Encyklopedie hororového filmu
Jiří Pospíšil , Petr Cífka , Václav Rybář , Matěj Svoboda , Mojmír Sedláček , Milan Rozšafný , Jan Gál
Ucelený přehled filmů a tvůrců, kteří objevili nové dimenze děsu. Nabruste nože a nastartujte motorové pily… ať může koupel ve falešné filmové krvi začít! Ve vůbec první encyklopedii hororových filmů od českých autorů na vás čekají snímky, které divákům ukázaly hrůzu z nejrůznějších úhlů. Poznejte milníky hororové kinematografie i mrazivé okolnosti, které jejich natáčení často doprovázely. Sérioví vrazi, šílení klauni, pomstychtiví duchové i nenasytné zombie – ti všichni už se nemůžou dočkat, až se vám dostanou do hlavy.... celý text
Přidat komentář
Úžasná kniha pro milovníky hororu! A tuhle knihu vážně musíte mít doma! Je tam krásné rozdělení hororů, dostatek fotek, popis,...no prostě vše! Rozhodně doporučuji 100%! A hlavně může sloužit i jako dobrý tip, když člověk neví, co zrovna by měl zkouknout ;)
Naprosto úžasné shrnutí všech velkých i malých hororů. Když jsem knihou listovala a četla pro mě zajímavé pasáže, tak jsem si říkala: "Bude tam někde tenhle nebo tenhle film?" ... a byl! Filmy (a vlastně i trochu seriály) jsou zde rozděleny podle témat, např. upírské horory, monster horory, zombie, sci-fi horor, slashery a další. Takže si každý hned najde část, která ho nejvíce zajímá. Je to encyklopedie, takže je kniha samozřejmě bohatě doplněna fotkami. Na konci knihy najdete různé přehledy jako nejznámější "scream queens", masek zabijáků, zbraní nebo nejznámějších hororových postav nebo režisérů a herců, kteří se proslavili především v tomto žánru. Za sebe nemám knize co vytknout.
Parádní kniha, která udělá radost nejen hororovým fanouškům. Miluji knihy, které borci z MovieZone vytvořili. Je tam vidět fanouškovské srdíčko, upřímná láska k filmům a taky radost, že můžete vytvořit něco, co může sloužit i dalším generacím divákům, který budou objevovat filmy z daného žánru. Se samotnou knihou mám jeden zásadní problém. Je prostě krátká. Informací je tady dost, přesto jsem měl pocit, že se mnohdy klouže po povrchu, o některých tvůrcích padne jen pár slov - i přestože by si zasloužili větší rozbor, určitě se mohlo jít více do detailu o tricích, vzniku efektů atd. Je mi jasné, že není v lidských silách se rozepsat o každém filmu stejně (některé filmy si to kvůli svým kvalitám ani nezaslouží), ale některé filmy by si zasloužily o trochu více slov, než jen pár řádku. Jinak krom délky knihy jsem velmi spokojený. Knihu jsem četl hodně dlouho, protože jsem si jí šetřil, aby mi vydržela co nejdéle. Dozvěděl jsem se spoustu úžasných informacích, historek a mám desítky tipů na filmy, které bych si jednou rád pustil. Tahle encyklopedie se hodně moc povedla a každému filmovému fanoušku vykouzlí úsměv na tváři. Takže pokud někomu chcete udělat radost, tak touhle knihou nic nezkazíte.
Pre fanúšikov, od fanúšikov!
Vidno, že chlapci z Moviezone majú napozerané. Filmy zoradené podľa podžánrov a ich odnoží a podľa odnoží z odnoží, atď.. A to všetko ešte nejako logicky zoradené, zvlášť, keď niektoré presahy sú riadne zmixerované. Klobú dolu páni.
Páči sa mi, že "napriek tomu, že internet" je každý film opatrený výživným vizuálom z konkrétného filmu. Jednotlivé články sú síce subjektívne, ale svojské, odborné a vtipné. Sú tam vypichnuté zabudnuté zaujímavosti a dopady (nie len kultových a známych hororov) na publikum a ďalší filmový vývoj. Poukazujú na zabudnuté a polozabudnuté skvosty, hlavne pre dnešného mainstrimoveho diváka nepoznané. Sám mám napozerané a poznám takých 90 percent odprezentovaných filmov, ale takéto encyklopedické a fanúškovské nahliadnutia do článkov ako giallo, diela Fulciho, výroba čvachtavých trikov či rôznych plotačných odnoží je pre nadšeného čitaleľa pomyselným grálom v tomto smere. Akurát mi tam chýbalo označenie autorov jednotlivých článkov a výborný horor od naších poľských susedov Wilczyca z rokun 1982, (z ktorého som bol ako tínedžer riadne priposratý).
Zrejme prvotné spracovanie takého materiálu a v takomto rozsahu na našom trhu, čím sa táto encyklopédia stáva kultovou záležitosťou, ...pre mňa teda určite.
Nejtlustší ze všech encyklopedií a taky nejobsáhlejší. Tady se pánové opravdu snažili a naservírovali nám všechny nejrůznější podžánry hororů včetně ukázek. Najdeme tu spoustu zajímavých tipů ať už na známé nebo zapadlé kousky.
Konečně došlo u filmových encyklopedií i na horor. A pokrok je hodně znát i ve zpracování - místo nejobyčejnějšího papíru byl použit kvalitnější, na kterém texty i fotky krásně vyniknou a filmy jsou roztříděné podle jednotlivých žánrů hororu. Jediné, co mě v knize praštilo do očí, bylo počeštěné "Drákula", "Sterlingová" místo "Starlingová" a hodně časté zdůrazňování, že ten, či onen film je pro dnešní společnost z nějakého důvodu kontroverzní. Všichni víme, že magoři, které urazí i sebemenší věc vždycky byli, jsou a budou. Jinak je to ale po informační stránce opět poklad a povinnost pro každého fanouška filmu a hororů.
Ke knize mám jednu výtku a jeden povzdech. Je škoda že se neprosadila delší verze, protože některé série nebo žánry by si zasloužily víc prostoru. Výtka se týká neustálého omílání informace, že je určitý film "kontroverzní" nebo "problémový", protože obsahuje dnes nepřijatelné "stereotypy", nebo "narativy". Občas jsem měl pocit, že čtu komentáře z twitteru. Chápu že zmínit to v úvodu knihy nezaškodí, ale když se to opakuje u jednotlivých filmů, tak to působí, že má autor potřebu existenci konkrétního díla omlouvat. Oba tyto (částečně subjektivní) neduhy kompenzuje hromada zasvěcených informací a fantastický obrazový doprovod. Některé fotky jsou překvapivě syrové, nebo naopak vyloženě lahůdkové.
Ďalší skvelý príspevok chlapcov z Moviezone. Keďže hororový žáner patrí spolu s akčným a sci-fi žánrom medzi moje najobľúbenejšie, knihu som kupoval už v predobjednávke. A opäť nie som sklamaný. Je vidieť, že tieto encyklopédie píšu fanúšikovia pre fanúšikov. Viac než 400 strán predstavuje dôkladnú sondu do tohto "brakového" žánru, ktorý mnohým tak veľmi učaroval. Encyklopedie hororového filmu je informatívna, zábavná a v tom najlepšom zmysle braková bomba, ktorá tuzemskému fanúšikovi hororu nesmie v knižnici chýbať.
Klidně sem můžu opsat to, co jsem napsal k předchozí Encyklopedii akčního filmu - opět komplexní přehled milovaného i zatracovaného žánru, napsaný s erudicí, nadhledem i fandovskou láskou a pochopením, co fandy potěší a laiky rychle a zábavně zasvětí.
Já tyhle encyklopedie prostě miluji, líbily se mi už encyklopedie sci-fi a akčního filmu. Moc hezky zpracované, k tomu pěkné fotky; některé filmy zmíněné jen velmi stručně, ale to se vzhledem k obsáhlosti tématu dá čekat. Člověk se tak dozví o zajímavých filmech, o kterých ani neví, že existují. Doufám, že se zpracování dočkají další žánry.
Jako pro fandu hororů a to jak knižních i filmových super. Čtení a fotky... Je to taková vzpomínková cesta.
Tak začneme tím, co jsem zatím všem knihám tohoto autorského týmu vytýkal, a to obálkou. Takže jo, dobrý. Sice to také není žádná sláva, ale rozhodně o třídu lepší než doposavad. No a pak bych mohl vzít můj komentář k jakékoliv jiné "encyklopedii XXXX filmu" a udělat copy - paste. Platí totiž pořád to samé. Autoři tématu rozumí a jejich styl psaní a humoru je přesně moje krevní skupina. A nějaké řazení do kapitol, se kterým možná nemusím úplně souhlasit, je mi vlastně úplně jedno. Protože je důležité, že všechny milníky žánru tam jsou a když nebudou v jedné kapitole, budou v jiné. Velkým plusem je také to, že kniha se zabývá tématem jako celkem, ne pouze filmy jako takovými. Takže velká část stránek je věnována i tvůrcům či jednotlivým linkám ve vývoji žánru. Pro mě, jako vyznavače jen některých druhů hororů, jsou zrovna tyhle kapitoly tím, co můj rozhled obohatilo. Dávám znovu absolutní hodnocení. A mám malé přání, příště chci Encyklopedii válečného filmu.