Etiketa domácí
Daniel Šmíd
Etiketa domácí, od lektora Etikety, pana Daniela Šmída. Kniha pojednává o chování doma i s přáteli . Autorem předmluvy je duchovní Martina Viktorie Kopecká. Kniha navazuje na předchozí knihu Smart casual. Návod na lepší život doma i s přáteli. Fascinuje mě klid a harmonie vyzařující z osob, které se k sobě i ostatním chovají s úctou a respektem. Miluji atmosféru domovů, které oplývají čistotou, neobyčejnou útulností a přívětivostí. Vzbuzuje to ve mne pocit štěstí a radosti. Právě takovou náladou je celá kniha prosycena. Najdete v ní doporučení pro vzájemné chování partnerů, blízkých nebo rodičů k dětem v desítkách běžných i méně obvyklých situacích.... celý text
Přidat komentář
Dneska to bude spíše takový osobní zpovědníček Každý máme nějaké chyby, každý máme nějakou povahu, která nám dominuje, a každý se s ní musíme naučit pracovat. Jak tichý člověk kupříkladu v průbojnosti, tak výbušný člověk v umírněnosti. No, a já jsem ta výbušnina. Než abych si to nechala v klidu projít hlavou A PAK to řešila, tak vylítnu jako čertík z krabičky a ono...co si budeme...je to někdy spíš pro smích. Proto mě zaujala tato kniha a zejména její kapitola Etiketa komunikace v rodinách.
A víte co? Ta mě pěkně štvala. Jak říká jedna recenze, tohle nechcete číst, protože pravděpodobně zjistíte, že toho děláte hodně špatně. Jo, bingo! Nicméně nic není psáno útočně, navádí to k touze a potřebě se zlepšit a kniha vás provází a vede k zdárnému cíli.
Upřímně, tohle budu číst vícekrát, budu se k tomu v určitých situacích vracet a opravdu knihu doporučuji. "Proč je důležité dbát na tom co a jak říkáte. Ujistěte se, odkud berou děti inspiraci pro svůj způsob vyjadřování." Tohle byla hodně dobrá nakopávka! Protože ono to je extrémní pravda! Vyzkoušeno na sobě.
Dále kniha pojednává o všech možných situacích, ať už jsou obvyklé nebo ne. Jak se chovat v supermarketu, jak na svatbě, jak při různých diskuzích, jak debatovat, a taky o tom, že někdy mlčeti zlato.
Já jsem nadšená. Jak jsem se knihy trochu bála, protože seberozvoj mi ne vždy sedl, tak tohle je pecka. Fakt doporučuji.
Tuto knihu nechcete číst. Dává návod na život, jaký spíše nežijete. A máte strach, že to děláte úplně opačně. Špatně.
Kniha je však ke čtenáři velmi laskavá, jemná. Nekritizuje vás nebo vaše činy.
Nabádá, podporuje, motivuje, inspiruje, provází.
Kniha Etiketa domácí je jako váš moudrý rádce. Už nyní vím, jak zpestřit svému tříletému synovi procházky v lese, když nechce jít.
Jsem šťastná, že mám tohoto průvodce ve své knihovně. A s radostí jsem jej pořídla jako dar pro své kamarádky.
Klobouk dolů autorovi...
Tento tretí knižný počin od Daniela Šmída, je výborný v tom, že pojednává o skutočných etických problémoch, ktorými sme sa a ako jedinci prestali zaoberať z dôvodu uvolnenejšej spoločenskej atmosféry.
Z jednej strany je to dobré no z druhej nie pretože, sa dostávame do situácii, ktoré ak neriešime v súlade s etiketou tak si koledujeme o poriadny spoločenský Faux pau. I keď nedáva exaktne jednu odpoveď na komplikovanú situáciu. Minimálne v nás rozvíja ten jemný cit pre detail. A život je plný prehliadnuteľných detailov.
Otázkou stále zostáva, prečo niektorí ľudia vyhľadávajú pravidlá aj v tejto uvoľnenej dobe. Nežijeme azda v dobe, kde je porušovanie pravidiel na dennej báze?
Zatímco první kniha Daniela Šmída, Smart Casual, byla průvodcem odívaní gentlemana, Etiketa domácí se věnuje neméně důležité stránce projevu - vystupování. Posloupnost je vlastně zcela logická. Při prvním setkání si prohlédneme danou osobu a teprve po zrakovém vjemu, který můžeme označit za první dojem, přechází naše pozornost na vystupování.
Každý den s někým jednáme a je jedno, zda se jedná o pracovní jednání, rodinný život, či přátelské setkání.
Vystupování, chování, jednání a vychování má svůj počátek již v útlém dětství. Přeci jen právě děti přejímají chování a jednání rodičů. Vytvoří si na základě pozorování, příkazů, či nařízení soubor jistých norem chování na základě výchovy. Rodiče a prarodiče, někdy i starší sourozenci, nám vštěpovali, jak se máme chovat při obědě, hlavně nemluvit s plnou pusou, nesrkat a nešoupat nohama. Zároveň nám bylo vštěpováno, že pokud potkáme někoho staršího, musíme jej s úsměvem pozdravit. Nesmím ani opomenout otevření dveří dámě či uvolnění místa v hromadné dopravě ženám či starším osobám. Ačkoliv nám milující rodiče předávali své zkušenosti v oblasti chování - etikety, nebyli nám schopni předat vše, neboť některé situace nemuseli zažít a pokud ano pak jen zcela ojediněle. A právě Etiketa domácí vás připraví na tyto ojedinělé, výjimečné situace…vlastně nejen na ně. Ve chvíli, kdy jsem si poprvé prohlédl Etiketu domácí, bylo mi zcela jasné, že je více než důstojným nástupcem již zmíněné Smart Casual. Nádherná vazba z úžasného materiálu, kvalitní papír a mnoho nádherných ilustrací jsou pomyslnou třešničkou na dortu etikety. Nyní mne prosím následujte, projdeme si jednotlivé kapitoly.
Etiketa domácí své stránky otevírá jak jinak než v našich domovech a jejich obyvatelích. Knihu bych osobně rozdělil na dvě části. Ta první, domácí, vás postupně provede každou jednotlivou místností od vstupních dveří přes obývací pokoj, jídelnu až po půdu či sklep. Jakmile si projdete jednotlivé místnosti, seznámí vás s chování vůči jednotlivým obyvatelům, ale vůči vám samotným. Na chvíli bude i učitelem, neboť vám přináší klíčové informace, rady a doporučení, jak učit děti dobrým mravům a komunikovat s vaší rodinou. Druhá část, „exteriér,“ vás poté provede situacemi, které vás budou provázet mimo vaše obydlí. Jedná se například o práci z domu, já vím, já vím, ale jistě mi dáte za pravdu, tedy alespoň ti z vás, kteří pracují z pohodlí domova, že se jedná o jiný „domov“ než ten v němž relaxujete a trávíte volný čas. Podíváme se rovněž i za přáteli, na svatbu, smuteční obřad, hotel, restauraci, divadlo či nákupním dům.
Pan Šmíd jistě myslel na každou možnou situaci, která může nastat, a snaží se nás na ni připravit. Na chvíli se tak vžil do role našich rodičů, vychovatelů, učitelů formou příjemnou, ba přímo uklidňující. Po celou dobu hovořil velice vyrovnaně, byť možná sem tam zvedl varovný prst, který nás ovšem neměl kárat, nýbrž dodat důležitosti slovům. Nebyly opomenuty například ani vzory dopisů, dětské hry či servis vína.
Daniel Šmíd napsat opět úžasně čtivou knihu, rádce pro všední i nevšední situace.
Hodnocení: 100%
Autorovy další knížky
2020 | Smart Casual |
2021 | Etiketa domácí |
2022 | Gentlemanual |
2018 | Planeta ETK-017 |
2024 | Zlatá pravidla firemní etikety |
Dneska to nebude klasická recenze, ale spíše doporučení na knihu, u které mám pocit, že bych jí každý den vrazila do ruky několika desítkám lidem. Neříkám, že sama nemám chyby, ale když vidím mladé kluky v metru jak se rozvalují na sedačkách a nenechají pustit starší paní, jsem fakt vzteklá. A to je jeden z mála příkladů.
.
Etiketa domácí není knihou, kterou si vezmete na víkend a slovo od slova čtete, to bych Vám asi ani nedoporučovala. Šance, že si z ní něco odnesete, by nebyla příliš velká.
.
Tuhle knihu doma ale uživíte. Je rozdělena na sedmnáct částí, které doporučují, jak se v kterých situacích chovat. Při smutečním obřadu, při cestování, nakupování, na návštěvách... Čeká vás nějaká situace s rodinou, u které si nevíte rady? Prolistujete stranami této knihy a máte vyhráno!
.
Já osobně jsem si přečetla několik částí a sama u sebe našla chyby. Vše je popsáno srozumitelně, navíc na začátku každé kapitoly najdete výčet toho, na co se daná část zaměřuje. Kniha obsahuje i ilustrace a dokonce rady, které jsou na stránku vklíněny většími písmeny.
.
Kniha je větší A4 a její rozsah je taky poměrně větší, ale věřím, že si své čtenáře najde. Minimálně já si ji v knihovně ponechám jako šikovného pomocníka a myslím, že si k ní půjdu nejednou pro radu!