Encyklopedie slovanských bohů a mýtů
Naďa Profantová , Martin Profant
Tato kniha Nadi a Martina Profantových je prvním moderním slovníkem o tomto tématu v české literatuře. Autoři po obsáhlé úvodní stati přibližují v abecedně řazených, esejisticky psaných heslech kosmogonii a mytologii starých Slovanů jednak na základě nepříliš početných historických zpráv, zejména se však opírají o výsledky dlouholetého archeologického výzkumu u nás i v zahraničí a o závěry historické antropologie. Hesla jsou zasvěcena jak jednotlivým slovanským božstvům (Veles, Triglav, Svantovít, Perun aj.), bájným postavám (Čech, Krok, Kyj aj.) a dalším uctívaným bytostem, zvířatům, rostlinám i různým předmětům, ale také pověstem, magickým praktikám, pokrmům, svátkům a zvykům, dále významným lokalitám včetně archeologických nalezišť, kronikářům, historickým pramenům a podobně. Zvláštní pozornost je v knize věnována především představám našich předků a západním Slovanům vůbec, opomenuty však nejsou ani Slované východní a jižní.... celý text
Přidat komentář
Asi nejslabší z českých odborných publikací o slovanské mytologii. Úvod je vcelku dobrý (a dlouhý), ale pak přichází samotná hesla. Na jednu stranu je fajn že výběr témat je dost široký, ale velkou část z hesel jsou popisy archeologických lokalit nebo kusé odstavce zkratkovitých vět kde člověk s obtížemi chápe kontext. To že v knize nejsou reference jí pak sráží úplně.
Publikácia je celkom dobrým úvodom do problematiky slovanskej mytológie, k dochovaným povestiam či archeologickým náleziskám, viažúcim sa k slovanskému duchovnu. Čo mi na danej knihe vadí, je to, že sa až nenormálne venuje povestiam o Libuši, Přemyslovi a Prahe. Okrem toho mi tu chýba uvádzanie odkazov na diela a pramene, z ktorých autori čerpali. Inak je to vydarená a podarená kniha, ktorá mohla byť rozsahovo aj objemnejšia (pretože autori nedali priestor celému diapazónu reálií, ktoré so slovanskou mytológiou, duchovnom a náboženstvom súvisia).