Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech
Miloš Václav Kratochvíl
Romány Evropa tančila valčík a Evropa v zákopech na sebe volně navazují a národní umělec M. V. Kratochvíl v nich zachytil atmosféru i dění na evropském kontinentě na počátku našeho století. První kniha podává plastické záběry životního stylu různých společenských vrstev mnoha národů v letech 1905 - 1914, druhá se soustřeďuje k válečnému roku 1916. Se zkušeností poutavého beletristy včlenil autor do svého vyprávění mnoho zajímavých dobových dokumentů. A tak zblízka, ze vzájemné korespondence i z epizod, které se skutečně odehrály, poznáváme tehdejší panovníky Františka Josefa I a Viléma II., jejichž velikášství tak ostře kontrastuje s osudy drobných lidí, s jejich prostou touhou po lásce, po existenčním či uměleckém úspěchu: přitom právě tito lidé se zanedlouho stratégům první světové války stávají zanedbatelnými figurkami, ať už bok po boku anebo jeden proti druhému nasazují a ztrácejí životy ve prospěch zájmů, které ani zdaleka nejsou jejich zájmy. Smrt Františka Josefa I. a vylíčení jeho monumentálního pohřbu se v Kratochvílově podání stává symbolem konce jedné historické epochy, i když vojákům bojujícím o Verdun v těch hrůzyplných listopadových dnech roku 1916 připadá, že válka neskončí snad nikdy ...... celý text
Přidat komentář
Skvělá kniha přibližující dobu první světové války resp. události, které k ní vedly. Jak už je u autora zvykem, je vše podáno čtivou románovou formou, která dala základ i pro kvalitní filmový přespis.
O autorovi jsem předtím jakživ neslyšel, po knize jsem sáhnul náhodou (bylo to ale novější vydání, než toto na fotce) – a byl jsem velmi příjemně překvapen! Přestože Kratochvíl napsal tento román někdy v 70. letech, je jeho jazyk a styl naprosto moderní - nadčasový. Historický román z let těsně předcházejících 1. světové válce krátkými črtami sleduje konání mnoha postav, popisuje je jakoby reportážním, útržkovitým stylem. Zpočátku se vše zdá nahodilé, aby se posléze dokonale propojilo do perfektní (byť tragické) pointy - války. Čtenář se dozví mnoho zákulisních informací o krocích, které vedly k válce a zároveň si literárně smlsne. Dávám 5 hvězd.
A vše jenom pro peníze, aby se kola soukolí dál a dál otáčela...
CITACE:
"V prvních osmi měsících roku 1916 vyvezli německé koncerny dva milióny tun železa a oceli do neutrálních států, které pak expedovaly tuto válečně důležitou surovinu do Anglie a Francie.
Zahraniční kontrahenti mohli jednak nabídnout mnohem vyšší ceny,než mohlo platit německé ministerstvo války, jednak mohli na protiúčet dodat hlavně měď,jež zase chyběla německému válečnému průmyslu. .... Podobně užívaly anglické světlomety uhlíkových elektrod z podniků německého koncernu AEG.....Naproti tomu dovážely lodě do švédských přístavů pro Německo nikl z francouzských kolonií.
....
Roku 1916 žádal generální intendant německých polních vojsk od dodávku 15000 tun ocele měsíčně na ostnatý drát; příslušnýocelářský svaz objednávku odmítl, poněvadž by pak nemohl splnit dodávky pro zahraničí a musel by zaplatit vysoké penále.
Tak se stalo, že němečtí pěšáci umírali na francouzské frontě v drátěných překážkách vyrobených z německé oceli a francouzští poilu padali, zasaženi kulkami oplášťovanými niklem z francouzských dolů."
KONEC CITACE
...a pro tohle všechno ty miliony a miliony padlých. A historie se samozřejmě opakovala a kdoví kolikrát se ještě opakovat bude. A mění se jenom zbraně, technologie, ale lidstvo je ve svojí podstatě pořád stejné.
Všem, kteří se zajímají o historii 1. světové války vřele doporučuji. Perfektní podání doby z pohledů různých společenských vrstev, v zemích tehdejší Evropy, mezi kterými se schyluje k válce. Zajímavé životní příběhy, úvahy o smyslu válka, to vše proložené dobovými novinovými články a dopisy. Skvělá knížka.
Autorovy další knížky
1979 | Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela |
1976 | Dobrá kočka, která nemlsá |
2008 | Objevitelé a dobyvatelé |
1980 | Lásky královské |
1945 | Osamělý rváč |
Doporučuji, čtivé. O období přelomu století jsem už četla více knih, tahle patří k těm povedenějším.