Emoční balast
Carl Alasko
Zbavte se nevědomé manipulace. / Kniha přináší neotřelý pohled na všudypřítomnou manipulaci v mezilidských vztazích. Popisuje toxické trio obranných mechanismů, které znepříjemňují život v osobním i pracovním životě. Tvoří je popření, sebeklam a obviňování. Na konkrétních příkladech ze své psychoterapeutické praxe objasňuje autor povahu těchto mechanismů jako ve své podstatě přirozené obrany proti čtyřem negativním emocím: úzkosti, hněvu, strachu a bolesti. Toxické trio je úzce provázané. Popření důležitého faktu či osobní odpovědnosti navozuje nerovnováhu, která si žádá vytvoření alternativního, pokřiveného a klamného obrazu reality; celý proces končí obviňováním okolí a bludný kruh se uzavírá. Autor naznačuje možnosti, jak se z emočního balastu vymanit, nejprve pochopením způsobu, kterým se tyto obranné mechanismy utvářejí a prosazují v našem chování, poté směřuje pozornost čtenáře k etice chování a prožívání budovaného na klíčových potřebách.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2015 , PortálOriginální název:
Emotional bullshit
více info...
Přidat komentář
Jedna z nejužitečnějších knih o partnerství. Ale vlastně spíš o sebereflexi, která nám brání mít smysluplné vztahy. Také o tom, jak komunikovat tak, abychom se dokázali vzájemně pochopit a posunout ve vývoji vztahu a z krize.
Autorovy další knížky
2017 | Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný čas |
2015 | Emoční balast |
Zajímavá psychologická příručka o tom, jak ve vztazích používáme různá přesvědčení a ta vytvářejí situace, které vedou ke konfliktům. Autor si vytvořil teorii tzv. emočního balastu, kdy popřením reality si vytvoříme jinou klamnou tak, aby vyhovovala našemu přesvědčení a následnou nespokojenost poté vyčítáme partnerovi, osudu nebo komukoli jinému. Kniha obsahuje spoustu konkrétních příběhů. Na těch autor poté i vysvětluje, jak situace řešit pomocí tzv. konstruktivního konfliktu. Ukazuje, jak se emoční balast projevu při navazování partnerských vztahů, jak v dlouhodobých vztazích, pracovních, i mezi rodiči a dětmi. Hlavní svépomocnou myšlenkou, kterou si má čtenář z knihy odnést, je pak to, že pokud nechceme žít v neuspokojivých a zmanipulovaných vztazích, musíme se každý starat o naplnění svých tzv. stěžejních potřeb (autor opět podrobně rozebírá, které to jsou a jak si je odhalíme). Kniha vypadá velmi prakticky a návodně, ale obsahuje také dost zbytečného balastu v podobě neustálého opakování a vysvětlování, co je to ten emoční balast a jak se projevuje, ačkoli jasné vysvětlení podal autor už v úvodu, poté v další kapitole a v následujících kapitolách vše znovu rozvádí a opakuje u konkrétních příběhů. Jeho metoda řešení pomocí konstruktivního konfliktu působí jako jednoduché řešení mávnutím kouzelným proutkem, ačkoli je rozpracovaná do pěti otázek, kterými se má člověk prokousat a proto se mi jeví jako nepoužitelná v praxi pro běžného smrtelníka, který se zrovna zmítá v hádce s partnerem. Z knihy si odnáším pár zajímavých postřehů a nějaké to uvědomění si vlastních chyb.