Etika umělé inteligence - Mark Coeckelbergh | Databáze knih

Etika umělé inteligence

Etika umělé inteligence
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516976/bmid_etika-umele-inteligence-s3Y-516976.jpg 4 5 5

Belgický filosof Mark Coeckelbergh nabízí přístupný přehled etických výzev spojených s umělou inteligencí. Doporučuje nahlédnout za katastrofické scénáře, oblíbené v Hollywoodu, k reálným problémům. Umělá inteligence pohání vyhledávač Google, umožňuje cílenou reklamu na Facebooku, práci hlasových asistentů, prediktivní práci policie, autonomní zbraně i auta. Tyto již existující technologie vyvolávají obavy o bezpečnost, soukromí, odpovědnost za rozhodnutí, transparenci a zaujatost, nemluvě o nahrazení lidské práce. Coeckelbergh však neklade jen otázky, ale nabízí konkrétní doporučení, zvláště vtělit etické hodnoty do konstrukce umělé inteligence.... celý text

Přidat komentář

DarthSoren
05.01.2025 4 z 5

O Etike umelej inteligencie by bolo vhodnejšie hovoriť ako o technologicko-sociologicko-filozofickom komentári, než náučnej literatúre. V podstate vás toho táto kniha veľa nenaučí - žijeme v dobe, kedy je umelá inteligencia prepieraná takmer každodenne a o botoch, robotoch či vyhodnocovacích systémoch už určite počula aj vaša babička. Coeckelbergh teda skôr komentuje a podsúva etické otázky, ktoré nás viac-menej trápia už od počiatkov honu za umelou inteligenciou. Že sme ich doteraz nezodpovedali a nevyriešili... to už je druhá vec. Kniha je zaujímavá, čitateľsky príjemná a nie príliš náročná, takže ju odporúčam aj pre menej filozoficky či technologicky zdatných čitateľov. Autor sám o sebe v nej však vlastne nič nevyrieši, len pripomenie snahy rôznych komerčných spoločností a justičných orgánov o morálne riešenia UI, a položí na pomyselný stôl ďalšie otázky.

bigbabe
26.01.2024 3 z 5

Tramvajové dilema a čínský pokoj, víc k tomu není co říct.


Adam84
12.01.2024 5 z 5

Knihu bych si dovolil rozdělit na tři části:

První třetina knihy řeší tzv. "velký humbuk" kolem umělé inteligence s hlavním narativem konkurence, který je příznačný spíše pro sci-fi scénáře. Autor sice rozebere podobné scénáře, ale upozorňuje na menší naléhavost jejich řešení.

V druhé třetině se věnuje fungování a popisu umělé inteligence, kterou již používáme teď a nabízí čtenáři celou řadu naléhavých otázek, nad kterými je třeba se zamyslet v nejbližší době.

A v poslední třetině představuje nesčetné příklady toho jaké organizace a jak se s etickými výzvami spojenými s UI snaží vypořádat, sám nabídne svůj vlastní pohled na jejich řešení a neopomene upozornit i na environmentální dopady UI.

Kniha tedy čtivou, přístupnou a vyčerpávající formou předkládá informace o zajímavých oblastech umělé inteligence spojených s etickými problémy současnosti, ale i budoucnosti.
A je z ní patrné, že řešení problémů spojených s UI je víc než nejisté a rozhodující bude jen smysluplná diskuze mezi odborníky, vývojáři, politiky, ale také koncovými uživateli.