Faktor Omega
Steve Berry
Co skrývá Gentský oltář a proč byl tolikrát v historii ukraden či poničen? Tajemstvím opředená relikvie vstoupí i do života bývalého agenta FBI Nicka Leeho. Jeho bývalá snoubenka právě v Belgii restauruje dvanáctou desku oltáře a chce se s Nickem podělit o úchvatný nález. Oba se ale nečekaně zapletou do prastarého konfliktu. Proti sobě stojí tajný řád panen svatého Michaela a Vatikán, odhodlaný získat to, co jeptišky střeží. Bude šokující pravda vyjevena, nebo navždy zmizí z našeho světa?... celý text
Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: 2023 , Kniha ZlínOriginální název:
The Omega Factor, 2022
více info...
Přidat komentář
opět jsem byla spokojená: směs historických faktů, informací z dějin umění, napětí - ale teď už se těším na návrat ke Cottonu Maloneovi :-)
Ač jsem o autorovi mnohokrát slyšela a mamka mi ho i několikrát doporučovala, tak jsem se k němu zatím ještě nedostala. Teď konečně uzrál čas, jelikož byla kniha zařazena do knižní výzvy v našem Knižním klubu. A teď jsem na sebe trochu naštvaná, že jsem pana Berryho tak dlouho odkládala.
Celkové zpracování knihy mi dost připomnělo Dana Browna, kterého jsem si vždy s chutí přečetla. Samotný příběh mě bavil a musím velmi ocenit finální poznámku autora, kde se vyjadřuje k tomu, co je fakt a co fikce. Kniha se mi dobře četla, ale moc mě nebavily postavy. Už jen hlavní postava Nicka Lee je dost neslaná, nemastná.
Jsem z knihy nadšená, jelikož jsem objevila nového autora, který si myslím, že mě bude opravdu bavit. Už jsem ale zvládla rozečíst první díl série s Cottonem a nemůžu se ubránit srovnání.
Pokud vyjde další díl, tak ho možná zkusím, třeba se na něm autor více vyřádí, ale teď jsem spíš zvědavá na Cottona Maloneho.
Tento román lze shrnout asi takto: námět jednoznačně zajímavý, děj krajně nepravděpodobný a provedení těžce nečtivé. Něco takového jsem snad od Berryho ještě nečetla... Já sice velmi oceňuji, že autor objíždí prakticky veškerá místa, o nichž píše, a studuje dějiny těchto míst i artefaktů, jež pak ve svých knihách zmiňuje, ale informací tohoto rázu dal do tohoto konkrétního románu tolik, že úplně přehlušil děj. Možná by se autor měl začít věnovat jinému žánru, i když nevím, zda by cestopis v jeho podání vykázal vyšší míru čtivosti než Faktor Omega. Prostě - tento román byl pro mě jedním velkým zklamáním, do jehož přečtení (a hlavně dočtení), jsem se musela fakt HODNĚ nutit.
Po Berrym jsem opět sáhla asi po roce, no a pocit mám z toho trochu rozpačitý...
Příběhy s Cottonem mě opravdu chytly, což se bohužel tady říct nedá.
Námět není v jádru úplně špatný (klasika - tajné společenství střežící tajemství, jehož vyjevení by otřáslo lidstvem, a na druhé straně mocný a všehoschopný protivník snažící se je zničit). Ale tentokrát to nějak nemá ten správný náboj a šťávu...
Co mě však baví na Berryho knihách je prolínání fabulace s fakty (a v závěru upřesnění, co do které skupiny patří). Což mě nutí několikrát během četby sáhnout po Googlu a rozšířit si obzory, popřípadě osvěžit to, co už vybledlo z časů školní docházky. Tady např. Gentský oltář, van Eyck, kataři, Johanka z Arku aj.
Autor patří k mým oblíbeným, tahle kniha však byla pro mě zklamáním, postavy plytké, děj předvídatelný, i když samotné téma nabízelo dobrý příběh, škoda nevyužitého potenciálu.
Dočteno a dávám slabší tři hvězdy. Jak už psali níže jiní, od Steva Berryho jsme zvyklí na lepší kousky. Téma dobré, ale tak nějak to je šité horkou jehlou, jako by spěchal, ať má další knihu za sebou. Některé pasáže jsou zajímavé, a jistě se k nim vrátím k hlubšímu pochopení, ale jako celek, to zařazuji jen jako odpočinkovou četbu bez zamyšlení nad meritem věci.
Začala jsem číst v naději, že půjde o napínavý příběh. Bohužel je poznat, že autor své knihy seká jak Baťa cvičky. Prostě řemeslník. Takže to co nejdřív vrátím do knihovny. O napětí se nedá mluvit, je to falešné.
Z počátku jsem se musela donutit pokračovat ve čtení, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem to neudělala. Bylo to moc příjemné čtení.
Taková slabší alternativa na knihu Browna. Asi jsem čekala něco trošku jiného, nového a neotřelého.
Na Berrym mě baví, že do svých knih dává i pravdivá historická fakta a tak se čtenář současně s příběhem i vzdělává. Strejda Google pak dodá další info.
Zatím druhá kniha tohoto autora, kterou jsem četla. A dost možná i poslední.
Zase mi to připomínalo takového slabšího Browna a zase to bylo na můj vkus překombinované. Čtivé, ale špatně uvěřitelné. A úplný konec mi připadá dočista nesmyslný. Když už se něco staletí podaří přes všechny peripetie utajit, proč to kvůli čtenářům vyžvanit zrovna nějakému hlavnímu hrdinovi? "Pravdu" mohl přece sdělit v nějakém doslovu nebo tak...
Četla jsem několik knížek od tohoto spisovatele. Tuhle jsem zařadila mezi slabší. Přišlo mi to rozvláčný a překombinovaný.
Příběh o panence Marii se tváří jako napínavé vyprávění o boji jeptišek proti Vatikánu za přispění operativce ochrany památek u UNESCO okolo gentských desek. Jsou zde také obsažena dlouhá reminiscence na biblické události, reconquistu, katary, panu Orleánskou a stoletou válku, ba i modlitby, ale to vše nepříliš objevně zpracované a hlavně zdlouhavé. Snad si to přečtou zájemci o historii, nicméně bych krotil přehnaná očekávání.
Mně se to celkem líbilo, je to vlastně napínavá scifi detektivka na téma Gentského oltáře s církevní tématikou. Je to dost akční, zejména konec je napínavý. Do toho se prolíná legenda k příběhu a dvě dvojice hlavních hrdinů - sestra, restaurátorka se svým bývalým partnerem, který je hlavním pátračem + dvojice katarů toužících po pomstě na dvou představitelích církve. Jejich cesty se na konci setkají.
Zamyšlení nad pojmem dogmatu a vírou, co by bylo, kdyby... Na konci autor vysvětluje pozadí svého příběhu, co je reálné a co si vymyslel.
Překvapují mě 100% pozitivní komentáře. Bobuláka jsem vždycky bral jako toho mentálně zaostalého bratránka od Rollinse a tak nějak si na pana Bavlnku zvyknul. O to víc mi bohužel nesedl pacifisticky založený Lee a ani prapodivné vyústění příběhu, které na mě působilo tak, jako by ani Bobulák nakonec nevěděl, jak celý ten příběhový bordel vhodně ukončit.
Nové historické informace i mýty s tím spojené mám ráda. Když jsou ještě obohacené detektivní zápletkou, tak mi to vyhovuje ještě víc. Tentokrát autor rozvíjí dvě dějové linie, na jedné straně katarské náboženství a tajný řád panen svatého Michaela. Na straně druhé Vatikan a jeho nekalé praktiky a křivdy, které napáchal během staletí. Zajímavé čtení opřené o skryté tajemství Gentského oltáře. V některých momentech trochu "upovídané", ale myslím si, že nový hlavní hrdina se autorovi povedl. Trochu méně násilí a víc historie a zeměpisu, ale mně se líbilo.
Většina z nás zná knihy nebo filmy na motivy knih od Dana Browna.
Když jsem poprvé viděla Šifru mistra Leonarda, tak jsem dlouho přemýšlela, zda to muže byt pravda.
Ten samý pocit jsem zažívala teď, když jsem četla knihu Faktor Omega od Steva Berryho.
V tento knize se odhaluje tajemství kolem Gentského oltáře. Bývalý agent FBI Nick Lee a jeho bývalá snoubenka Kelsey musí přijít na to, co se ve dvanácté desce oltáře skrývá a proč se tak moc angažuje do její ochrany tajný řád panen svatého Michaela.
Velmi poutavý příběh o tajemství historické relikvie.
Skvělá kniha a já dávám 5 a určitě si od autora najdu další knihy.
Moc mě bavilo si dohledávat informace, které jsem se díky četbě dozvěděla!!
Tentokrát se hodnotí dost těžce. Bezva cestopis s výkladem historie, ale do příběhu se ne a ne pořádně dostat. Takže tak půl na půl.
Autorovy další knížky
2006 | Templářské dědictví |
2007 | Jantarová komnata |
2007 | Alexandrijská knihovna |
2008 | Benátská zrada |
2009 | Rasputinovo proroctví |
Nový hrdina a opět nezklamal. Už se těším až se setkají s Malonem :-)