ekonomie v jedné lekci. Kniha otevře oči, pobaví i zaujme.
Kniha pojednávající o lidské krátkozrakosti v ekonomice a politice. Osobně jsem už předem byl příznivec rakouské ekonomické školy a volného trhu, takže mi hodně sedla a ukázala mi další souvislosti, které mi nebyly jasné. Jsem však hodně překvapen kolik je nesouhlasných recenzí zde nebo na webu goodreads.com - stále existuje hodně kritiků, kteří píšou dlouhé lány textu a vytýkají neznalost a zaujatost autora, který neargumentuje fakty, nýbrž pouze rétoricky a propagandisticky. Tak to vypadá, že kapitalismus zdaleka ještě nemá vyhráno, přestože zrovna tahle kniha je z roku 1946 a mě přijde dost aktuální, trefná a přesvědčivá.