Ewraker II
Jan Podšera
Děj přímo navazuje na události prvního dílu. Družina putuje hlouběji do vnitrozemí a kultury obou národů se nadále střetávají. Na cestě do Prahy stojí mnoho překážek. Tunna musí pečlivě zvažovat každý krok.
Dobrodružné Literatura česká Historické romány
Vydáno: 2020 , Čti mi!Interpreti: Libor Böhm
více info...
Přidat komentář
Přečetla jsem si třetí díl, který bude součástí třetí knihy, spolu se čtvrtým dílem, až ho pan Podšera dopíše. Začíná to být takový standartní historický román. Už jsme v Praze konečně, ale nic zásadního se neděje. Autor při tom čekání dospěl, rozepsal se, ale mně je teda trochu smutno po prvním díle, který byt sice jednoduchý, ale s tou vší krví, sexem, rituály a obětmi přece jen mnohem zajímavější než nevraživost Drahomíry a Ludmily. To si jako přiznejme. Ale stejně moc děkuju, a těším se na čtverku.
(SPOILER)
Druhý díl Ewrakera byl pro mne už bez rušivých momentů a vyprávění příběhu o skupině Seveřanů kteří se stali součástí našich dějin bylo zajímavé, akorát jsem tedy čekal že se děj bude už odehrávat v Čechách a zatím jsme se pouze přesunuli na sever Moravy kterou v té době obýval slovanský kmen Holasiců, nezbývá tedy než si počkat na další díly.
V této době je poněkud pikantní, že Vikingové jsou zde označováni jako Rusové, asi málo lidí ví že označení Rusů pochází ze Švédska, o něco známější je že první východoslovanskou říši Kyjevskou Rus založil Švédský Viking Rurik a jeho družina, je to podobný případ jako u Bulharů, kdy většinové slovanské obyvatelstvo přijalo pojmenování po svých vládcích, zde po Turkickém kmeni Bulharů který se přesunul od Volhy a ovládnul území dnešního Bulharska.
Druhý díl sice delší než první, ale zase byl nějak rychle konec. Potřebovala bych další díl :)
Autor mi dal možnosť byť betačitateľom, preto som si dal od prečítania finálneho výrobku trochu dlhší časový odstup. Takže, čo tu teda máme.
Po príbehovej stránke sa nám to pomaličky už rozbieha. Objavujú sa nové postavy. Staré sa viac profilujú a čitateľ k nim už dokáže zaujať určitý postoj. Stále pretrváva autorova fascinácia Crichtonom Ibn Fadlánom :D, ale nie je to také markantné ako v prvom diely. To celkovému vyzneniu knihy dosť pomohlo. Atmosféra doby sa nám krásne vyrýsovala, čítanie som si fakt užil - aj na druhý krát. Nebudem hnidopichať do použitia niektorých výrazov v texte, ktoré sa mi s týmto obdobím príliš nespájajú. Vo výsledku mi to nejak moc nekľalo oči, ale bolo by fajn prezistiť etymológiu týchto slov. Nie som odborník, nechám na autora.
V knihe sú opäť krásne ilustrácie, ktoré celé toto dielko povyšujú na ďalší level. Dúfam, že budú aj v ďalšom pokračovaní.
Zhrnutie: Ambiciózne - zatiaľ - dielko, ktoré poteší srdce každého vikingského Slovana a akých tu máme málo. Autorovi fandím a teším sa na pokračovanie. Stále však ide o rozbeh a oplatí sa poriadiť si rovno oba diely naraz. Skol!
Musím uznat, že druhý díl se mi četl lépe než první. Hrdinové už nejsou jako loutky, ale skutečné postavy, které trochu přemýšlí nad tím, než něco provedou. Další věc, která určitě knize prospěla jsou konzultace ohledně historické přesnosti. No a už samozřejmost jsou skvělé ilustrace.
Druhý díl přímo navazuje na část první. Zlepšilo se autorovo psaní i když strohost příběhu bohužel zůstala zachována. Ovšem což je velmi zásadní, dějově je to jenom slabší odvar z první části. Příběh připomíná komorní inscenaci. Děj se odehrává na jednom dvoře, kde se všichni připravují na místní turnaj. Zajímavější je až samotný závěr a tak jako u první části, v tom nejlepším příběh končí. Počkám si, jestli knihu pan Podšera někdy v budoucnu dopíše. Dávkovat si jí po jednotlivých kapitolách již rozhodě nebudu. Audioknihu opět načetl velmi průměrně pan Libor Böhm.