Emoční dědictví
Galit Atlas
Nevědomá mysl obsahuje mnohá tajemství – stopy zakázané lásky, pohlavního zneužívání, „nevítaných“ dětí i skutečného obsahu zdánlivě dokonalého přátelství. Neurovědecký výzkum v posledních desetiletích potvrzuje, že prodělaná traumata mají hmatatelný dopad na život příštích generací, dětí a vnuků. Kniha Emoční dědictví se zabývá neviditelnými pouty, která propojují minulost, přítomnost a budoucnost, a obsahuje téměř detektivní příběhy z psychoanalytické pohovky. Text je rozdělený na tři části – první z nich se zaměřuje na traumata prarodičů, druhá na tajemství rodičů a třetí pojednává o tom, co nedokážeme přiznat ani sami sobě. Takováto tajemství poškozují duševní a fyzické zdraví, vytvářejí propast mezi tím, co si přejeme a co dokážeme získat, a pronásledují nás jako přízraky. Galit Atlas, newyorská psychoanalytička původem z Izraele, s nesmírnou citlivostí a osobním zaujetím postupuje společně s pacienty po těchto nevyřčených stopách a pokouší se naslouchat a porozumět vyslovenému i nevědomému.... celý text
Přidat komentář
Autorka je psychoanalytička a má v New Yorku ordinaci do které k ní přicházejí lidé se svými traumaty a v této knize uvádí příklady, jak s nimi pracuje. Všechny projevy myšlení, pocity, opakující se sny ukazují naší psychiku a možné emoční dědictví od našich předků, jejichž zpracováním si můžeme zlepšit život.
Líbilo se mi autorčino závěrečné zhodnocení a shrnutí, kým jsme a kým můžeme být, co ovlivňují naše zděděné geny v naší DNA a zamýšlí se o možné změně genů a jejich ovlivnění, jež se těmito poznatky zabývá epigenetika spolu s psychoterapií.
Do teď jsem si myslela, že poslední dobou čím dál častěji slýchaný pojem "dědičné trauma", je trochu až moc ezoterika a pavěda. Autorka této knihy mi to však s přehledem vyvrátila. Dobře popisuje, o co se jedná a jak mohou traumata lidí, kteří s námi sdílí či sdíleli život, ovlivnit nás samé.