Přestupní stanice
Ellery Queen
Detektivní román dvou amerických autorů, bratranců píšících pod pseudonymem. Příběh, ve kterém se na pozadí politických sympatií ve prospěch rooseveltovské demokracie vyšetřuje vražda muže. Při vyšetřování se klade důraz na dedukci z maličkostí, na jejich správnou interpretaci, která umožňuje orientaci ke správnému řešení. Podle doslovu J. Škvoreckého román je dobrou ukázkou rané práce autorů, kteří nejenom v USA patří k nejoblíbenějším…, ale kteří představují i svérázný typ detektivky, v jistém smyslu (tradice horroru a vizionářství) stejně typicky americký, jako jsou romány drsné školy. 23-123-68... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1968 , Mladá frontaOriginální název:
The Halfway House, 1936
více info...
Přidat komentář
Starý dobrý Ellery a jeho dedukce... Dobře se mi to četlo, vyhrabané z knihobudky na nádraží, a ještě bylo znát, že listy knížky byly původně zelené, ze staré dobré edice Smaragd. A ze staré dobré známosti dávám pět hvězd.
Knížku jsem si přečetl z nostalgie, vzpomínal jsem na dobu, kdy jsem tohohle autora četl, kdy jsem louskal detektivky jednu za druhou. Tahle nebyla špatná, ale zdlouhavá a místy nepřekvapivá. Prostě takový průměr. Opět se mi tu potvrzuje, že je blbost číst anotace. Někdy prozrazují zbytečně mnoho a kus knihy ztratí na tajemnosti...
Využiji pro svůj komentář částečně zkrácený a upravený citát kapitoly PAST z knihy, kterým ovšem nic neprozradím, to by nebylo fair, vždyť je to detektivka. Je to jakási promluva či výzva autora ke čtenáři.
---
Řadu let jsem jsem prosil čtenáře, aby potlačovali sklony k hádání a hráli hru vědecky. Je to těžší, ale nepoměrně zábavnější.
Proč nezačít s problémem vraždy Josepha Kenta Gimballa?
Na tomto místě příběhu máte všechna fakta, potřebná k vypracování úplného a logického řešení zločinu. Vaším úkolem je najít klíčové momenty, uspořádat je v účelném pořadí a vyvodit z nich jediného a jedině možného zločince. Můžete to dokázat; už se to povedlo, jak uvidíte.
---
Když jsem říkal, že tím nic neprozradím, nebyla to tak úplně pravda. Prozradil jsem na sebe, že detektivem bych být nemohl :-). Já jsem tu autorovu výzvu nedokázal naplnit, i když, abych k sobě nebyl tak přísný, jisté podezření jsem měl. Ale bylo to přece jenom spíš trochu z té oblasti hádání, připomínkou jedné indicie spíše z počátku příběhu…
Ale ještě ke knize samotné – po citované kapitole následuje PRAVDA, kde je zločin perfektně objasněn či vysvětlen. Skutečně vše do sebe perfetně zapadá a vede k jedinému řešení, jak autor tvrdí.
Přestupní stanice se dobře čte, přestože je děj dost komplikovaný a řešení je založeno na důsledné dedukci odkrývaných faktů. Nicméně to není nudné a vliv americké „drsné školy“ je u Queena trochu cítit.
Na to, že šlo o knížku od mnou poměrně oblíbené dvojice autorů, mne příběh poněkud zklamal. Přiznávám, že i co do vystupujících postav jsem měl poněkud zmatek.
-
Hodnocení 2,6 - tedy tři hvězdy.
Narazila jsem na Prestupni stanici zcela nahodne a musim uznat, ze me knizka prekvapila. Ctiva se spoustou zvratu. I kdyz musim dat za pravdu ostatnim - nektere pasaze by mohy byt kratsi co se popisu tyce.
Musím říci, že jsem od pana Queena četla již lepší detektivky. Něco moc popisné, nějaké pasáže tak trochu nepravděpodobné. No ale stejně na jeho detektivky nedám dopustit.
Autorovy další knížky
1976 | Město malérů |
1983 | Čtvrtá strana trojúhelníku |
2011 | Tajemství kovového domu |
1981 | Drama desatera dní |
1966 | Smrt přichází oknem |
Ze zvědavosti jsem si přečetla tuhle knihu, nalezenou v knihobudce. Velké zklamání, ani ne tak dějem který je průměrný, jako spíš stylem a jazykem. Už dlouho jsem nečetla něco tak hloupě šroubovaného, s ambicemi bůhví na co. Snad na "drsný sentiment"? Trapně vpašované milostné pasáže jsou k nepřečkání a zbytečná komplikovanost dialogů zpomaluje děj natolik, že se v něm čtenář místy ztrácí. Kdyby tohle napsal zaátečník tak budiž, ale tak známé jméno? Nechápu.....