Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1498 1498

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine, 2017

adela2230
05.07.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, poutavě psaná, hodně dobře se četla. Dost mě překvapila.

Atanone
04.07.2018 5 z 5

Tenhle příběh bych přirovnala k loupání cibule. S každou odloupnutou slupkou vám víc slzí oči.

PaniJani
28.06.2018 5 z 5

Moc pěkná knížka, taková jiná. Mísí se v ní humor s depresí a přesto vás dostane. Prvních zhruba sto stránek jsem si říkala, že dobrý, ale že je asi lehce preceňovaná. Ne, není. Pokud vás nepohltila hned od začátku, stačí číst dál a dřív nebo později se od ní nehnete. Fandíte ji a jste prostě s ní. Alespoň já byla. A po celou dobu jsem si říkala, jak by asi vypadala zfilmovaná Eleanor. Tahle knížka už své místo v knihovně má.

kap66
28.06.2018 5 z 5

Všechno, co mě napadá napsat k této knížce, je patetické nebo laciné. I tak to zkusím.
Čtu o divné Eleanor: inteligentní a vzdělané, ale sociálně úplně mimo normu. Stojím s normálními lidmi kus od ní, kroutím hlavou nad jejími reakcemi a směju se jejím úvahám. V životě jsem například nečetla trefnější vyjádření soucitu s krásnými lidmi: "To musí být těžké. Neustále dokazovat, že toho je ve vás víc, chtít, aby ostatní viděli pod povrch, aby vás měli rádi pro to, jaká jste, aby neměli rádi jen vaše úžasné tělo, třpytivé oči a husté lesklé vlasy."
Krůček po krůčku - autorkou dovedně vedená - se k Eleanor blížím, až stojím po jejím boku a sleduji naopak ty normální lidi, kteří mají štěstí: každý den mají jistotu, že je někdo potřebuje a má rád. Eleanořino srdce - spálené na troud - ani neví, co by mohlo chtít, ale naštěstí umí přijímat kapky drobné lidské přízně - zavlažuje se a vše vypadá nadějně. A pak mě autorka rozseká na kusy a hodí s Eleanor na dno jámy...
Obě jsme se z ní dostaly a prošly katarzí. Děkuji autorce za to, že ví, člověk potřebuje nejen lásku, ale i naději. Děkuji za Eleanor.

Moonrose
26.06.2018 5 z 5

Naprosto báječná knih a naprosto báječná Eleanor.

Makropulos
24.06.2018 5 z 5

ELEANOR je úžasně vystavěná postava, kterou si postupně zamilujete.
SE svým asociálním chováním, jedinou přítelkyní – lahví vodky, prací v kanceláři, obnošenou koženou vestou a kabelou na kolečkách není určitě oblíbenou kolegyní ani ideální knižní hrdinkou.
MÁ v sobě hluboko skryté trauma z dětství, které postupně odhaluje jak čtenáři, tak i sobě.
VÁŽNĚ by chtěla žít normální život, v normální rodině, zažít lásku, objevit přátelství a vypořádat se s minulostí.
SKVĚLE a čtivě vypráví svůj příběh, který je nabitý emocemi, a přitom není sentimentální, který je smutný, a přitom i humorný, který je o osamělosti, ale i o přátelství, důležitosti dotyků a drobných pozorností.
Jsem ráda, že jsem se s Eleanor seznámila a doporučuji to i Vám.

Ráčkajda
24.06.2018 5 z 5

Zvláštní, zpočátku jsem si myslela, že mě to asi nebude bavit, Eleanor mě chvílemi štvala, ale postupně jsem musela číst a číst, až jsem si ji zamilovala a bylo mi líto, že už je konec.

Sarah11
17.06.2018 5 z 5

Tohle bylo tak... divně krásně smutné. Když jsem přečetla prvních pár stránek, byla jsem trošku zmatená, protože jsem si myslela, že tohle bude pro mě jako pro hodně introvertního a stydlivého člověka to pravé ořechové, ale najednou se objevila dost svérázná (místy až otravná) hlavní hrdinka, o které jsem si myslela, že se s ní nikdy nemůžu skamarádit, ale čím víc se příběh rozvíjel a já se do něj dostávala hlouběji a hlouběji, Eleanor mi najednou začala přirůstat k srdci (a Raymond samozřejmě taky!) a nakonec se mi chtělo brečet a smát se současně. Neskutečně mile a citlivě napsáno, chce se to jen prokousat přes trošku utahanější konec a pak nebudete moct přestat.
Co se týče samotného hodnocení, byla jsem u Eleanor docela na vážkách a rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdami, jelikož jsem četla lepší knihy, které ode mě dostaly plný počet hvězd, ale na druhou stranu jsem četla i mnohem horší, které dostaly hvězdy čtyři. Dala bych takových 4.5* - nebylo to žádné wow, ze kterého bych si sedla na zadek, ale zároveň mě to poměrně dost zasáhlo a určitě mi to bude ještě nějakou dobu ležet v hlavě.

Peyka
16.06.2018 4 z 5

Za mě hodně dobrý! Autorka vystihla vnitřní svět naprostého introverta. Postupně se čtenář dozvídá víc a víc, proč je Eleanor taková. Kniha je psaná ich-formou, což vždycky lépe vtáhne do děje. Sama jsem Eleanor fandila, aby to dotáhla do zdárného konce. Čtenáře kniha nutí číst dál a dál, aby se konečně dozvěděl, jak to s ní dopadne. Při čtení jsem se zasmála i zamračila, kulila oči i bylo mi do breku. Eleanořiny myšlenkové pochody byly občas na zabití, ale postupem času se jí naučíte mít rádi ;) Kniha hodně podobná Muži jménem Ove od Fredrika Backmana. Opravdu můžu doporučit! Knihou sledujeme Eleanořiny pochody, jak se vyvíjí, mění, její povaha, názory i vzhled. Naprosto mě fascinovaly odhodlání a kuráž, které Eleanor měla. ;)

kniha
13.06.2018 5 z 5

Další "pecka" za kterou jsem ráda, že jsem ji četla. A mám s Eleanor hodně společného, což mě docela pobavilo a také jsem našla svou literární kamarádku, která mě ve skutečnosti chybí.

čika
12.06.2018 4 z 5

Veľmi pekné, ľudské...trochu do toho "bolo vidieť" a tiež sa to trochu nevyhlo čierno- bielym schémam, ale inak beriem - zvláštny mix bridget-jonesoidnej a lisbeth-salanderoidnej hrdinky, ktorý funguje.
Preklad, žiaľ, nič moc, asi by som lepšie spravila, keby som si to prečítala v češtine (odkiaľ zjavne slovenská prekladateľka odkukávala...)

teresinha
04.06.2018 4 z 5

Skvělý příběh, konec mě překvapil a to jsem si myslela, že je to průhledné a jasné. A vlastně o to vůbec nešlo. Šlo o to, aby se Eleanor fakt měla skvěle... knížka pro všechny mimoně a nejen pro ně! Dojalo mě to.

Kif
04.06.2018 4 z 5

Ach, Eleanor. Na začátku mě tak příšerně štvala a měla jsem chuť do té knihy vstoupit, abych jí mohla dát pár facek. Byla mi tak protivná, že jsem knížku skoro odložila a nedočetla. Ještě, že jsem to neudělala! Nakonec mě totiž silně zasáhla a donutila mě zamyslet se nad problémem samoty. Eleanořin příběh je složitý, spousta věci není ani vyřčeno a víme, že si s sebou tahle mladá žena nese obrovské břímě traumatu, který všichni donedávna přecházeli a pomoci se jí dostalo až s hodně velkým časovým odstupem.
Jednu věc, kterou mi to znovu připomnělo je to, že se k cizím lidem vždycky chovejme tak, abychom jim nemohli nijak ublížit. Nikdy totiž nevíme, kde se v životě zrovna nacházejí, co mají za sebou, co si s sebou nesou a jestli zrovna to, jak se k nim my zachováme, nemůže být poslední osudová kapka.
Tahle kniha je hodnotná. A jako bonus - je napsána hezky čtivě.

Kat123
03.06.2018 5 z 5

Nenechte se odradit začátkem knihy... Je to krásný příběh, zahřál mě u srdce, rozesmál i rozesmutněl.

Toňula
30.05.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla..Zdánlivě jednoduchý příběh, který postupně nabývá na hloubce, Eleanořina postupná proměna je jako vylíhnutí motýla z kukly, nenásilná, přesto okouzlující..Jakoby teprve teď otevřela oči a viděla, o co v životě přicházela. Skvělé!

Robin.Mooshabr
29.05.2018 5 z 5

ELEANOR JE VÁŽNĚ SKVĚLÁ!!!

Kniho.mol.ka
22.05.2018 5 z 5

Kdybych mohla, dala bych hvězdiček šest.. Když přišel konec, bylo mi vyloženě líto, že nemohu s Eleanor strávit ještě více času. Poodkrývání jejího života bylo smutné, ale sledovat její proměnu mi dělalo upřímnou radost. Eleanor mi přirostla k srdci i s celou svoji sociální neohrabaností. Kniha se mi četla od začátku do konce skvěle a jedná se o jednu z nejlepších knih, jakou jsem kdy vůbec četla! ;)

KSarlota
14.05.2018 5 z 5

Líbila se mi, miluju Amy Farrah Fowler ze seriálu Teorie třesku a Eleanor mi povahově přišla hodně podobná. Kniha byla čtivá, vtipná i smutná a mám z ní dobrý pocit.

zlinissi
09.05.2018 4 z 5

Jak už je zde několikrát zmíněno, kniha má opravdu pomalý rozjezd. Jak se ale přehoupne prvních sto stran, vtáhne do děje - i když jsem se párkrát neubránila povytaženému obočí nad popisem pubertálního chování třicetileté ženy. Naštěstí očekávání, že je za tím něco víc, se potvrdí a poté co hlavní hrdinka dojde k sebereflexi, má příběh už švih a nitky příběhu se rozplétají sice trošku předvídatelně, ale poutavě. Situace jsou popsány často velmi originálně, s nadhledem a ironií.

intelektuálka
05.05.2018 5 z 5

Svěží, vtipné, napsané s ironickým nadhledem...

Eleanor je mladá dívka, která žije v sociální izolaci - a jak se během čtení dozvíme, má tomu své důvody...

"Kromě sociálky a pracovníků energetických služeb u mě občas zazvoní zástupci nějaké církve s dotazem, zda už jsem ve svém srdci našla místo pro Ježíše..."

Její vztah s mužem má také své problémy:
"
k jedenadvacátým narozeninám jsem od něj dostala kopanec do ledvin.."
" na rozloučenou mi zlomil ruku a dvě žebra..."
Tato fakta by mne jinde překvapila - ale Eleanor o nich píše s přehledem dítěte, které je zvyklé být trestáno...

Až po setkání s novým kolegou Raymondem dívka pomalu směřuje do světa lidí....
Doporučím - tento debut se vydařil.