Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech
Marcel Mauss
Kniha klasika sociologie a etnologie, patřícího do tzv. Durkheimovy školy, z roku 1925 významně ovlivnila vývoj sociální antropologie a patří k povinné četbě řady oborů. Je první systematickou srovnávací prací o výměně darů a prvním dílem pojednávajícím o vztazích mezi vzorci směny a sociální strukturou. Mauss se ve svém díle zaměřil na srovnávací zkoumání forem smlouvy a směny v Polynésii, Melanésii a severozápadní části Ameriky, s dílčími odkazy na právní systémy římské, germánské a klasické indické společnosti. Autor vnímá společnost jako soubor vzájemně souvisejících systémů, v němž se dar stává reprezentací procesů, které se ve společnosti odehrávají. Empirická data z různých koutů světa tak na svou dobu objevně zobecňuje do dynamického popisu společnosti, kde dar vystupuje jako součást právního, ekonomického, náboženského i etického systému. Kniha patří k jeho nejcitovanějším dílům.... celý text
Fejetony, eseje Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: 2021 , PortálOriginální název:
Essai sur le don. Forme et raison de l'echange dans les sociétés archaiques, 1925
více info...
Přidat komentář
Esej o daru je jedno z těch děl, u kterých jsem si nebyl jistý, co mi chce autor sdělit. Věděl jsem o co se bude přibližně snažit již skrze doporučení nebo anotace, každopádně tím bych nedokázal proniknout do větší problematiky. V mnoha úhlech pohledu mi přišlo, že to co Mauss píše na několik stran, by šlo v celku zřetelně shrnout jednou nebo lehce více větami. Rozumím ovšem, že chtěl ke svým tezím připojit nějaký půdorys, který by byl důležitější pro akademickou obec – tím pádem i pro mě. Jak už to ale mnohdy bývá, tak čím více času jsem v textu trávil, tím spíš jsem mu rozuměl a dokázal chápat Maussovy pointy. Slova doktora Samka tvrdila, že po přečtení eseje budeme nahlížet na koncept obdarování zcela jinak a to si myslím, že jednoznačně platí.
téma, ktorá ma dlhodobo zaujíma. ale čítalo sa mi veľmi zle, pretože som mal k dispozícii iba zle oskenovnú kópiu - zohnať totiž túto knihu je dosť ťažké a dať za ňu aj s poštovným 30 eur je nonsens. ak ju má niekto na Slovensku a chce sa jej zbaviť za rozumnú cenu, rád sa dohodnem.
a k veci. smutné konštatovanie, že naša slávna civilizácia nikdy nikomu nič nedarovala, že dar a darovanie sú vlastne len výmenný obchod a ten bakalársky príbeh o kolobehu bonboniéry nie je vôbec za vlasy pritiahnutý, ale naozaj zo života. naivne som si myslel, že iných ľudí obdarúvam preto, aby som im urobil radosť a ich radosť je aj mojou radosťou. až v tejto knihe som si natvrdo prečítal, že v obdarovaných vlastne vytváram tlak a oni ten dar pociťujú ako záväzok, že mi to musia vrátiť... nejako blbo ma tá moja mama vychovala a v jej rodine panujú naozaj divné zvyky - dary z lásky, pomoc bez očakávania revanšu... som nielen v inom storočí, ale zdá sa, že aj na inej planéte.
Jedna z nejlepších odborných knih! Doporučuji přečíst i ne-antropologům. :-D Musím říct, že jsem se místy hodně pobavila tím, jak to vlastně chodí, aniž bychom si to připustili, nebo vůbec uvědomili.
Autorovy další knížky
1999 | Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech |
2020 | Rhizomatic Spell |
Skvělá kniha, která ukazuje, že ne vždy šlo lidem o zisk a že před zisk lidé dříve kladli morální a náboženské představy, které se s ekonomikou mísily.