Etika umělé inteligence
Mark Coeckelbergh
Belgický filosof Mark Coeckelbergh nabízí přístupný přehled etických výzev spojených s umělou inteligencí. Doporučuje nahlédnout za katastrofické scénáře, oblíbené v Hollywoodu, k reálným problémům. Umělá inteligence pohání vyhledávač Google, umožňuje cílenou reklamu na Facebooku, práci hlasových asistentů, prediktivní práci policie, autonomní zbraně i auta. Tyto již existující technologie vyvolávají obavy o bezpečnost, soukromí, odpovědnost za rozhodnutí, transparenci a zaujatost, nemluvě o nahrazení lidské práce. Coeckelbergh však neklade jen otázky, ale nabízí konkrétní doporučení, zvláště vtělit etické hodnoty do konstrukce umělé inteligence.... celý text
Přidat komentář
Knihu bych si dovolil rozdělit na tři části:
První třetina knihy řeší tzv. "velký humbuk" kolem umělé inteligence s hlavním narativem konkurence, který je příznačný spíše pro sci-fi scénáře. Autor sice rozebere podobné scénáře, ale upozorňuje na menší naléhavost jejich řešení.
V druhé třetině se věnuje fungování a popisu umělé inteligence, kterou již používáme teď a nabízí čtenáři celou řadu naléhavých otázek, nad kterými je třeba se zamyslet v nejbližší době.
A v poslední třetině představuje nesčetné příklady toho jaké organizace a jak se s etickými výzvami spojenými s UI snaží vypořádat, sám nabídne svůj vlastní pohled na jejich řešení a neopomene upozornit i na environmentální dopady UI.
Kniha tedy čtivou, přístupnou a vyčerpávající formou předkládá informace o zajímavých oblastech umělé inteligence spojených s etickými problémy současnosti, ale i budoucnosti.
A je z ní patrné, že řešení problémů spojených s UI je víc než nejisté a rozhodující bude jen smysluplná diskuze mezi odborníky, vývojáři, politiky, ale také koncovými uživateli.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2023 | Etika umělé inteligence |
2024 | Zelený Leviathan aneb Poetika politické svobody: Průvodce svobodou v době klimatické změny a umělé inteligence |
Tramvajové dilema a čínský pokoj, víc k tomu není co říct.