Faktor Churchill
Boris Johnson
V životopise Winstona Churchilla podává autor se svým charakteristickým vtipem a pronikavostí podobiznu premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku a pohrdal politiky postrádajícími zkušenost s jejími hrůzami; muže potýkajícího se s depresemi a šišláním, který se přesto vypracoval na jednoho z největších řečníků všech dob a nejproslulejšího žurnalistu své éry; politika, který se díky své otevřenosti novým myšlenkám stal průkopníkem v oblasti zdravotnictví, školství i sociálního zabezpečení, aniž by se přitom zřekl vrozené politické nekorektnosti; a především neohroženého, vynalézavého, odhodlaného velikána, jehož existence je nejlepším argumentem proti názoru, že sebevětší osobnost nemůže zvrátit běh dějin.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2016 , Audioteka , BookmediaOriginální název:
The Churchill Factor. How one man made history, 2014
Interpreti: Pavel Rímský
více info...
Přidat komentář
Není to oficiální biografie Churchilla, ale ty zas asi nebudou napsány s takovým nadhledem a chtělo by se říct "churchilovsky svojsky". Je to prostě novinářská biografie, která je čtivá a zhusta se pouští na tenký led spekulací a kontrafaktuální historie. Ale to jsem od toho přesně čekal. Kdo chce seriózní biografii WC, ten si může vybrat s nespočtu jiných titulů. Četl jsem to právě kvůli tomu, že je to od Johnsona, který je, myslím si, v mnohém podobně nevyzpytatelný, mnohdy až paradoxní, ale přitom zarputilý politik jako WC. Doporučuji.
Brilantní kniha! Brilantní ze dvou zásadních důvodů. Jednak předně kvůli Churchillovi jakožto hlavním jádrem knihy. Ale také pro jejího autora - Boris Johnson, někdejší premiér Británie, zvolil formu reportérskou, navýsost čtivou, zábavnou, mnohdy vtipnou a přitom informativně dosti našlapanou.
Jistě, čtenář se neubrání pocitu, že je autor předlohou značně zaujat. Jenže Johnson se obdivem k Churchillovi (těžko se divit) nikdy netajil a zároveň nepředkládá čtenářům sucho- a těžkopádnou monografii, ale velmi povedený profil člověka jedince, který byl ne náhodou jedním z největších státníků Británie a - nebojím se říct - všech dob a ovlivnil celý - celý! - svět i tok dějin.
Pokud o velikosti Churchilla někdo snad pochybuje, tahle kniha dovede přesvědčit, že Winston velikánem prostě byl. Pro ty, kteří alespoň tuší, že Churchill nebyl pouze ikonou druhé světové války, je to parádní úvod do bohaté životní dráhy originálního a neopakovatelného politika. Proč tomu tak bylo, to zapříčinilo mnoho faktorů. O nich Boris v knize vypráví. Od samého narození až po odkaz trvající mnoho desetiletí po Churchillově smrti. Od husarských kousků po státnické omyly. Od anekdot až po ovlivňování dějin. Churchill byl, je a ještě dlouho bude inspirací, osobností originální, geniální, obrovskou. A přesto stále člověkem.
I politická dráha autorova napovídá, odkud bere inspiraci. Johnson, coby strůjce brexitu po referendu zmizel ze scény. Patrně neustál odpovědnost. Nabral sil a vrátil se coby premiér. A teď pozor, v roce 2022 Rusko napadlo Ukrajinu a byl to právě Johnson, který se v rámci Evropy nejhlasitěji, nejaktivněji a nejotevřeněji vyjadřoval (i činil) ve snaze o ovlivnění konfliktu. Nepochybně si Boris vzpomněl na Churchilla a snažil se chopit oné role, kdy není na místě hrát v rukavičkách. Proto mě tehdy zaujal. Skoro to vyšlo, nebo to k úspěchu alespoň směřovalo. Ale to jen pro zajímavost.
Johnson krom jiného oplývá předností spisovatelskou (na britské půdě je mnohostrannost výrazně obvyklý jev). Podobně jako jeho vzor, ač ve značně menším měřítku. Je trochu škoda, že české překlady nenabízí víc než Faktor Churchill. Tahle kniha ovšem představuje výbornou četbu, kdy brilantně kombinuje zábavnost s poučením.
Jako milý bonus považuju původní bibliografii obohacenou o vsuvku s českými překlady.
Zajímavosti ze života Winstona.Ten člověk byl prostě ikona dějin,a to nejen Anglie.Jeho rozhodnutí ovlivnila směr, kterým se Evropa začala ubírat. Je dobře, že autor popsal i nezdary a pochybnosti.
Ve svém druhém komentáři bych rád doplnil své hodnocení autora. Řekl bych, že v Johnsonově obdivu k Churchillovi je znát i jeho postup v politice. Nesporně mu napodobování pomohlo, ale jak známo nápodoba není originál a jako obvykle sahala maximálně někam nejvýš po kolena.
Počtem hvězd nehodnotím osobu Winstona Churchilla, ten by si jich jistě zasloužil mnohem víc než pět, ale dojem z knihy. Johnson popisuje Churchillův život komplexně, prakticky od peřinky až ke sklonku života, ale je zaměřený hlavně - logicky - na období vojenské a politické. Osobní stránka Churchillova života tvoří spíše úsměvně podanou kapitolu.
Netušil jsem, že byl Churchill v britské politice takhle dlouhou dobu, a že poměrně významným způsobem zasahoval už do plánů a taktik v rámci první světové války. Nevím, jestli mu Johnson při připisování zásluh za vynález tanků trochu nepřidává, ale to nic nemění na tom, že Churchill byl po všech stránkách obdivuhodná osobnost, balancující často - nebo vlastně stále - na hraně možného a přijatelného.
Do mého hodnocení se promítá určitá nekritičnost, se kterou Johnson Churchilla hodnotí. Chápu, že ho obdivuje, ale od biografie bych očekával trochu větší objektivitu a ne to, že v zásadě jediné negativum, které Johnson na Churchillovi a jeho činech shledává, je nepodařená operace v bitvě o Gallipoli. S trochou většího kritického odstupu bych hodnotil jednoznačně plným počtem, protože je to kniha poutavě psaná a pro mě jako člověka, který měl o Churchillovi vlastně spíše povšechné znalosti, informačně nabitá.
Skvělý styl a skvělý rozbor nejen Churchillova života, ale pro nezaujatého čtenáře i rozbor anglosaského uvažování a agresivity. Zejména Rusové jsou z tohoto pohledu pojati neobyčejně - no, anglosasky (Rusové jsou totiž nejimperialističtější národ na světě).
Čekala jsem spíš dlouhé kapitoly politického rozebírání doby, ve které W.Churchill žil a působil. Boris Johnson mě ale příjemně překvapil. Bezvadně ho vykreslil a popsal jeho život již od jeho dětství, jako vojáka, novináře a nakonec jako úspěšného politika. Válečné i poválečné politické dění popsal způsobem, který byl pro mě nejen přijatelný, ale i hodně zajímavý. Dost nového jsem se dozvěděla. W. Churchill byl člověk určitě výjimečný s mimořádnými schopnostmi.
Boris Johnson je díky událostem poslední doby osobou jaksi kontroverzní, tudíž mi zpočátku dalo docela zabrat oprostit se od jakýchkoliv předsudků a vzít životopis dost možná nejzásadnějšího politika všech dob tak, jak byl napsán, ať už byl napsán kýmkoliv. V momentě, kdy se mi to povedlo (a díky faktu, že tahle biografie je sakra čtivá, se mi to povedlo po pár stránkách), jsem si už jen užíval styl, kterým to celé Boris pojal. Zábavně, čtivě, pokud bulvárně, tak jen zlehoučka. Co oceňuji velice, je, že ač autor Churchilla adoruje, adoruje ho v jistých mezích a ke každé adoraci nabízí i druhý, kritický úhel pohledu. Ale i tak, díky tomu, že pro Borise je Winston Churchill (nedostižným) vzorem, vychází z toho muž s doutníkem v ústech a s whisky po ruce jako největší hrdina všech dob. A on jím dost možná i je. Pro mě, jako pro Čecha, kniha o to zajímavější, že v ní Boris Ćeskoslovensko často zmiňuje.
Životopisy politiků prakticky nečtu, proto jsem z knihy, již jsem dostal jako dárek, měl na začátku strach. Obával jsem se poněkud nudného přehledu tuny historických fakt a politických souvislostí, které mi nebudou dávat smysl kvůli mému nízkému všeobecnému přehledu a nulovému zájmu o politiku. Opak byl pravdou - knihu jsem zhltnul za tři dny s velikým zaujetím. Nad všemi dějinami a politikou se v popředí klene dramatický popis Churchillovy osobnosti a jeho neúnavného zápasu se světem i sebou samým. V tomto smyslu je text nesmírně zajímavým, poučným a inspirativním. K Churchillovi jsem se díky němu přiblížil jako k člověku z masa a kostí, jakkoli nás všechny převyšuje svou dějinností.
Pokud jde o autora, Borise Johnsona, jsem ohromen šíří jeho záběru i vypravěčskými dovednostmi. Myslím, že hluboké studium Churchillova života ho určitě v politice dovedlo tam, kde nyní je, a zformovalo jeho politické postoje. Podobnou disertaci by měl zpracovat každý vyšší politik, aby si uvědomil své místo, své poslání a svůj závazek, jakým politikem chce a nechce být a jak chce světu přispět a posloužit mu.
Při brouzdání nabídkou audioknih mě zaujalo, že Churchillovu biografii sepsal Boris Johnson, tehdy čerstvý britský ministerský předseda, a že ji namluvil Pavel Rímský, nezaměnitelný hlas dokumentů o druhé světové válce. A rozhodně jsem nebyl zklamán. Není to klasický životopis z pera historika, nýbrž „osobní“ portrét z pohledu politika a Churchillova obdivovatele. A ať si člověk o Johnsonovi jako politikovi myslí cokoliv, jako bývalý novinář píše velmi čtivě a vtipně. Jádrem knihy je Churchillova hvězdná chvíle (o níž vznikl i skvělý film Nejtemnější hodina), kdy v květnu 1940 stanul v čele Británie, tváří v tvář nejtěžšímu rozhodnutí svého života – zda vyjednávat s Hitlerem o podmínkách míru (a nechat celou Evropu ve spárech nacistů) nebo bojovat, byť by to znamenalo, že „se každý z nás bude na zemi zalykat vlastní krví“. Ve složité politické situaci prosadil cestu známou jako „krev, pot a slzy“, která sice Británii stála půl milionu životů a rozbombardovaná města, ale zároveň „osobně vychýlil váhy osudu ve prospěch svobody a naděje“. Bylo to asi jedno z nejdůležitějších rozhodnutí celého 20. století, není však náhodou, že jej učinil právě Churchill – sám říkal, že má pocit, že jej celý život připravoval na onu chvíli a na onu zkoušku. Zemi do války neposlal nějaký salonní politik, ale člověk, který strávil dlouhé roky v armádě, velel v první světové válce (kde byl podepsaný pod katastrofální porážkou na Gallipoli) a snad žádný premiér „nepovraždil tolik obyvatel rozvojového světa“. Johnson jej popisuje jako člověka odvážného až troufalého, vtipného až neurvalého, který v politice strávil před nástupem do premiérského křesla čtyři dekády a byl podepsán pod takovými průšvihy, že by to kohokoliv jiného navěky vyřadilo ze hry. Za vším stála jeho nezměrná houževnatost a pracovitost – jeho projevy byly vybroušené diamanty, kde pečlivě zvažoval každou formulaci, a po práci vždy usedl s doutníkem a whisky k psacímu stolu a sepsal více knih než Shakespeare a Dickens dohromady. Johnson přitom nezamlčuje, že Churchill měl i slabé chvilky a že ne vždy byla jeho rozhodnutí bez kontroverzí. Ale už mu nikdy nikdo neodpáře, že to byl právě on, kdo tehdy v roce 1940 otočil kormidlem proti osudově neúspěšné politice appeasementu a zabránil tomu, aby Hitler ovládl celou Evropu. (9/10)
Kniha z pera současného ministerského předsedy a velkého obdivovatele WSC je určena čtenářům, kteří už mají o Churchillovi, o dějinách 1.poloviny 20.století a o Anglii samotné něco načteno. Pak teprve dotváří celek a jednotlivé kapitoly jsou srozumitelné. Plus dávám i za skvělé dobové fotografie.
Zcela potvrzuji vše, co psal v předchozím komentáři Darkry - nejedná se o "klasický" životopis s chronologickým řazením, ale spíše o výběr nejzajímavějších momentů z života jednoho z největších státníků. Napsáno skutečně čtivě.
Nejvíce mě zaujala část popisující, kterak Churchill zabránil uzavření separátního míru mezi Británií a nacistickým Německem, ke kterému v létě roku 1940 scházel skutečně jen malý krůček. Týž malý krůček totiž dělil obyvatelstvo Evropy od dějinné katastrofy, neboť v případě neutrality Británie by se do války s Německem velmi pravděpodobně nezapojily ani USA (patrně by bojovaly jen s Japonskem), čímž by se o Evropu servali jen Hitler se Stalinem a starý kontinent by se po skončení války dělil mezi území s nacistickou a s komunistickou diktaturou. Právě zde si člověk uvědomí, jak může být lidstvo - a obyvatelstvo Evropy speciálně - vděčné, že v kritickém období byl ve vedení Británie někdo, jako byl sir Winston (který byl v soukromí mnohdy asi ne zcela sympatickým společníkem).
Poslechnuto jako audiokniha načtená Pavlem Rímským.
(Za velmi udivující považuji, že autorem díla je člověk, který sám od osobnosti sira Winstona nemůže být odlišnější...)
Velmi čtivě napsané povídání o životě pravděpodobně nejvýznamnějšího britského státníka. Nelze říci, že by se jednalo o životopis (autor postupuje víceméně chronologicky, ale každá kapitola je spíše úvahou nad určitým aspektem Churchillova života než uceleným pojednáním o jedné kapitole jeho života), stejně jako nelze říci, že by kniha byla objektivní. Na druhou stranu je třeba ocenit, že Boris Johnson své názory neskrývá za fakta a poslušně prezentuje i argumenty druhé strany. Pozorný čtenář si tak sám může utvořit vlastní názor a díky obsáhlé bibliografii si případně dohledat i dodatečné zdroje.
Oceňuji ohromný kus práce, který Boris Johnson odvedl a gratuluji mu k napsání knihy, která je ve svém zpracování velmi originální a přesto čtivá a plná informací
Fascinující člověk, ten pan Churchill! Za svého života dokázal víc než řada významných státníků dohromady, navíc s talentem na několika frontách.
A pan Johnson psát umí. A pan Johnson zbožňuje pana Churchilla. Má o něm dokonce takový přehled, že se čtenář musí ptát, kde k takovým informacím přišel?! Skvělá kniha pana Johnsona, čtivá, místy humorná, plná zajímavých informací. Víte například, že pan Churchill za svého života přečetl více než 5000 knih? Naprosto neuvěřitelné, když si představíme jeho neustávající pracovní vytížení!
Trochu méně obhajoby skutků pana Churchilla a řekla bych, že pan autor vytvořil dokonalé dílo.
Nesmím zapomenout vyzdvihnout skvělý překlad a absenci pravopisných chyb, to se dnes v knížkách jen tak nevidí!
Jako jo, čte se to dobře, ne že ne.
Ale....pan Jonson je velký obdivovatel Churchilla a na té knize je to znát. Místama naprosto nekritický pohled.
Ale jak říkám, dobře se to čte, to zase jo.
velmi dobrá kniha popisující zásadní postavu naší historie a 20. století. nebojí se zabrousit i do temnejších nebo negativnějších částí Churchillovi historie. nejvíce zajímavé mi přišlo popsání situace na začátku Druhé světové války a jak silné hlasy volaly po usmíření s Hitlerem, o čemž moc dokumentů a knih nevzniká (a nebo jsem na ně měl smůlu)... jako "bonus" mi přijde lehce bizarní, že to napsal ten stejný Johnson, který poslední roky dělá co dělá a trochu si se... nevidí do pusy, když to porovnám s tím, jak se vykresluje v této knize :) Churchill by z něj neměl radost:)
Jednoznačně nejlepší biografie, která se mi dostala do rukou (díky vánočnímu dárku). Autor (současný premier britské vlády) s velkou novinářskou erudicí , přesně a velmi čtivě zmapoval život V.CH. od dětství po celý život, s jeho vítězstvími i prohrami. Člověka s býčí neústupností, politickými schopnostmi, někdy ve vyšším zájmu hraničícími i s kverulantstvím, osobní statečností, žurnalistickým uměním i řečnickou dovedností i přes vadu řeči, který se stal jednou z nejvýznamnějších osobností dvacátého století . Kniha se mi líbila i proto, že se nezabývá jen osobností protagonisty, ale popisuje i světové události , které měly vliv na jednání tohoto politika, ať už jde např. o búrské války, či konkretní události za druhé světové války. Také jsem ocenila dataci na konci knihy.
Velmi zajímavá kniha o významném politikovi ,osobnosti a člověku co pomohl zachránit svět před Hitlerem a nacismem. Tuto knihu doporučuji všem co se zajímají o historii v období 1917 - 1965. Na autorovi si především vážím jeho vyváženost a směr kam až zašel co se týká letopočtu. Nejde jen o biografii ,ale především o souhrn veškerého dění v různých datech s panem sirem Winstonem. Bůh stál tentokrát na správné straně a děkuji za nekonečnou historii i poznání ve které jsme se nenarodil a přesto mě zajímá i svým způsobem fascinuje.
Pokud uvažujete tuto knihu číst, měli byste si být vědomi několika důležitých faktů. Předně se nejedná o odbornou publikaci, nýbrž populárně naučné komentáře k jednotlivým událostem Churchillova života. Za druhé, autor je velikým obdivovatelem Winstona Churchilla a knihu mimo jiné sepsal jako odpověď na stále častější útoky na Churchillův odkaz, a to jak z řad konzervativců tak progresivní levice. A konečně za třetí, kniha neobsahuje téměř žádné nové informace. Naopak, některé události Churchillova života byly autorem redukovány (např. otázka Indie).
Nicméně kniha je napsána velice čtivým jazykem a Johnson zde zúročil zkušenosti ze své novinářské praxe. Zároveň v jednotlivých kapitolách nabízí autor výchozí tezi, k níž posléze přidává historický kontext na Churchillovu obhajobu. Někdy ovšem tak činí i za pomoci spekulací nebo vlastních domněnek. Nicméně i v několika málo případech se Johnson uchýlil ke kritice (např. v otázkách Indie, operace Gallipoli nebo posledních let v aktivní politice).
V každém případě existují minimálně dva dobré důvody, proč si knihu přečíst nebo si poslechnout audioknihu, kterou načetl vynikající Pavel Rimský.
Předně se jedná o vynikající ukázku pohledu na evropské dějiny 1. poloviny 20. století, který je dodnes v britské společnosti rezonuje. Takto se nám v textu zjevuje obraz osamocené Británie bojující za svobodu evropského kontinentu, nezpochybnitelný přínos Britského impéria lidské civilizaci i nářek nad jeho ústupem z historické scény. Poněkud komicky může v tomto duchu vyznít i autorův výrok, že kdyby se Británie účastnila procesu evropské integrace více aktivněji, k čemuž ostatně Churchill vyzýval, mohla by dnešní Evropská Unie být více demokratickou a pro Brity více snesitelnou institucí.
Druhý a myslím, že podstatnější důvod ztělesňuje osoba samotného autora. Není tajemstvím, že Boris Johnson se ve své politické kariéře Churchillem inspiroval a jako mnozí jiní se snažil přiblížit se jeho velikosti. Stejně jako Churchill i Johnson začínal jako novinář, ačkoliv zdaleka ne tak úspěšný, podporoval Turecko, byl velice kritický vůči Rusku, přes příslušnost ke Konzervativní straně zastával v některých záležitostech progresivní názory, a odmítal jakékoliv umenšení britského vlivu nebo území (viz spor o vlastnictví Čagoských ostrovů). Johnson v knize přiznává, že Churchill by dnes byl pro většinu voličů nevolitelný, pokud by se výrazně nezmírnil ve svých činech a vyjadřování. Sám ostatně zkoušel být stejnou neřízenou střelou v politice jako Churchill a mít stejně ostrý jazyk, jenom mírně upravený pro dnešní korektní dobu. Na druhou stranu je zde celá řada věcí, které Johnsona od Churchilla odlišují. Johnson vystudoval ty nejlepší školy a odjakživa měl sklony k elitářství. Navíc jeho schopnost oklepat se podobně jako Churchill z politických neúspěchů není tak oslnivá, jak by měla být.
Johnson se nám ve všech situací jeví jako malá velmi nepovedená verze Winstona Churchilla. Ostatně přihlédněme k následujícímu srovnání. Churchill poprvé politicky padl z důvodu kolosálně chybného vedení v bitvě u Gallipoli, v níž padlo přes 200 000 britských vojáků. Johnson padl v důsledku bujarého večírku, který pořádal v Downing Street v době celonárodního covidového lockdownu. Churchill často kopal do své vlastní strany, protože věřil, že některá sociální opatření musí být učiněna, aby mohlo Britské impérium splnit svoje civilizační poslání. Johnson podrýval pozici Theresy Mayové, aby se v důsledku brexitového chaosu dostal k moci. Churchill si realitu ve svých proslovech často přikrášloval, kdežto Johnsona několikrát otevřeně usvědčili ze lži. Johnson nedokázal svůj idol napodobit ani v závažnosti událostí vedoucí k jeho pádu.
Kniha je tedy zároveň i výpovědí o tomto premiérovi Velké Británie, jehož vláda stála před těžkým úkolem vyvést Británii z Evropské Unie. Nevím, jestli by je Churchill za toto jednání pochválil, ačkoliv jeho vizi o sjednocené Evropě s Británií jako silným partnerem se současný stav poněkud pokřiveně a velmi mlhavě podobá. To se ostatně dá říci i o Johnsonovi ve vztahu k Churchillovi.
V závěru lze souhlasit s autorem, že Churchill "má význam nejen pro politiky, kteří se podle vlastních slov hlásí k jeho ideálům, ale pro ohromný výsek lidstva. Nabízí se coby vzor pro každého, komu to dvakrát nešlo ve škole, kdo se nedostal na univerzitu, komu nelezla do hlavy matematika. Oslovuje každého, kdo se bojí, zda nenaplní představy svých rodičů, každého, kdo podle svého názoru v životě selhal, každého, kdo se potýkal s depresemi, každého, kdo někdy snědl, vykouřil nebo vypil víc než by mu přísně vzato prospělo...". Je zvláštní, kolik politiků, včetně Borise Johnsona nebo Miloše Zemana, si myslí, že nadměrné pití, ostrý jazyk nebo nabubřelý egoismus stačí k tomu, aby se stali novodobými Churchilly. Churchill se totiž nestal tím, čím byl díky tomu, že nadměrně kouřil, pil, pronášel všelijaké bonmoty a mnohokrát se šeredně spletl, nýbrž navzdory. Nejdůležitějším faktem ovšem zůstává, že na rozdíl od dvou jmenovaných v čase nejtěžší zkoušky obstál.