El Americano
Aran Shetterly
Muž, který bojoval po Castrově boku za svobodu Kuby. Dosud nezveřejněný příběh kubánské revoluce. Skutečný příběh Williama Morgana, Američana, který v devětadvaceti letech odjel z Toleda v Ohiu do kubánské džungle, aby se připojil k revolucionářům v boji za svržení zkorumpovaného kubánského prezidenta Fulgencia Batisty. Ti byli zpočátku vůči blonďatému modrookému Američanovi nedůvěřiví, ale jeho odhodlání a nadšení, jeho vojenské schopnosti a charisma jej posléze dostaly až do jedné z čelních pozic Castrovy armády. Když však po vítězství revoluce pochopil, že Castro nemá v úmyslu nastolit demokracii, obrátil se proti němu a roku 1961 byl na jeho rozkaz jako „imperialistický agent“ popraven. Do dnešních dnů je některými Kubánci považován za zrádce a dalšími za hrdinu. Netradiční pohled na kubánskou revoluci a jednu z jejích nejkontroverznějších postav.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2008 , JotaOriginální název:
Americano: Fighting with Castro for Cuba´s freedom, 2007
více info...
Přidat komentář
Pozor: William Morgan není nijak kontroverzní !!!
Tohle by měla být povinná četba pro poblouzněné "levicové" revolucionáře.
Příběh Američana, který se přidal k povstalcům proti Batistovi na Kubě, získal tam postupně větší vojenskou moc, než měl Castro (!).
Ale El Americano poté, co východňár Castro revoluci ukradl havanským "Havlům", postupně upadl v nemilost a byl nakonec Castrovou tajnou policií v Havaně zavražděn, byl to totiž demokrat.
Jeho lidé po jeho smrti kladli diktatuře ozbrojený odpor až do r. 1965, kdy byli definitivně rozprášení (pohoří Escambray).
Zajímavostí je, že El Americano (William Morgan) byl zavražděn v domě, kde je dnes velvyslanectví Slovenska, dříve Československa.
Dnes je El Americano kubánským režimem zcela vymazán z historie, rozhodně to není tak, že si o něm Kubánci mohou udělat své názory.
ps - kniha je doplněna několika zajímavými fotografiemi.
Příběh, který působí neskutečně, ale kupodivu je pravdivý. Nepříliš úspěšný bývalý voják William Morgan se připojí ke kubánskému hnutí bojujícímu za nezávislost a stává se jednou z klíčových (a také nejmocnějších) postav kubánské revoluce. Co je hodně překvapivé, že celou dobu hlásá protikomunistické názory, dokonce vehementně obhajuje Castra, že není v žádném případě komunista (to samé víceméně tvrdí o valné většina bojovníků za nezávislost). Castro k tomu samozřejmě mlčí, a nakonec se přikloní k SSSR. Morgan se poté stává více než nepohodlným (po svržení Batisty se stává velmi úspěšným podnikatelem poskytujícím práci mnoha lidem). Na Kubě samozřejmě došlo k vymazání jakýkoliv zásluh Morgana, které na revoluci měl. Knížka určitě stojí za přečtení, je to jeden z těch příběhů, který působí jak z Hollywoodu.